«Mūsu komandai ir savs redzējums, kādu vēlamies redzēt Talsu kultūras dzīvi»

Kultūra

Talsu tautas nama radošajai komandai rudens un ziemas sezona solās būt ne tikai krāšņa un dažādiem kultūras pasākumiem bagāta, bet arī darbīga. Dažādi darbi un jaunu ideju realizēšana neapstājas ne mirkli. Ko šajā sezonā būs iespējams izbaudīt un kādas idejas virmo Talsu tautas namā, «Talsu Vēstīm» pastāstīja tā direktore Dace Obodovska.
Jaunā rudens un ziemas sezona aizsākusies vērienīgi. Iedzīvotājiem jau bijis iespējams izbaudīt gan dažādu pazīstamu un zināmu latviešu estrādes mākslinieku koncertus, gan teātra izrādes, un oktobra vidū tautas nama pagājušajā gadā restaurēto koncertflīģeli spēlēja pats maestro Raimonds Pauls, kas kopā ar aktieri Andri Bērziņu priecēja gan talseniekus, gan mūsu pilsētas viesus koncertprogrammā «Es šonakt sēdēšu uz jumta».
«Tas ir liels darbs — savlaicīgi visu plānot,»
rādot īpašu bukletu, kurā apkopots šīs sezonas kultūras pasākumu piedāvājums. skaidro D. Obodovska. «Visi pasākumi, ar kuriem ikviens var iepazīties šajā bukletā, jau bija saplānoti pusgadu iepriekš. Uzskatu, ka mūsu darbs ir cieši saistīts ar plānošanu, kas pamatā arī ir tā veiksmes atslēga. Viss atkarīgs no tā, cik savlaicīgi visu ieplānosim, uzrunāsim māksliniekus. Cilvēki vēlas vairāk redzēt teātra izrādes. Protams, mēs ne vienmēr varam apmierināt šīs vēlmes, jo mūsu skatuve nav tik liela, lai uzņemtu teātra izrādes, kur nepieciešamas iespaidīgas dekorācijas vai daudz aktieru, jo, tiklīdz tā ir izrāde ar lielu scenogrāfiju, mūsu skatuve tam nav paredzēta. Tomēr aktīvi sekojam teātru piedāvājumam un aicinām, ko vien varam, lai priecētu mūsu apmeklētājus.» D. Obodovska atzīst, ka iedzīvotāji ļoti novērtē un labprāt apmeklē akadēmiskās mūzikas koncertus, un kopš brīža, kad atjaunots koncertflīģelis, to jau paspējuši spēlēt tādi izcili mākslinieki kā Vestards Šimkus, Agnese Egliņa un nupat arī jaunais un talantīgais Daumants Liepiņš koncertā «Bēthovena klaviersonātes».
«Mūsu komandai ir savs redzējums, kādu mēs vēlamies redzēt Talsu pilsētas kultūras dzīvi,» pauž tautas nama direktore. Viņa atzīst, ka piedāvājums tiek veidots, balstoties ne tikai uz aktīvajām mērķa grupām un to vēlmēm, bet, protams, arī uz augstu māksliniecisko kvalitāti. Katra kultūras darbinieka primārais uzdevums ir veidot un izkopt sabiedrības gaumi,» uzsver D. Obodovska. Viņa atklāj, ka 8. februārī Talsu tautas namā atkal viesosies Liepājas simfoniskais orķestris, kontrabasists Edvīns Ozols un saksofonists Gints Pabērzs ar koncertprogrammu «No Mocarta līdz džezam», kurā klasika tiks apvienota ar mūsdienīgu džeza skanējumu.
