Sabiles pievilcīgais vaigs — atjaunotais pilsētas laukums

Talsu novads

Sabiles pilsētas laukuma atjaunošanas process noticis projekta «Jēkaba ceļa kultūras mantojuma un mākslas jaunrades magnēti» ietvaros, un ar atjaunoto laukumu viss vēl nav beidzies, jo šis projekts paredz atjaunot turpat blakus esošo sinagogu.
Projektā ir iesaistītas trīs pašvaldības — Talsu, Kuldīgas un Alsungas —, no kurām ģenerālis — projekta iesniedzējs — ir Kuldīgas novada pašvaldība, bet abas pārējās ir līdzdalībnieces. Dažādu no pašvaldības neatkarīgu iemeslu dēļ Sabiles pilsētas laukuma atjaunošanas darbi netika īstenoti no pagājušā gada, kā bija plānots, bet tie iesākušies tikai šā gada maijā un nu ir veiksmīgi pabeigti. Bet pašlaik, kā pastāsta Sabiles pilsētas un Abavas pagasta pārvaldes vadītājs Zigmunds Brunavs, norit pēdējie dokumentācijas saskaņošanas darbi projekta nodošanai. Kopējās izmaksas veido 311 tūkstošus eiro lielus finanšu ieguldījumus (ieskaitot PVN).
Atjaunots un pārveidots
tika viss pilsētas laukums. Z. Brunavs informē, ka papildus notikuši vēl Strauta ielas atjaunošanas darbi. Laukuma projekta ietvaros nācās gan samazināt automašīnu novietošanas laukuma platību, kas iedzīvotāju vidū radīja diskusijas. «Iesākums bija diezgan grūts. Šim projektam tika izveidota darba grupa, un viedokļi bija daudzi un dažādi — kāds gribēja visu šo vietu pārvērst par lielu mākslas objektu, bet galu galā tika panākts, ka ir arī šis automašīnu stāvlaukums. Ir, protams, dažādas neērtas situācijas, ko esmu novērojis, bet tajā pašā laikā stāvlaukums tomēr ir… Ap 8—l0 vietām, bet problēmas bija arī iepriekš, jo Sabile mums ir tik liela, cik ir. Es pieturos pie tā, ka mums nu ir sakārtota vieta,» komentē pārvaldes vadītājs.
Ir uzlikti arī soliņi, velo statīvs, atkrituma urnas, izveidots baseins, bet strautiņš ir pārvirzīts mazliet citā vietā, izveidojot tam skaisti izmūrētu gultni. «Mūsu sapnis ir arī strūklaka vīnogas formā. Vēsture ir laba lieta, bet mēs nevaram dzīvot ar atmiņām par to, kā te izskatījās senāk, tāpēc ir jāizpurina no sevis naftalīns, ka reiz bija tā un šitā, jo vienmēr ieceres ir jāmāk savienot arī ar moderno un mūsdienīgo,» pārliecību atklāj Sabiles pilsētas un Abavas pagasta pārvaldes vadītājs.
Sanācis arī kuriozs,
kad vienā dienā kāds teicis, ka akmeņi laukumā vien esot, bet otrā dienā cits savukārt sašutis, ka visur tikai zāle, un izskatās, ka te kāds lopus vedīs ganīt. «Dari, ko darīdams, nekad nebūs labi, bet reāli domājošs cilvēks padarīto un redzamo novērtē pozitīvi. Reizēm rodas pat sajūta, kā reiz vecās filmās rāda, ka tur, kur notiek kas labs un ir izaugsme, tiek iesūtīts diversants, kas dezorganizē un palaiž aplamu informāciju, lai tik viss sašķeļas, bet tas ir uz katra paša sirdsapziņas, ko dara un kāpēc… Laukums ir pamatīgs ieguldījums pilsētas infrastruktūrā. Tā ir laba vieta, kur pulcēties mūsu pilsētas lielajos svētkos — Vīna un Karstvīna svēkos. Tas viss ir domāts pilsētas iedzīvotājiem un viesiem,» turpina Z. Brunavs.
Strūklakas ideja vīnogas formā
tiks palaista arī ļaudīm apspriešanai. «Tāpat nākotnē tiek plānotas pastaigu takas apkārt Abavai, bet pašreiz mums ir sakārtota vieta, kas izskatās ļoti skaisti arī diennakts tumšajā laikā, par ko liecina arī bildes, ko var redzēt internetā. Kad tiks sakārtota sinagoga, kur nupat sākušies būvdarbi, tad tas būs komplekss ar laukumu. Laukums jau piedzīvojis Vīna svētkus vasarā, bet 14. decembrī būs Karstvīna svētki. Domāju, ka būs ļoti skaisti un ka pie vieniem raušiem varētu arī atklāt laukumu,» iecerē dalās Zigmunds Brunavs, piebilstot, ka sinagoga nav reliģiska organizācija, bet funkcionē kā mūsdienu mākslas un kultūras centrs.
Pārvaldes vadītājs atzīst, ka ļoti paveicies ar būvnieku SIA «Kandavas ceļi», kas uzvarējuši iepirkumā un ar ko bijis viegli strādāt, jo viņi praktiski izvērtējuši, vai uz papīra uzzīmētais fiziskajā vidē reāli spēs funkcionēt. Tāpat prieks bijis strādāt ar autoruzraugu, kas piekritis korekcijām, un viss tika saskaņots, kā arī ar būvuzraugu Pēteri Alksni no Saldus, kas ir apbrīnojami zinošs un, kā saka tautā — vecā kaluma speciālists, kam ir prakse.
Pārvaldes vadītājs dalās arī ar priecīgām ziņā, ka pašlaik Rambulē top bērnu laukums. «Tā kā mēs esam unikāla vieta, esam dabas parkā, kas ir kultūrvēsturiskā pieminekļa aizsardzības zona, tad visas darbības ir jāsaskaņo ar atbildīgajām iestādēm. Nekas nenotiek tik ātri, kā gribētos, jo ir daudz formalitāšu, bet projekts ir, iepirkums tika veikts, un tagad jau sākušies darbi, kurus plānots pabeigt decembra sākumā. Iekārtu ir daudz, un tās ir ļoti labas; teritorijas labiekārtošanas darbus veiksim paši saviem spēkiem, jo projekta naudu maksimāli vēlējāmies ieguldīt tieši iekārtās un uzstādīšanā. Mums viss notiek,» prieku neslēpj Z. Brunavs.