Deputāti noraida izpilddirektora amata kandidātu

Talsu novads

Ceturtdien, 31. oktobrī, Talsu novada domes deputāti nolēma neapstiprināt novada pašvaldības izpilddirektora amatam izvirzīto kandidātu Edgaru Abramu.
Talsu novada pašvaldība bez izpilddirektora strādā jau kopš 12. jūlija, kad darbu atstāja Modris Jaunvalks. No 15. jūlija par pienākumu izpildītāju iecelta viņa vietniece Inguna Kaļinka, turklāt 3. jūlijā darbu uzsāka otra izpilddirektora vietniece Ieva Krēķe. Vēl augusta beigās domes un pašvaldības vadība pauda, ka ar darbiem tiek galā, tomēr ilgā laika periodā šādos apstākļos neesot iespējams strādāt, jo darba pienākumu slodze abām vietniecēm ir gana liela, tāpēc regulāri tiekot strādāts arī ārpus noteiktā astoņu stundu darba laika.
Tiešraidē pamatīgi iztaujā kandidātu
E. Abramu amatam no deviņiem kandidātiem izvirzīja Talsu novada domes priekšsēdētājs Dainis Karols. Lai arī deputātiem pirms domes sēdes bija iespēja klātienē iepazīties ar kandidātu un uzdot interesējošus jautājumus, vairums no tiem tika uzdoti domes sēdes laikā, kad iedzīvotājiem iespējams to vērot tiešajā translācijā internetā. D. Karols sniedza ieskatu plašajā E. Abrama CV, kam sekoja jautājumi kandidātam no deputātu puses. Piemēram, kad deputāte Inga Gluzda vaicāja, vai viņš patiešām un kāpēc ir gatavs pārvākties no Rīgas uz Talsiem un saņemt vairākas reizes mazāku atalgojumu, E. Abrams skaidroja, ka Talsu novads, Virbu pagasts, ir viņa dzimtā puse. Viņš jau labu laiku domājis par pārvākšanos uz laukiem, lai varētu uzsākt darbošanos savā saimniecībā. «Es to redzu kā atgriešanos vietā, kur mentāli jūtos labāk. Mums katram ir jāizvērtē savi resursi,» viņš pauda. Viņam tika vaicāts arī, piemēram, kādi būtu pirmie darbi, ko veiktu, stājoties amatā, ko domā par optimizāciju, cik pašvaldībā ir darbinieku, cik novadā ir pilsētu un pagastu u. c. «Mēs — Talsiem un novadam» deputāti vairākkārt uzsvēra, ka balsos «pret», jo neatbalsta procesu, kā notikusi kandidātu izvērtēšana.
Tā, viņuprāt, bijusi neprofesionāla, process noritējis negodīgi. Ilva Norenberga pauda konkrētu piemēru par citu kandidātu, kuram sniegts pārmetums par to, ka nav norādīts pakļautībā esošo darbinieku skaits, bet tas neesot norādīts arī E. Abramam. Tajā pašā laikā viņa E. Abramu salīdzināja ar situācijas ķīlnieku, jo neapgalvo, ka apšauba viņa piemērotību amatam, bet gan to, kā noticis kandidātu izvērtēšanas process. Partijas biedrs Edgars Zelderis sacīja, ka kandidāts ir politiski angažēts un pat aicināja mainīt domes vadību.
Jāpiebilst, ka pirms domes sēdes partija «Mēs — Talsiem un novadam» mudināja iedzīvotājus sekot līdzi domes sēdei un pauda savu neapmierinātību ar izvirzīto kandidātu (viņam esot iespējama saistība ar ZZS) un procesu, kā viņš tika izvēlēts. Proti, ka netika izsludināts konkurss, bet pieteikšanās, kā rezultātā pretendentu vērtēšanai netika izveidota komisija un nolikums. Šeit gan salīdzināšanai jāpiebilst, ka šāda reakcija uz izpilddirektora izvēlēšanas kārtību redzama pirmo reizi, jo ierasta prakse Talsu novada pašvaldībā ir tāda, ka šajā amatā tiek iecelts kāds no politisko spēku pārstāvjiem bez nekāda konkursa vai pieteikšanās (arī laikā, kad domes priekšsēdētājs bija E. Zelderis). Piemēram, jūlijā no darba aizgājušais M. Jaunvalks ir no Latvijas Zaļās partijas. Viņam amatu piešķīra, pēc vēlēšanām proporcionāli katram politiskajam spēkam piešķirot kādu amatu. Pretenzijas netika izrādītas. Savukārt iepriekšējā sasaukuma laikā izpilddirektors bija Aldis Vilsons, kurš ir partijas «Talsu novada attīstībai» pārstāvis (šis politiskais spēks iepriekšējās vēlēšanās ieguva visvairāk mandātu domē).
