«Gribam būt kvalitatīvi, augt un attīstīties»

Uzņēmējdarbība

Uzņēmums SIA «Hagberg», kas Talsu novada pašvaldības izsludinātajā iepirkumu konkursā izcīnīja iespēju apsaimniekot Talsu pilsētu, pie mums darbojas nu jau vairākus mēnešus. Par uzņēmuma pamatnostādnēm un izaicinājumiem, ar kuriem ikdienā nākas sastapties, vairāk pastāstīja SIA «Hagberg» Kurzemes reģiona projektu vadītāja Natālija Gruika.
— Kāds ir uzņēmuma galvenais darbības virziens? Kādus pakalpojumus piedāvājat?
— Uzņēmums piedāvā pilna servisa nekustamo īpašumu un teritorijas apsaimniekošanu. Tajā iekļauta gan telpu uzkopšana, gan dažādi sīki remontdarbi, kā arī teritorijas labiekārtošana, apzaļumošana, zāles pļaušana, lapu savākšana, sniega tīrīšana un teritoriju kaisīšana ar pretslīdes materiāliem — sāls un smilts maisījuma kaisīšana gan mehanizēti, gan ar rokām.
— Viena no uzņēmuma pamatnostādnēm ir rūpēties par vides sakārtotību dabai draudzīgā veidā. Kā tas izpaužas?
— Telpās lietojam eko tīrīšanas līdzekļus, kas nav tik ķīmiski kā citi tīrīšanas līdzekļi. Teritorijās tiek pielietota tehnika, kas ir darbināma ar elektrību un kur nav vajadzīga dīzeļdegviela vai benzīns. Lai arī smago darbu mehanizējam, esam par tīru vidi un daudz strādājam ar rokām.
— Kādi ir jūsu ikdienas pienākumi?
— Mans galvenais pienākums ir kvalitātes kontrole pilsētā — sētnieku un ielu uzturētāju uzraudzība, viņu darba koordinēšana un izplānošana. Sadarbojos ar dažādām pašvaldības institūcijām un iedzīvotājiem — ļoti daudz atbildu uz iedzīvotājiem zvaniem un vēstulēm. Sadarbojos arī ar medijiem un kārtoju dokumentāciju.
— Ar kādiem izaicinājumiem, apsaimniekojot Talsu pilsētu, nākas sastapties? Kādi ir nozares izaicinājumi kopumā?
— Mūsu lielākais izaicinājums ir mainīt stereotipu, ka sētnieki un apkopēji ir zemāks slānis. Vēlamies celt profesijas kvalitāti, lai sabiedrības nostāja mainītos — patiesībā daudzos objektos strādā ļoti turīgi cilvēki. Sētnieki un apkopēji nav sliktāki par cilvēkiem, kuri ikdienā strādā birojā. Protams, liels izaicinājums ir arī darbinieku apmācības — daudzi cilvēki Talsos iepriekš nav strādājuši ielu uzkopšanā. Apmācīt pareizi strādāt ar tehniku — tas prasa daudz laika. Tev liekas, ka esi visu izstāstījis, bet darbībā arvien pierādās, ka kaut kas tomēr nav līdz galam saprasts.
Talsu pilsētai ir sava specifika — kalni, kāpnes un nogāzes sarežģī darbiņu. Esam saņēmuši gan sūdzības, gan uzslavas. Sūdzības vienmēr ir skaļākas, bet ir arī labās lietas un cilvēciņi, kuri atraksta pozitīvas ziņas. Tas, protams, motivē, bet ir arī pamatotas sūdzības, no kurām mācāmies. Nav tā, ka esam perfekti un mums viss sanāk ideāli, — uz sūdzībām reaģējam, maksimāli ātri tās novēršam, sazināmies ar cilvēkiem, izrunājam situāciju un cenšamies kļūdas vairs nepieļaut. Pirms kāda laika saņēmām sūdzību par troksni, ko rada lapu pūtēji. Izmantojām tos ietvju attīrīšanā un jau pašā sākumā runājām ar darbiniekiem, ka to nedrīkst darīt nakts laikā, it sevišķi māju tuvumā. Diemžēl mums radās domstarpības un cits citu līdz galam nesapratām. Lai cilvēkiem netraucētu naktsmieru, vienu brīdi pilnībā noņēmām pūtējus. Pēc tam bija sūdzības par tehniku, kas ir skaļa brīžos, kad strādā atpakaļgaitas režīmā. Arī šo problēmu novērsām — padarījām tehniku klusāku. Saplānojām maršrutu tā, lai netraucētu iedzīvotājiem. No sākuma nakts stundās strādājam tajās vietās, kur ir maksimāli maz māju un iedzīvotāju, bet līdz 7.00 ielām jābūt tīrām. Neatkarīgi no tā, vai sākam strādāt 22.00 vai 3.00, mēs to darām nakts laikā, līdz ar to kādā brīdī varam kādam patraucēt, bet tehnika nav tik skaļa, lai radītu milzīgas neērtības.
— Kā gatavojaties ziemas sezonai — kādus sezonālos pakalpojumus piedāvāsiet?
— Gatavojamies cītīgi. Līdz ziemas sezonai vēl jānodzīvo — pašreiz mums aktuālāka ir lapu sezona, bet, gatavojoties ziemai, esam pasūtījuši tehnikas vienības — divas traktortehnikas vienības, kas tiks piegādātas jau nākamnedēļ. Gatavoju iepirkumus sāls smilts maisījumam, apsekojam teritoriju un plānojam, kur novietot smilts ņemšanas tvertnes. Lielākā daļa tiks kaisīta mehanizēti, bet uz kāpnēm, slīpumiem un nogāzēm, kur tehnika nevarēs piekļūt, strādās cilvēki. Lielākais izaicinājums ir sadarboties ar ceļu uzturētājiem — mēs tīrām ietves un malu pie ietves, bet lielos ceļus tīra uzturētāji. Tas ir nebeidzams stāsts — mans sētnieks 4.00 visu ietvi ar slotiņu vai lāpstiņu ir notīrījis, 5.00 brauc lielā mašīna, kas ar pilnu jaudu sniegu no ceļa uzber atpakaļ uz ietves, mans sētnieks iet otro riņķi un tīra to visu vēlreiz. Šie jautājumi nav sakārtoti, bet mēģinām rast risinājumus.
Liels izaicinājums, protams, ir arī komunikācija ar iedzīvotājiem. Viens grib bērniņu vilkt ar ragaviņām uz skolu, uz bērnudārzu, cits grib iet vasaras kurpītēs, un mums ir jānotrāpa pa vidu. Visiem neizdabāsi jebkurā gadījumā, bet pēc iepirkuma specifikas stingri turēsimies pie reglamenta.
— Kā uzņēmumu plānots attīstīt nākotnē?
— Uzņēmuma nākotnes plāni ir būt kvalitatīvam. Mūsu redzējums, skatījums ir tāds, ka gribam būt kvalitatīvi, augt un attīstīties, lai mēs Latvijā būtu vieni no labākajiem teritoriju un ēku uzturētājiem. Kas zina — varbūt kādreiz sāksim strādāt ārpus Latvijas, bet galvenais ir kvalitāte. Lai pašiem prieks un apkārtējiem prieks!