Rūpējoties par vidi un mazuļa labsajūtu

Veselība

Lai arī sākotnēji auduma autiņi rada šaubas un skepsi, alternatīvu vienreizlietojamajām autiņbiksītēm izvēlas arvien vairāk māmiņu. Lai pastāstītu par auduma autiņiem kā par veselīgu, vienkāršu un drošu mazuļa pārtīšanas veidu, aizvadītajā nedēļā nodarbību centrā «Dūja» viesojās piecu bērnu māmiņa un zīmola «Baby Bella» dibinātāja Elīna Sondare.
«Auduma autiņus esmu izmantojusi trim bērniņiem. Kopā man ir pieci bērni — četras meitiņas peciņas un dēliņš peciņš. Dēlam ir astoņi mēneši, bet vecākajai meitai — 13 gadi. Pirmos auduma autiņus nopirku veikaliņā «muki.lv». Nopirku, sāku bērnam lietot un nesapratu, kāpēc tie nepilda savu funkciju. Izrādās, ka ir dažas vienkāršas lietas, ko nezināju un nevarēju iedomāties,» atklāj Elīna. «Princips auduma autiņiem ir vienkāršs — iekšpusē nepieciešams uzsūcošs materiāls, bet ārpusē — virsbikses, kas pasargā drēbes no slapjuma. Kā tas viss izskatās — tas ir gluži vienalga, galvenais, lai tas strādā. Iekšpusē var likt jebkāda veida mitrumu uzsūcošu audumu — marli, kokvilnas vai bambusa audumu, frotē dvieli, T kreklu, kas vairs nav vajadzīgs, vai speciālus ieliktņus. Runājot par virsbiksēm, man pašai ļoti liels atklājums ir vilna. Izmērcējot vilnu lanolīnā, tā atgrūž mitrumu. Aitas vilna satur lanolīnu, tāpēc tā lietū nesamirkst. Šis variants ir ekoloģisks, dabai draudzīgs un ārstniecisks. Lanolīnu izmanto dažādos krēmos — tas ādu padara maigu un zīdainu. Lai saražotu vienreizlietojamās autiņbiksītes, tiek izmantots liels daudzums ķīmijas. Lai cik dīvaini tas neliktos, nevienas eko ārā metamās autiņbiksītes nav bez ķīmijas,» norāda Elīna.
Ideja par auduma autiņu šūšanu
Elīnai radās laikā, kad ģimenē ienāca mazā Bella. Tā kā pieprasījums Latvijā vēl nav tik liels, paralēli savam biznesam viņa sadarbojas ar uzņēmumu Vācijā. «Uzstāju, ka savu produkciju tirgošu Latvijā, tāpēc man vajadzēja pamatdarbu. Ir vienalga, kādas firmas autiņus jūs pērkat, bet ir daži knifiņi, kas jāzina, lai viss izdotos. Mazulim augot, var iegādāties vecumam un ķermeņa aprisēm atbilstošus autiņus, bet tikpat labi derēs viena izmēra autiņi — ar podziņu palīdzību iespējams regulēt izmēru. Viss atkarīgs no tā, kā jums ir ērtāk un ko varat atļauties. Gribu uzsvērt, ka nevajadzētu baidīties pirkt lietotus autiņus, — izmazgāti autiņi ir sterili un tajos nav baktēriju. Viens bērns tos nevar novalkāt, un tas jebkurā gadījumā būs daudz labāk un veselīgāk nekā pirkt laukā metamās autiņbiksītes.
Māmiņām nereti liekas, ka auduma autiņi ir dārgi un tos ir sarežģīti kopt, bet patiesībā viss ir ļoti vienkārši. Tas ir parasts audums, ko drīkst mazgāt kopā ar pārējo veļu. Svarīgāk ir domāt par to, lai veļas pulveris būtu mazulim draudzīgs un tā dēļ nerastos alerģija. Jums tāpat būs daudz mazu drēbīšu, ko mazgāt. Tas pats ir ar auduma autiņiem — jūs tiem neko nevarat nodarīt. Ja jaundzimušais tiek barots ar krūts pienu, autiņus pa taisno var likt veļas mašīnā. Ja parādās dzeltena krāsa, tas nenozīmē, ka kaut kas nav izmazgājies. Autiņi krāsojas, bet ar laiku krāsa pazudīs. Katram audumam ir savi ierobežojumi, bet ir daži režīmi, kurus izmatojot visu var likt kopā. Ja bērniņš tiek barots ar maisījumu, pirms mazgāšanas auduma autiņi jāizskalo. Mazgāšanas biežums ir atkarīgs no jūsu ikdienas. Virsbiksītes var pažāvēt, lietot divas, trīs reizes un tikai tad mazgāt. Par to, ka tas ir pretīgi vai netīri, nevar būt ne runas — jums bērniņš tāpat būs jāmazgā — tas ir dabīgs process,» uzsver Elīna.
