«Vēlos radīt atraktīvu, pievilcīgu pilsētvidi»

Personības

Ildze Ose ir Talsu novada būvvaldes vides dizainere, kura pēc divu gadu prombūtnes ārzemēs ir atgriezusies dzimtajā pusē un darbā pašvaldībā, lai ar jaunu enerģiju un idejām ieviestu pārmaiņas Talsu novada vizuālajā izskatā.
— Kāpēc nolēmi atgriezties Talsos un darbā pašvaldībā?
— Sākotnēji nemaz nebiju plānojusi Šveicē palikt tik ilgi, bet, tā kā man izteica ļoti labu piedāvājumu, izlēmu tur palikt ilgāk. Divus gadus esmu gandrīz to vien darījusi kā gleznojusi un izstādījusies. Kurš gan nesapņotu par šādu iespēju? Tomēr gribēju arī atgriezties mājās, jo neesmu no tiem latviešiem, kuri aizbrauc un teic, ka nekad negrib atgriezties. Esot prom, joprojām aktīvi sekoju līdzi tam, kas notiek Talsu novadā, un man patiesi nav vienalga, kā veidojas novada vizuālais tēls. Kad uzzināju par izsludināto vakanci vides dizainera amatam, intereses pēc pieteicos. Tā nu kopš septembra sākuma atkal strādāju Talsu novada pašvaldībā.
— Kas ietilpst tavos darba pienākumos?
— Kad pašvaldībā strādāju iepriekš, biju novada māksliniece, un tas bija ļoti sadrumstalots darbs un iekļāva sevī pārāk plašu jautājumu spektru. Nebija skaidru vadlīniju, kas tieši jādara, līdz ar to man bija gūzma ar darbiem, un tāpēc tikai loģiski, ka izdegu. Tagad man ir skaidras vadlīnijas, par ko kā vides dizainere atbildu. Manā atbildībā ir viss novads — publiskās vides noformējuma uzraudzīšana un koordinēšana, projektu risinājumu izskatīšana. Ja runājam konkrēti par Talsiem, tad tās ir visas svētku dekorācijas. Ar laiku veikšu arī reklāmu saskaņošanas darbus un ķeršos klāt vides objektu jautājumam un afišu dēļu noformējumiem, kā arī izstrādes procesā ir saistošie noteikumi par ēku numurzīmju un norādzīmju lietojumu Talsu novadā. Un, protams, jaunā novada identitātes zīmola ieviešana — ikdienā daudz strādāju vektorgrafikas vidē, lai to īstenotu.
— Esi arī jau paspējusi ieviest jaunu iniciatīvu — skatlogu dekorēšanas konkursu pirms Ziemassvētkiem Talsu novada pilsētās. Kā nonāci līdz šādai idejai?
— Man šāda ideja bija jau tad, kad strādāju pašvaldībā pirms tam, bet laika trūkuma dēļ tas netika virzīts. Šoreiz apņēmos to paveikt kā vienu no pirmajiem darbiem. Šāds konkurss ir ļoti daudzās pašvaldībās visā Latvijā, kāpēc lai nebūtu arī mums? Šogad tas vairāk ir pilotprojekts, lai saprastu, kāda būs atsaucība. Tātad šogad konkurss norisināsies tikai novada pilsētās, aicinot uzņēmējus dekorēt skatlogus, uzņēmumu ēkas, un, ja viss noritēs veiksmīgi, nākamgad plānojam paplašināt kategorijas, iesaistot arī privātpersonas un pašvaldības, valsts iestādes visā novada teritorijā. Ja ir kādi jautājumi par šo konkursu, droši var vērsties pie mums, būvvaldē, esam atvērti!
— Kā konkursam varēs pieteikties?
— Pieteikšanās anketa izdrukātā veidā būs pieejama Talsu novada pašvaldības administratīvajā centrā, Kareivju ielā 7 — gan apmeklētāju pieņemšanas centrā, gan pie mums būvvaldē. Tāpat anketas būs pieejamas katras pilsētas pārvaldē un elektroniskā veidā pašvaldības mājaslapā www.talsi.lv. Vēl gribētu uzsvērt, ka pieteikties var ne tikai uzņēmēji paši, bet viņus var ieteikt jebkurš iedzīvotājs, aizpildot un iesniedzot anketu!
— Kādu atsaucību sagaidāt?
— Centīsimies paši aiziet pie uzņēmējiem un padalīt drukātu informāciju, iedosim to arī pārējo pilsētu pārvaldēm, lai izdala arī citās pilsētās. Jo vienmēr ir kāda sabiedrības daļa, kas nepamana aktuālo informāciju, tāpēc domāju, ka šāda personīga uzrunāšana varētu nest augļus. Ceru, ka uzņēmēji būs atsaucīgi! Tas būs patīkami, ka šādā veidā mēs, sabiedrība, radīsim vēl patīkamāku svētku noskaņu pilsētā.
— Kādi ir pašlaik aktuālie darbi, pie kā tu strādā?
— Valsts svētki ir aizvadīti, tā ka tagad noritēs darbs pie Ziemassvētku tematikas jautājumiem. Galvenā ir egle, ko, kā ierasts, atklāsim 1. decembrī, un jāorganizē pārējo Ziemassvētku dekorāciju izvietošana pilsētā. Šā gada jaunums būs Adventa sveces pie Talsu tautas nama, kas veidotas pēc mana dizaina. Tās būs stilizētas — kā gaismas kastes ar auseklīšu zīmēm. Centos dizainu veidot pēc iespējas lakonisku, lai vajadzības gadījumā tās var izmantot arī kā gaismas dekorus citos svētkos.
