Atgriešanās mājās ar krāšņu izstādi

Kultūra

17. oktobrī Talsos, kinoteātrī «Auseklis», ar dziesmas «Piena ceļš» melodiju no latviešu spēlfilmas «Sprīdītis» tika atklāta mākslinieces Ildzes Oses gleznu personālizstāde «Kalniem pāri». Tā ir ne tikai talsenieces pirmā satikšanās un dalīšanās radošajā darbībā ar dzimtās pilsētas iedzīvotājiem, bet sava veida atgriešanās mājās pēc vairākiem gadiem Šveicē, kur viņa attīstījusi savu talantu un prasmes.
Kinoteātra «Auseklis» vadītāja Māra Cēbere atklāšanas pasākumā bilda — kad viņa sarunās ar talseniekiem minējusi, ka kinoteātrī būs Ildzes Oses personālizstāde, visi sarunbiedri bijuši bezgala priecīgi, to izdzirdot. «Tavas gleznas ir brīnišķīgas, un tas ļoti priecē, ka mēs varam tās šeit uzņemt un aplūkot,» viņa sacīja.
Pati māksliniece atklāja, ka personālizstāde tapusi no viņas pēdējo divu gadu darbiem, kas radīti Šveicē. «Aktīvi gleznoju, piedalījos izstādēs, un tagad, manuprāt, krāšņākā šo manu darbu daļa ir apskatāma šeit. Ja rodas jautājums, kādēļ manas gleznas ir šādas, tad mana motivācija ir tā, ka mums pasaulē ir tik daudz destruktīvisma un notiek sliktas lietas, ka man nav tiesību to visu vairot. Es gribu vairot tikai to gaišo un skaisto, ko arī cenšos,» ar smaidu sacīja izstādes autore.
Pirmajā personālizstādē Talsos mākslinieci bija ieradušies sveikt ne tikai ģimene, tuvinieki un draugi, bet arī Talsu radošās personības — dzejniece Maija Laukmane, mākslinieki Guna Millersone un Elmārs Orniņš, kā arī Talsu tautas nama kolektīva pārstāves — vadītāja Dace Obodovska un amatiermākslas producente Līva Karlsone. Talsus veido cilvēki ar savām domām un darbiem, sacīja D. Obodovska un vēlēja, lai katram būtu tik košas un krāšņas domas un darbi, kādi tie ir māksliniecei. Sveikt savu jauno kolēģi bija ieradušies arī pārstāvji no Talsu novada būvvaldes, jo Ildze, atgriezusies Talsos, turpmāk strādās būvvaldes arhitektūras daļā par vides dizaineri.
Pēc atklāšanas pasākuma oficiālās daļas Ildze «Talsu Vēstīm» atzina, ka viņa jūtas ļoti saviļņota. «Ir sajūta, ka aplis noslēdzies, un es tiešām kā Sprīdītis esmu atnākusi atpakaļ mājās. Talsi ir manas saknes un mājas. Ir daudz lielāks uztraukums, kad tu izstādi veido savējiem, kas tevi zina un pazīst, nevis svešiem cilvēkiem, kas tevi varbūt pat nekad iepriekš nav redzējuši,» viņa atklāja. Uz jautājumu, vai smaržu pudelītēm un ziediem, kas redzami daudzos Ildzes darbos, ir kāda īpaša nozīme, viņa atbildēja, ka gan ziedu buķetes, gan smaržu pudelītes un fons veidojas tīri kompozicionāli — atkarībā no toņiem un krāsu paletēm. «Man bija kliente, kas sacīja, ka šīs ir kā buduāra gleznas,» smejot atklāja Ildze. Viņa atzina — kaut arī viņai top izmēros mazāki darbi, tomēr daudz labprātāk viņa izvēlas gleznot lielformāta darbus, kuros iespējams izpausties lielos krāsu laukumos un smalkās detaļās.
Ildzes Oses personālizstāde «Kalniem pāri» kinoteātra «Auseklis» telpās aplūkojama līdz 25. novembrim.