Pārceļas uz jauno Talsu Galvenās bibliotēkas ēku. «Mēs nejūtamies pamesti»

Talsu novads

Talsu Galvenās un bērnu bibliotēkas un pašvaldības darbinieki, draugi un brīvprātīgie aizvadītajā nedēļā, 30. oktobrī, uzsāka pārvākšanos uz jaunajām Talsu Galvenās bibliotēkas telpām Brīvības ielā 17a.
Pēc 17,5 gadiem pirmsskolas izglītības iestādes (PII) «Pīlādzītis» šaurajās un sākotnēji plānotajās pagaidu telpās darbs, ikdienas gaitas darbiniekiem un iedzīvotājiem jau bija pierastas. Tas gan nenozīmē, ka tā bija labi un pareizi. Šauro telpu dēļ bibliotēka nevarēja daudz ko realizēt. Tagad viss mainīsies, ieejot plašajās, gaišajās, modernajās, tieši bibliotēkas vajadzībām pielāgotajās telpās.
Kad ceturtdien, 31. oktobrī, ieradāmies PII ēkā, bibliotēkas telpās, acīm it visur pavērās aina ar kastēm, grāmatu kaudzītēm, maisiem, atvilktnēm… Daļa no mantām jau bija pārvesta pirmajā dienā, bet vairums vēl tikai priekšā. «Ir ļoti daudz darba, koordinēšanas, bet tas ir patīkams darbs.
Pēc 17,5 gadiem beidzot nebūsim pagaidu telpās, un tas ir pats galvenais. Man patīk jaunās telpas un mēbeles, kas ir speciāli, kvalitatīvi izgatavotas mums. Tās mēbeles, kas palikušas te, vispirms izdalīsim novada bibliotēkām viņu vajadzībām. Vairākas jau ir rezervētas,» stāstīja Talsu Galvenās bibliotēkas direktore Vija Nagle, rādot uz dažādajiem galdiem un plauktiem, ko jaunajās telpās vairs neizmantos. Jau pērn, zinot, ka būs pārvākšanās, darbinieki sāka šķirot grāmatu fondu, daļu nesot uz krātuves fondu, kas līdz šim atradās sporta nama pagrabā. Uzrunājot bibliotēkas darbinieces, kuras krāmēja grāmatas, viņas atzina, ka gadu laikā bija ļoti pierasts pie šīm telpām, bet esot ļoti liels prieks un satraukums par jaunajām telpām. «Tur būs viss tik gaišs, svaigs, tīrs, uhh…!» noteica darbiniece.
Direktore priecājas un saka paldies visiem par atsaucību, kuri palīdz un piedāvājuši palīdzību pārvākšanās darbos. «No novada pagastu parvaldēm pašvaldība ir piešķīrusi vairākas automašīnas un piekabes, ar kurām pārvest mantas. Mums palīdz pat darbinieki no pārvaldēm, ko mēs pat neprasījām. Arī pensionāri nāk klāt pat uz ielas un zvana, un prasa, vai nevajag palīdzēt. Arī skolas ir gatavas palīdzēt. Pat domes darbinieki ir pieteikušies nākt talkā. No universitātes mums zvanīja 2. kursa studentes, kuras grib veikt brīvprātīgo darbu. Tas nozīmē, ka cilvēkiem tas ir svarīgi, viņi vēlas sniegt savu artavu. Kad sākotnēji internetā bija diskusijas par to, vai mums vajag jaunu bibliotēku, no daļas iedzīvotāju bija negācijas. Vai tiešām kādam tagad, 21. gadsimtā, šķiet, ka mums nav vajadzīga bibliotēka?» liek aizdomāties V. Nagle.
Vairākas dienas nepieciešamas, lai fiziski vāktu, krāmētu, pakotu, sietu, nestu un vestu visu uz jaunajām telpām. Kad viss būs pārvests, fondu sakārtot jaunajās telpās ieradīsies palīdzēt darbinieces no visa novada bibliotēkām. «Mēs nejūtamies pamesti, sak’, tieciet paši galā! Nebūt ne,» pauda direktore. Viņa lēš, ka šīs nedēļas laikā pārvešanas darbi varētu noslēgties. Kad bibliotēkas iedzīve būs izvākta, šajās telpās ierīkos bērnudārza grupiņas, kas ļoti palīdzēs samazināt rindas, kas izveidojušās uz pirmsskolas izglītības iestādēm Talsos.
Īpaši atklāšanas svētki
Pārvākšanās darbi 30. oktobrī uz jaunajām telpām uzsākās arī no bērnu bibliotēkas, kas kopš 1977. gada atradās Lielajā ielā 27. Īpaša sajūsma par pārvākšanos netiek izrādīta, jo šīs telpas, kas ir gan plašas, gan gaišas, gan ar brīnišķīgu skatu uz vecpilsētu un Talsu ezeru, ilgo gadu laikā ir ļoti pierastas un kļuvušas mīļas. Darbiniece to salīdzina ar pārvākšanos prom no mājām. Jaunajā ēkā viņiem šāda plašuma nebūs, vieta bērnu bibliotēkas vajadzībām būšot diezgan ierobežota. Cik pagaidām zināms, visticamāk, šajās telpās, kad tās būs atbrīvotas, daļā darbosies mākslas skolas audzēkņi, daļā — seniori un vēl daļā — pašvaldības policija.
«Pārvākšanās procesam gatavojāmies laikus. Krātuves fondu veidojām jau pirms laba laika un arī grāmatas siet sākām laikus,» stāstīja bērnu bibliotēkas vadītāja Ilze Jaunbērziņa. Daļu mēbeļu, kā izrādās, viņi pārved uz jaunajām telpām, kur to trūkst tieši viņu vajadzībām. Pārvest mantas palīdz darbinieki no SIA «Talsu namsaimnieks», tāpēc process norit raiti. Pagaidām esot neliels satraukums par tehnikas apguvi jaunajā bibliotēkā, piemēram, tur būs ineraktīvs galds, ar kuru darboties būs jāiemācās. «Mums patīk, ka tur būs liela tāfele, pa visu sienu, kur bērni varēs zīmēt,» teica I. Jaunbērziņa.
Izrādās, sākotnējais plāns atklāt jauno bibliotēku bija 25. oktobrī, tomēr dokumentācijas kārtošanas dēļ viss iekavējies, tāpēc nolemts to darīt 25. novembrī pēc valsts svētkiem. «Tas ir ilgi gaidīts notikums, kas jāatzīmē atsevišķi, tāpēc variants ar svētku apvienošanu 18. novembrī atkrita,» skaidroja V. Nagle.
Vislielākās pārmaiņas būšot lasītāju apkalpošanas nodaļai — jāpārdomā darba vietas un process. «Bet kopumā jau viss būs jāpārskata, jāpārdomā, jāpārplāno un jānovērtē. Domāju, ka dažu mēnešu laikā to paveiksim. Telpu dēļ mūsu bibliotēka netika akreditēta, un mums ir plānots to šogad izdarīt jaunajās telpās. Tā ka šogad mums ir vērienīgs, bagāts gads,» ieskicēja direktore. Turklāt jaunās telpas sniegs plašākas iespējas un rocību kļūt aktīvākiem dažādās jomās. «Jā, mūsu iespēju dēļ bijām vairāk inerti dažādos projektos un pat nemēģinājām piedalīties, jo mums šeit vienkārši nebija attīstības iespēju. Arī sadarbība ar skolām bija diezgan minimāla, jo atradāmies tālu no visām skolām. Tagad centrā būsim tuvāk cilvēkiem un būs vairāk aktivitāšu,» solīja V. Nagle.