Jēgpilni — vai tiešām?

Ļaujiet man runāt

Vien retais nebūs pamanījis trīs vārdu savirknējumu, kas sacēlis mazu vētru ūdensglāzē un izsaucis milzīgu ažiotāžu sociālajos tīklos. Kādi ir mēģinājuši saprast šo vārdu nesto vēsti, citi uzskata, ka tas ir pretstats patiesajai realitātei, vēl citi pieķeras krāsu izvēlei, kas nu reprezentē Talsu novada tēlu.
Pats klāt nestāvēju, kad tika izveidota novada jaunā identitāte ar krāsām, piktogrammām un slavenajiem vārdiem «Drosme. Jēgpilnums. Cilvēcība», bet — vai tad man nevar būt savs viedoklis par to? Var. Un ir! Viedoklis par radīto produktu un viedoklis par cilvēkiem, kam tas nepatīk.
Kādi spriež, ka krāsas jau nodod to, no kurienes šim veikumam aug kājas. Interesanti, ka mēs vairs nevaram paskatīties uz krāsu gammu tā, lai mūsos nerastos dažādas asociācijas. Es tā padomāju — ja reiz nevaram lietot zaļo, zilo, sarkano, dzelteno, brūno un vēl nez kuru krāsu, jo tur saskatām dažādas politiskās ideoloģijas un spēkus, kura krāsa tad atliek? Pareizi — rozā! Ideāli piemērota, lai parādītu, ka mēs esam politiski neitrāls novads. Tas būtu fantastiski — novads, kur katram uz acīm ir rozā brilles un kur vasarās gaidām rozā lietu. Pamēģiniet tik pateikt, ka tā ir meiteņu krāsa, jūs, netolerantie tumsoņas! Manā garderobē šī krāsa ir «topā». Turklāt — neviens cits vēl līdz šim to nav izvēlējies, un mēs varētu būt pirmie un vienīgie.
Citiem nepatīk jaunās piktogrammas. Par tām var diskutēt, bet var arī to nedarīt. Ja jūs piekristu manam piedāvājumam, tad izvēlēto piktogrammu vietā varētu lietot vienradzi un konfektes (protams, rozā krāsā). Varētu jau arī varavīksni pielikt klāt, bet šis simbols raisa dažādas ne pārāk labas asociācijas, tāpēc labāk šo septiņkrāsu salikumu neaiztikt. Iedomājieties — rozā pilsēta, rozā vienradzis un konfekšu lietus! Īsta pasaku valstība.
Un tad seko pats grūtākais: jānomaina vārdi sauklī. Kaut gan… šādā noformējumā drosme labi iederētos. Mēs varētu teikt, ka ir jābūt drosmīgam, lai atšķirtos. Ir jābūt drosmīgam, lai radītu. Pasaku valstības radīšanai vajadzēs daudz drosmes.
Vārds «jēgpilnums» arī varētu palikt, jo neviena pasaka nav bez morāles. Tik vien, ka jāizdomā stāsts, teika vai novele, kurā parādīt mūsu vērtības. Ja arī to uzticētu radīt man, tad jāatzīst, ka pāris labu variantu ir jau padomā.
Cilvēcība — ideāli piemērots vārds tam, lai varētu atstāt sev atkāpšanās ceļu, ja nu pārējā Latvija un kādi vietējie indivīdi mūs nesaprastu. Mēs vienkārši teiktu: «Piedodiet, kļūdīties ir cilvēcīgi!»
Lai vai kā, ideju man ir daudz. Tās ir lielas, nu, tik lielas kā mūsu jaunā bibliotēka. Arī izmaksas būs draudzīgas — par saviem profesionālajiem pakalpojumiem vēlētos vien podu zelta naudas un
pusi karaļvalsts. Pa rokām?

Raimis