Tās māmiņas, kuras šādam solim vēl nav gatavas, Elīna aicina kombinēt auduma un vienreizlietojamās autiņbiksītes. Ilgu pastaigu laikā vai tālākos izbraucienos pie rokas var turēt vienreizlietojamās autiņbiksītes, bet mājās pamēģināt ko dabai draudzīgāku. Sākumā viņa iesaka vienreiz dienā uzvilkt mazulim auduma autiņus un pavērot, kāda ir atšķirība.
«Ar četrām, piecām virsbiksēm
var iztikt, bet viss ir atkarīgs no tā, cik jums mājās ir silts, cik ātri tās žūst un cik bieži gribat mazgāt autiņus. Sākumā nevajag trakot — nopērciet dažas virsbikses un paskatieties, kādi vēl ir varianti. Ir arī tādi auduma autiņi, kur uzsūcošais slānis un ārpuse ir sašūta kopā, bet es šāda veida autiņus nešuju, jo tie ilgi žūst. Man patīk viss, ko var atlocīt, kas ir plāns un ērts. Mazgāju autiņus vienu reizi trīs dienās, pašā sākumā izskaloju tos un liku kopā ar pārējo veļu, bet šobrīd mazgāju atsevišķi. Tādus, kādi autiņi ir, salieku veļas grozā un līdz trešajai dienai nekas nesmird. Ja kādreiz kaut kas smako, par to nav jāuztraucas — urīnam stāvot, rodas amonjaks un tas sāk smakot, bet pēc tam viss izmazgājas. Ir mammas, kuras glabā un pārvadā autiņus speciālās mitruma necaurlaidīgās somās. Tās ir izgatavotas no tāda paša materiāla kā autiņu ārējais slānis. Tajos glabā izlietotos autiņus, un viss mitrums paliek iekšpusē. Maisiņš ir elpojošs un tik ātri nesasmako. Mitros autiņus nevajadzētu glabāt siltā, slēgtā vietā, pie radiatoriem vai uz siltajām grīdām, jo tad ātrāk saradīsies baktērijas. Ja virsbikses nav sasmērētas, tās var lietot vairākas reizes un tikai tad mazgāt. Vilnas virsbiksītes var mazgāt vienreiz divās nedēļās, bet pēc katras mazgāšanas reizes tās jāizmērcē lanolīnā. Vilna no dabas ir antibakteriāla un atgrūž baktērijas. Lanolīns ir aitu vilnas tauki, ko iegūst, attaukojot vilnu. Uz litru ūdens nepieciešama puse tējkarotes. Liekas sarežģīti, bet patiesībā tur nekā sarežģīta nav — ieleju krūzē karstu ūdeni, ielieku lanolīnu, piespiežu nedaudz bēbīšu šampūna vai dušas želejas (tas strādā kā emulgators, kas sašķeļ lanolīnu), iemērcu virsbikses; kad ūdens atdziest, izņemu tās ārā un izžāvēju.
Par noplūdēm — protams, kādreiz gadās uzvilkt ko pieguļošāku, bet tieši tas pats gadās ar laukā metamajām autiņbiksītēm. Izmantojot auduma autiņus, tiek saudzēta ne vien vide un mazulis, bet arī veicināta pareiza gūžas attīstība un kavēta gūžas displāzija. Kad bērnam sāku lietot autiņus, daktere tos ieraudzīja un bija stāvā sajūsmā — no medicīniskā viedokļa tas ir daudz veselīgāk. No sākuma man likās — kā es par to stāstīšu citiem? Nevienu neinteresē, ko es mājās daru un iekš kā tinu savus bērnus, bet dakteru atbalsts mani motivē. Mans mērķis nav tirgot autiņus, mans mērķis ir tos popularizēt,» atzīst Elīna.