— Vai būs jauni apgaismes ķermeņi un citas jaunas dekorācijas?
— Kad sāku strādāt, lielākā daļa finansējuma jau bija izlietota, lielākā daļa iztērēta gaismas virteņu, kas vijas viscaur Lielajai ielai, iegādei. Tā kā virtenes ir tik skaistas, atstāsim tās arī Ziemassvētku laikā. Finansējuma trūkuma dēļ jaunu apgaismes ķermeņu šogad nebūs, bet būs jaunas Adventa sveces un jaunas galvenās egles dekorācijas — baltas un zeltītas.
— Kādas ir tavas ieceres nākamajam gadam?
— Esmu ieplānojusi visām dekorācijām caurvīt tēmu «Gaisma», jo nākamgad Talsu pilsētas svētki ir ļoti tuvu Līgo laikam, līdz ar to saulgrieži mani pamudināja uz gaismas tēmu. Protams, arī valsts svētkiem šī tēma ļoti piestāv, un centīsimies pastrādāt ar gaismas projekcijām. Par to, cik plaši varēsim šo tēmu apspēlēt, būs atkarīgs no tā, cik daudz līdzekļu visam gadam nolems piešķirt domes deputāti, sastādot nākamā gada budžetu. Ideju ir daudz, taču tam nepieciešams finansējums — pat šķietami visekonomiskākais variants maksā, nemaz nerunājot, piemēram, par gaismas objektiem pie apgaismes stabiem, kas par vienu vienību var sastādīt vairāku simtu eiro izmaksas.
Kopā ar sabiedrisko attiecību un mārketinga nodaļu esam izstrādājuši plānu, ko darīsim pilsētvidē, lai ieviestu jauno zīmolu. Ir daudz ideju un skiču, cerams, ka viss izdosies.
— Kur rodi iedvesmu, idejas?
— Tas ir nebeidzams process, jo īpaši iedvesmo ceļošana. Man ir profesionālais kretīnisms — jebkur braucot, uzreiz redzu, piefiksēju un spriežu, ko un kādā veidā varētu izdarīt arī pie mums. Tas pats ir ar interneta vidi — tiklīdz ieraugu kaut ko labu, uzreiz saglabāju. Mans ideju pūrs ir ļoti pilns.
— Man šķiet, ka šis darbs tev kā māksliniecei un, esot vides dizaineres amatā, ir ļoti pateicīgs, jo ar savu radošumu vari sniegt ieguldījumu visiem novada iedzīvotājiem.
— Man patīk, ka ar šo darbu varu līdzdarboties un radīt cilvēkiem prieku. Tas moments ir ļoti svarīgs — iet un darīt, radīt rezultātu, nevis noskatīties no malas un kaut ko gaidīt.
— Ja skatāmies plašāk nākotnē, ko tu gribētu paveikt šajā darbā?
— Talsu novada pilsētās ļoti pietrūkst vides objektu. Būtu priecīga, ja man izdotos realizēt vairākus objektus un tos arī iedzīvināt. Mums Talsos ir ļoti daudz kāpņu, un būtu ļoti labi, ja tās varētu apdarināt, radīt skaistākas. Arī māju sienas. Talsi ir mākslinieku pilsēta — esam koši un mākslinieciski. Mums ir tik daudz cilvēku, ar ko lepoties! Vēlos radīt atraktīvu, pievilcīgu pilsētvidi. Protams, ir daudz mazo lietu, kas jāsakārto, kā, piemēram, afišu stendi, soliņi, norādes…
— Ideja mākslinieka galvā ir viens, bet gala rezultāts var būt citādāks. Kādi ir tavi novērojumi par darbu izpildes procesu?
— Es parasti ļoti sekoju līdzi tam, kā norit process. Man nekad nav bijusi vilšanās, kā SIA «Talsu namsaimnieks», SIA «Janvāri» un SIA «CVS» paveic savu darbu. Dažreiz pat esmu pārsteigta, ka galarezultāts ir pat labāks, nekā biju iecerējusi. Cepuri nost!
— Kādi, tavuprāt, ir lielākie plusi un mīnusi, ko saredzi Talsu novadā, runājot par tavu jomu?
— Mūsu pluss ir tas, ka esam liels un zaļš novads. Mums ir ļoti daudz iespēju attīstīties, tāds potenciāls! Vislielākā vērtība ir mūsu cilvēki, kuri ir darīt griboši un radoši. Tik, cik mums viņu ir šeit, vajadzētu pameklēt, kur vēl tā ir.
Kā jau minēju, mums trūkst vides objektu. Bet vēl kā mīnusu varu minēt bērnu laukumus, kuru trūkst vai nav labā tehniskā stāvoklī. Un vispār, ja runājam par jauniešiem un aktivitātēm, ko cilvēkiem darīt, arī tā mums trūkst. Mūsdienu dzīve iet uz priekšu ļoti strauji, un mums vajag tikt tai līdzi. Vajag strādāt un sadarboties, skatīties vienā virzienā ar skaidru vīziju, un tad jau viss izdosies!