Īpaša pasākumu programma
sagatavota novembra svētkiem. Jau 8. novembrī klausītājus priecēs koncerts «Manai tautai», kurā uzstāsies Lorija Cinkuss (Vuda), Ieva Akuratere un Armands Birkens, bet 17. novembra pēcpusdienā ikviens talsenieks mīļi gaidīts uz svinīgo Talsu novada Goda balvu pasniegšanas ceremoniju. Arī 18. novembrī Talsu tautas nama radošā komanda sagatavojusi īpašu dāvanu iedzīvotājiem un pilsētas viesiem — brīvdabas koncertu «Spēka dziesmas Latvijai», kas norisināsies Pilsētas laukumā un kurā uzstāsies ne tikai tādi iemīļoti un pazīstami mākslinieki kā Aija Andrējeva, Ieva Akuratere, Alex un instrumentālā grupa Jāņa Miltiņa vadībā, bet arī tādas teātra skatuves dīvas kā Olga Dreģe, Lilita Ozoliņa un Rēzija Kalniņa.
Tuvojoties Ziemassvētkiem, protams, neiztikt bez šim klusajam un baltajam svētku laikam sarūpētiem kultūras pasākumiem, piemēram, 12. decembrī izskanēs Mārtiņa Brauna Ziemassvētku koncertprogramma «Veltījums», kurā uz skatuves kopā ar komponistu būs arī stīgu kvartets un grupa «Insomnia», kurā dzied arī talseniece Grēta Grantiņa.
Tautas nama rudens un ziemas sezonas
programma nesastāv tikai no māksliniekiem, kas Talsos ierodas no citām Latvijas pilsētām, jo Radošajā sētā un tautas namā darbojas arī amatiermākslas kolektīvi, kas aktīvi uzsākuši jauno sezonu, nāk uz mēģinājumiem un gatavojas dažādiem pasākumiem. Šogad diviem no amatiermākslas kolektīviem ir gaidāmas arī apaļas jubilejas. Jau 22. novembrī savu 25 gadu jubileju ar koncertu «Sudraba ābele» atzīmēs jauktais koris «Uz augšu», kas solās būt ļoti neparasts, jo kora diriģents Mārtiņš Baumanis ir ļoti radošs, drosmīgs un dažādu oriģinālu un neparastu ideju pilns un viņa vadībā koris pievērsies dažādām jaunām lietām, kā, piemēram, improvizācijai. Otrs apaļais jubilārs šogad ir senioru koris «Atbalss», kurš ar koncertu 8. decembrī svinēs 55. jubileju.
Jau tagad ideju vētras
tautas nama kolektīvā griežas ap nākamā gada Talsu pilsētas svētkiem, kas, kā atklāj D. Obodovska, norisināsies no 19. līdz 21. jūlijam. Notikušas jau vairākas tikšanās ar māksliniekiem, uzņēmējiem un idejām bagātiem talseniekiem, kuru laikā pārrunātas nākamo pilsētas svētku iespējamās norises un risinājumi. Tāpat tiek jau domāts par Dižmāras gadatirgu. «Esam apkopojuši visu divdesmit gadu laikā gadatirgū godinātos un cildinātos dārzeņus un augļus, jo ir pienācis brīdis, kad visu vairs nav iespējams atcerēties, un tas ir ļoti labi. Tas pierāda, ka Dižmāras gadatirgus Talsos kļuvis par ilgtspējīgu tradīciju un uz tradīcijām balstās mūsu kultūra,» ir pārliecināta D. Obodovska. Viņa uzskata, ka bieži vien pasākumi, kas varētu kļūt par skaistām tradīcijām, tiek izbeigti, jo kādam sāk šķist, ka tie sevi jau izsmēluši, un jādomā kas jauns, kaut tā nebūt nav. «Dažubrīd tik ļoti aizraujamies ar mūsdienās tik populāro modernizāciju, ka aizmirstam par mūsu senčiem, mūsu vēsturi un tradīcijām, kas veido to, kādi esam un būsim,» pārdomās dalās tautas nama direktore.
Ikviens talsenieks un viesis ar Talsu tautas nama piedāvāto kultūras pasākumu klāstu var iepazīties ne tikai īpašajā rudens un ziemas sezonas bukletā, ko iespējams iegūt tautas namā, bet arī mājaslapā www.tautasnams.lv, kā arī iestādes sociālajos kontos portālos Facebook un Instagram.