Joprojām nav skaidrības par piemiņas vietu

Talsu novads

Nepilnu divu gadu garumā Talsu novada pašvaldība joprojām nav spējusi izveidot Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru piemiņas vietu. Ja sākotnēji process virzījās raiti un cerīgi, tagad tas iestrēdzis.
«Talsu Vēstis» jau vairākkārt informējušas, ka daudzās Latvijas pilsētās par godu Lāčplēša Kara ordeņa kavalieriem ierīkotas piemiņas vietas, un tādu bija plānots izveidot arī Talsu novadā. Jau pērn Talsu novada politiski represēto apvienības nodaļas vadītājs Vilis Ieviņš pauda prieku par lēmumu Lāčplēša Kara ordeņa kavalieriem izveidot piemiņas vietu. «Tas nozīmē ļoti daudz. Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri izcīnīja mūsu valsts neatkarību. Un tas ir pamata stūrakmens, uz kā mūsu valsts tika dibināta. Viņi par Latviju ziedoja savu dzīvību,» uzsvēra V. Ieviņš.
Divreiz lielākas izmaksas
Sākotnējā iecere to izveidot un atklāt Brīvības ielā 29, Talsu Valsts ģimnāzijas teritorijā, pērn, 11. novembrī, neizdevās, un šā gada sākumā skaidrojām, ka Talsu novada pašvaldība to pamatoja ar SIA «Talsu ūdens» norādēm, ka vispirms konkrētajā vietā nepieciešams nomainīt tur esošās inženierkomunikācijas, kas ir nolietojušās un ilgtermiņā varētu radīt sarežģījumus, tām plīstot. Savukārt saņemot informāciju no ģimnāzijas direktora par tālāko izglītības iestādes apkārtnes labiekārtošanu, ir lūgts pārskatīt iespējamās piemiņas vietas izvēli.
26. septembrī Talsu novada domes sēdes informatīvajā daļā jautājums atkal nonāca deputātu redzeslokā, atklājoties, ka sākotnējais plāns par piemiņas vietas izskatu un lokāciju ir mainījies. Būvprojektu šīs piemiņas vietas labiekārtošanai ģimnāzijas teritorijā izstrādāja metu konkursa uzvarētājs SIA «Zala Landscape Architecture». Bija paredzēts, ka piemiņas objekta kompozīciju veidos simbolisku elementu kopums — galvenā granīta stēla un no esošā reljefā integrētā celiņa «izaugoša» atbalsta siena ar piemiņas plāksni un varoņu vārdiem. Piemiņas memoriālam bija paredzēts daudzveidīgs apgaismojums gan ikdienā, gan svētkos.
Tomēr, šā gada aprīlī izsludinot iepirkumu konkursu par objekta izveidi (ģimnāzijas teritorijā), tam noslēdzoties, tika noskaidrotas izmaksas: iecerēto 40 000 eiro vietā tās sasniedza 79 000 eiro (bez PVN). Saprotot, ka šogad ar šādu finansējuma apjomu nevar rēķināties, pašvaldības speciālisti ieteica citu risinājumu: izvietot piemiņas stēlu, ko dāvina Aizsardzības ministrija, Talsu novada muzeja teritorijā. Šāda scenārija gadījumā būtu nepieciešami vien minimāli līdzekļi labiekārtošanas darbiem, lai varētu uzstādīt stēlu. «Talsu novada muzeja apkārtne nav izvēlēta nejauši. Šajā teritorijā 1939. gadā iestādīti 20 Lāč-plēša ozoli par godu Talsu apriņķī dzīvojošajiem Lāčplēša Kara ordeņa kavalieriem. Tomēr iecerētais piemiņas vietas risinājums nedod iespēju uzstādīt plāksnes ar šo cilvēku vārdiem. Lai rastu piemērotāko risinājumu, Talsu novada domes vadība ir pieņēmusi lēmumu šo jautājumu virzīt izskatīšanai 21. oktobra tautsaimniecības komitejas sēdē,» informē Talsu novada pašvaldības sabiedrisko attiecību un mārketinga nodaļas vadītāja Inita Fedko.
Domas dalās
Savu viedokli laikrakstam paudis arī talsenieks Ivars: «Esmu Talsos dzimis, Talsu vidusskolu beidzis, un viss Talsos notiekošais ir man tuvs un interesējošs. Aprīlī domes vadība sasauca nacionālo spēku sanāksmi, kurā prezentēja ideju par to, ka pie Talsu Valsts ģimnāzijas, kur ir aleja, uzbūvēs stēlu un tajā būs iekļauti visi Talsu novada Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru vārdi. Ir pagājis jau gandrīz viss celtniecības laiks, nekas nav izdarīts, un tagad ir parādījusies ideja stēlu nebūvēt pie skolas, bet parkā pie muzeja un nelikt virsū vārdus, bet vārdus elektroniskā veidā — ja kādam interesēs, viņš varēs nospiest pogu, ieiet iekšā un izlasīt. Uzskatu, ja šogad nav naudas, tad vajag pārcelt uz nākamo gadu, bet nenonivelēt šo ideju, tam nebūs nekādas nozīmes. Tas galvenokārt ir domāts jaunatnei, skolēniem, kuri, ejot vai braucot garām, izlasīs. Ja tas būs parkā un nebūs nekāda uzraksta, tad tā vienkārši būs naudas izniekošana vai ķeksītis, ka kaut kas ir izdarīts, bet tas nav izdarīts. Labā ideja nav izpildīta, tā ir vienkārši nonivelēta.»
Vaicājot Talsu novada domes priekšsēdētājam Dainim Karolam, kurš izvēlējās muzeja teritoriju kā piemērotu lokācijas vietu, viņš norādīja, ka par šo jautājumu spriests ar daudziem — darbiniekiem, vēsturniekiem, ar pārstāvjiem no nacionālpatriotiskajām organizācijām un darba grupas. Kā iespējamā lokācijas vieta izskanējuši arī citi piedāvājumi, piemēram, Jaunie kapi. «Varianti ir bijuši vairāki, bet ir jāpieņem lēmums. Mums jāņem vērā arī cena. Man ir svarīgi to nepataisīt par dārgu kulta objektu, kas radītu pretreakciju. Tā ir piemiņas un atceres zīme,» pauž D. Karols.