Līdzenums ne vienmēr ir līdzens

Kultūra

5. novembrī Talsu tautas nama Radošajā sētā bija pulcējušies gan fotogrāfi, gan fotomākslas entuziasti, jo tur tika atklāta fotogrāfa Aivja Šmuldera fotoizstāde «Līdzenums».
Izstādes autors atzina, ka mūsdienās sabiedrības lielākā daļa ir pieradināta pie tā, ka visam jābūt kaut kādai dziļai jēgai vai skaidri saprotamai koncepcijai. «Man šī koncepcija varbūt nav tāda diži milzīga,» skaidroja fotomākslinieks. Viņš piebilda, ka savos darbos vairāk koncentrējas uz attēla kopumu un pašu ainavu. Izstādē aplūkojamie melnbaltie kadri lielākoties tapuši jau septiņdesmitajos, astoņdesmitajos gados un uzņemti ar analogo tehniku un filmiņu, bet to pēcapstrāde, lai tie varētu tik izlikti šādā izstādē, notikusi ar jau mūsdienīgu digitālās tehnikas ierīču palīdzību, kad negatīvi ieskenēti datorā un apstrādāti ar programmas «Photoshop» palīdzību. Fotogrāfs skaidroja, ka agrāk šādu iespēju nebija, un tajā laikā, cenšoties to panākt, sapratis, ka rezultāts sanācis diezgan viduvējs, bet šobrīd tas viss jau ir iespējams citā kvalitātē ar jaunajām tehnoloģijām. Izstādē «Līdzenums» fotogrāfijas skatītāju pārsteidz ar izteiktu dinamiku, kad šķietami kadrā nekustīgi sastingušu ainavu fotomāksliniekam izdevies padarīt dzīvu, piešķirot tai koncentrētu formu un gandrīz vai skatītājam sajūtamu tekstūru.
Fotogrāfs A. Šmulders dzimis 1940. gada 24. maijā Rīgā augsta jūrniecības ierēdņa ģimenē. Kopā ar ģimeni viņš tika izsūtīts uz Sibīriju, kur abi viņa vecāki traģiski gājuši bojā. Bērni — divas māsas un Aivis — izdzīvoja un 1947. gadā atgriezās Latvijā, kur uzauga audžuģimenē. Visu mūžu A. Šmulders strādājis rūpnīcā VEF par frēzētāju, bet 1957. gadā sācis fotografēt. No 1969. gada darbojās VEF Kultūras pils fotostudijā Rīgā, bet vēlāk fotoklubā «Rīga».
1988. gadā A. Šmulderam piešķirts AFIAP goda nosaukums. Kopumā mākslinieks piedalījies pāri par simts dažādās grupu izstādēs Latvijā un ārzemēs, kā arī sarīkojis vairāk nekā 20 personālizstāžu. 2007. gadā konkursā «Latvijas fotogrāfijas Gada balva» viņš ieguvis 3. vietu kategorijā «Mākslas fotogrāfija».
Fotoizstāde «Līdzenums» Radošajā sētā būs apskatāma līdz novembra beigām.