«Mums laikam pašvaldībā ir tāda mode: dari — nav labi, nedari — arī nav labi. Mēs nenonāksim pie kāda slēdziena šādā veidā. Aizdomu ēnas ir katru dienu, viens uz otru skatās, viss ir izdarīts sarunājot… Es tiešām to nesaprotu. Ja mēs to neizdarīsim (neatbalstīs amata kandidātu — aut.), arī tad iedzīvotāji nesapratīs, sakot, ka mēs neko nedarām. Arī, ja mums te atnāktu visi deviņi pretendenti, mēs atkal nevienotos. Varbūt vienreiz darām kaut ko?» pārējiem lika aizdomāties deputāte Tabita Kalniņa.
D. Karols uzsvēra, ka izvēlētais kandidāts ir viņa atbildība, un lika klātesošajiem aizdomāties, kāpēc, piemēram, E. Zelderis un I. Gluzda neuzdeva jautājumus kandidātam, kad ar viņu klātienē bija tikšanās jau iepriekš, bet dara to tikai tagad, domes sēdē, kad notiek tiešraide.
Nobalso «pret»
Pēc viedokļu izteikšanas un jautājumu uzdošanas deputāti balsoja par izvirzīto kandidātu. «Par» E. Abramu balsoja Alfons Spēks, Tabita Kalniņa, Miervaldis Krotovs, Dainis Karols, Sandra Pētersone, Normunds Tropiņš un Gundars Sebris. «Pret» balsoja Inga Gluzda, Daiga Feldmane, Gerda Zeberiņa, Andis Astrātovs, Ģirts Kalnbirze, Oļegs Solovjovs, Ilva Norenberga, Edgars Zelderis, Lauris Pīlēģis un Edmunds Demiters.
Pēc balsojuma vairāki deputāti pauda viedokli par iznākumu. Piemēram, I. Gluzda sacīja paldies, ka ar šo lēmumu «nav notikusi kārtējā plānotā ZZS afēra». Tajā pašā laikā A. Spēks uzsvēra, ka viņam un T. Kalniņai, kuri ir no Latvijas Zaļās partijas, nav nekādas saistības ar kandidātu un viņu nepazīst. «Mums šis jautājums ir jāatrisina nekavējoties, jo pašlaik mēs vienkārši stiepjam gumiju un taisām bardaku. Izpilddirektora nav jau ilgāku laiku, un mēs te it kā kaut ko darām, bet neko neizdarām,» teica A. Spēks. «Kā deputāti mēs nevaram ilgi spīdzināt pašvaldības darbiniekus, viņiem nav jāstrādā un jānes atbildība par to, ko mēs nevaram izdarīt līdz galam. Mums jau tā ir diezgan daudz pustukšu kabinetu, izpilddirektors ir jāatrod pēc iespējas ātrāk!» sacīja T. Kalniņa. M. Krotovs esošo situāciju pašvaldībā pat raksturoja kā kritisku, jo deputāti nespēj vienoties, līdz ar to nav virzības uz priekšu. Arī viņš noraidīja pārmetumus par kandidāta saistīšanu ar ZZS, jo arī viņš E. Abramu nav pazinis. Noslēgumā D. Karols aicināja deputātus sanākt kopā, lai runātu par tālāko virzību šajā jautājumā, un izvirzīt savus kandidātus izpilddirektora amatam pēc iespējas ātrāk, jo līdz šim politiskie spēki to nebija darījuši.
«Ja līdz šim izpilddirektora kandidāta izvēlē netika iesaistīti visi deputāti, tad šoreiz gājām citu ceļu. Deputātiem un partijām tika dota iespēja virzīt savu kandidātu, bet tādu no deputātu puses nebija. Tika izsludināta kandidātu pieteikšanās, deputātiem tika nosūtīti trīs kandidāti. Iebildumu nebija, un domes vadība (es un vietnieks) uzklausīja trīs pretendentus. Pēc uzklausīšanas deputāti neformāli klātienē tikās ar vienu pretendentu, kad bija iespēja uzdot jautājumus un saņemt atbildes, kā arī pēc šīs tikšanās sazināties individuāli ar pretendentu. Uzskatu, ka viņš pilnībā atbilda izvirzītajiem kritērijiem un pozitīvi viņa redzējumu novērtēja arī darbinieki. Atsevišķi deputāti regulāri žēlojas, bet, kad ir iespēja pieņemt atbildīgus lēmumus, no tiem izvairās,» pēc sēdes «Talsu Vēstīm» pauda D. Karols.