Mācēt izskaidrot

Viedokļi

Rudens šogad atkal nāk ar dažādiem interesantiem krāsu salikumiem dabā, un dažs labs teic, ka arī labu baraviku ražu mežos. Kur nu vēl riekstu daudzums un meža dzīvnieku aktivitāte, par ko ziņo dabas vērotāji! Varam kārtējo reizi brīnīties un reizē priecāties, ka Latvijā šādu rudens burvību varam baudīt un nesūdzēties, ka laiks ir šāds vai citāds!
Pēdējos divos mēnešos daudz nācies runāt ar cilvēkiem un pabūt vietās Dundagas novadā, kur kopības izjūta nav vārdos aprakstāma. Piemēram, kopš strādāju redakcijā, nekad iedzīvotāju sapulcē neesmu redzējusi, ka, pārvaldniekam iznākot savu iedzīvotāju priekšā un sasveicinoties, tiek veltīti tik ilgi aplausi, kas ir vārdos nepateikts «Paldies!» par daudzu gadu garumā paveikto. Protams, katrs uz šiem pasākumiem var paskatīties no sava redzes punkta un izdarīt secinājumus. Skaidrs ir viens — kopā būšanā kāda konkrēta mērķa vārdā ir savs spēks! Prieks, ka cilvēki uzdrīkstas izteikt domas, paust nostāju, kā bieži vien mūsu sabiedrībā svarīgos jautājumos iztrūkst vai paliek tikai virtuves sarunu līmenī, kur katrs mākam paburkšķēt, ka tas vai šis vietējā kopienā vai valstī nav labi. Tikpat svarīgi ir redzēt un sajust: kādam šādi izteikta publiska doma ir svarīga un vērā ņemama, jo tāda mērķa dēļ cilvēki arī kopā ir sanākuši — lai kāds tos sadzirdētu un saprastu. Taču pēc pēdējo mēnešu notikumiem tā vien šķiet, ka tiem, kam vajadzētu domu, kas izskanējusi visas Latvijas mērogā, sadzirdēt, labāk izvēlas citu atkāpšanās ceļu. Un tad nāk neizpratne trauksmes cēlājos, kāpēc valsts ir tik bezzobaina konkrētu situāciju risināšanā, ka bieži kā vienīgais taisnības lēmējs tiek piesaukta tiesa, ar to labi saprotot, ka process nebūs ātrs un vienkāršs. Ne katram tas arī «paceļams».
Reizē ar šiem notikumiem raisījušās daudzas pārdomas, kā un cik ļoti sabiedrība tiek informēta par to, kas notiek vietējā kopienā, kāda attieksme tiek pausta un kas no tā iegūst vai jūtas pasargāts. Esmu vienmēr bijusi par to, ka izskaidrots lēmums ir daudz labāks, nekā nepateikts vārds. Arī kļūdu atzīšana līdzīgi, nekā izlikšanās kā tādu nav, jo tīri cilvēcīgi kļūdīties varam visi. Protams, tam visam pa vidu vēl emocijas, ko šādās situācijās ne vienmēr ir viegli savaldīt. Nav noslēpums, ka no strīdus situācijām kāds pamanīsies arī sev «bonusa» punktus krāt. Arī to ir jāmāk pamanīt un novērtēt.
Nav jābaidās sabiedrībai skaidrot, kas pieņemts un izdarīts, jo tā ir viena no publiskās pārvaldes funkcijām — demokrātiskā sabiedrībā būt atklātai par to, ko tā dara. Taču bieži vien šie skaidrojumi izpaliek vai parādās pēc kāda laika, kad sniega lavīna pa kalnu lejup sen jau savu ceļu uzsākusi. Tad vairs kaut ko skaidrot, ja arī radusies vēlme to darīt, ir krietni par vēlu!