Aisberga neredzamā daļa

Žurnālista viedoklis

Nereti aiz notikumiem slēpjas neredzamā daļa. Ja runājam par situāciju medicīnas nozarē, par protesta akciju visā valstī, es atbalstu, ka medicīnas darbinieki saņem pienācīgu atalgojumu, jo viņi veic ļoti nozīmīgu un smagu darbu, tomēr mani pārņem dīvainas izjūtas, kad tiek publiskota informācija par to, cik ārkārtīgi lielu finansējumu saņem daļa ārstu, medicīnas iestāžu valdes locekļi… Absolūta nevienlīdzība starp «augstāk» un «zemāk» stāvošajiem. Tajā pašā laikā medicīnas māsas un viņu palīgi, sanitāri, kuri ar pacientiem saskaras visvairāk, viņus caurām dienām aptekalējot, saņem vairākas reizes mazāku atalgojumu. Kur gan ir kaut kāds godīgums pašas medicīnas nozares iekšienē? Tomēr vairāk par šo mani šokē un absolūti satriec daudzie stāsti, ko dzirdu no cilvēkiem, kuriem nākas kaut ko maksāt «aploksnē». Kad dzirdēju no kādas kundzes gadījumu, kad par viņas mazbērniņu DIVI ārsti prasīja naudu «aploksnē», man mute palika vaļā… Par bērniņu! Akūtā gadījumā! Šādiem medicīnas darbiniekiem nav vietas šajā nozarē, saku to ar pilnu pārliecību. Un paustais attaisnojums — mēs neņemtu naudu «aploksnē», ja mums būtu lielāks atalgojums —, ir absolūti zemisks! Vai pārdevējs veikalā prasa viņam samaksāt naudu «aploksnē», lai apkalpotu pie kases, «jo viņam nav pienācīga atalgojuma»? Vai ugunsdzēsējs, ierodoties pie degošas mājas, pirms sākt dzēšanas darbus, prasa viņam «aploksnē» naudu? Nē, taču! Tāpat arī citu profesiju pārstāvji! Katrs dara to darbu, ko ir izvēlējies. Un šādi bezkaunīgi medicīnas darbinieki spekulē un izmanto nevarīgo, bezspēcīgo, izmisušo cilvēku, jo runa ir par visdārgāko — dzīvību. Mediķim cilvēks ir jāglābj, jāsniedz palīdzība jebkurā gadījumā, viņš galu galā par to devis zvērestu. Kā nav kauna un sirdsapziņas pārmetumu, kad no cilvēkiem, kuri nereti knapi savelk kopā galus, tiek prasīta nauda «aploksnē», lai viņš saņemtu palīdzību, kas viņam pienākas, lai tiktu glābta viņa dzīvība! Protams, es šeit nerunāju par medicīnas darbiniekiem, kuri savu darbu veic godprātīgi un no visas sirds — tādu ir ļoti daudz. Šādi cilvēki būtu jāapbalvo ar pateicības ordeņiem, jo tas darbs, kas tiek veikts ikdienā, ir ļoti smags gan fiziski, gan emocionāli. Izjūtu patiesu cieņu un pateicību pret šiem cilvēkiem. Tātad, arī šajā notikumā ir aisberga neredzamā daļa.
Šāda neredzamā daļa bieži pastāv deputātu starpā, kad viņi par kaut ko vienojas, konkrēta aprēķina vadīti. Kāda tieši, varam tikai minēt, jo oficiālais pamatojums jau vienmēr tiek pasniegts skaists un rožains. Tomēr viens nu ir skaidrs — kā neredzama aisberga daļa dziļā tumsā paliek arī Talsu novada attīstība, jo 17 domes deputāti nespēj nonākt pie vienotiem lēmumiem, un, jo tālāk laiks virzās uz priekšu, jo vairāk izskatās, ka šis deputātu sasaukums neko izteikti vērā ņemamu šo četru gadu laikā nebūs spējis paveikt. Skaļie klaigātāji, deputāti, kuri kļuvuši absolūti triviāli, pauž, ka «ārprāts, nekas nenotiek, domes vadība ir jāatlaiž, pie visa ir vainīga domes vadība!», bet tajā pašā laikā ar SAVU balsojumu nepieļauj to, lai procesi virzītos uz priekšu. Cik gan tas ir liekulīgi… Un tie, kuri balso «pret» lēmumu pieņemšanu vai vienkārši gļēvulīgi kārtējo reizi «atturas», to dara tikai tāpēc, lai kaut kas tiktu paveikts aizvien mazāk, un jau nākamgad, tuvojoties nākamajām pašvaldību vēlēšanām, varētu plaši pavērtu rīkli skaļi kliegt, izplatīt un dedzīgi postulēt, ka, ārprāts, nekas nav paveikts! Bet to, ka viņi paši bijuši procesu bremzētāji, viņi noteikti jums neteiks. Vainīgie noteikti būs tikai pašvaldības darbinieki (kuri izpilda deputātu pieņemtos lēmumus) un divi cilvēki domes vadībā. Tāpēc arī ar šo aisberga neredzamo daļu esiet ļoti uzmanīgi.
Aisberga neredzamajā daļā nu jau krietnu laiku kā palikuši mūsu — aisberga redzamās daļas — tautas brīvības cīnītāji, kurus pieminējām vakar un darīsim to arī 18. novembrī. Pajautā sev — vai tu varētu viņiem paskatīties acīs un ar tīru sirdsapziņu pateikt: «Esmu darījis visu, cik ir manos spēkos, lai kalpotu savai tautai, būdams godīgs un atbildīgs sabiedrības un ģimenes loceklis.»