Talsu un Telavi basketbolistus vieno oranžā bumba

Sports

Talsu novada sporta skolas basketbola nodaļas draudzība ar Telavi (Talsu sadarbības pilsētu Gruzijā) basketbola klubu sākās 2017. gadā. Pagājušajā gadā Telavi basketbola kluba komanda viesojās pie mums Talsos un piedalījās starptautiskajā basketbola turnīrā «Talsu kauss 2018». Šogad divas mūsu basketbola komandas tika uzaicinātas piedalīties basketbola turnīrā «Little kakhi» Telavi. Ar pašvaldības un vecāku atbalstu no 3. līdz 9. septembrim devāmies neaizmirstamā braucienā uz Gruziju.
Nokļūšanai uz Gruziju izmantojām aviokompānijas «Turkish Airlines» pakalpojumus ar pārsēšanos Stambulā. Turpceļā starplaiks starp lidojumiem bija astoņas stundas, tādēļ izmantojām kompānijas piedāvājumu — bezmaksas ekskursiju pa Stambulu un vakariņas turku restorānā. Bija iespēja izstaigāt vēsturisko Stambulas slēgto tirgu, kas būvēts 15. gadsimtā. Dienā tirgu vidēji apmeklē vairāki simti tūkstoši cilvēku un tajā atrodas 6000 veikaliņi. Bijām arī Sultanahmetas laukumā un apskatījām slaveno Sultāna Ahmeda mošeju. Ekskursijas noslēgumā izbaudījām turku virtuvi un ceļā uz lidostu priecājāmies par naksnīgo, izgaismoto Stambulu.
Organizējot braucienus uz starptautiskiem
turnīriem, brīvajā laikā cenšamies izmantot iespēju iepazīt norises vietu, tās vēsturi, tradīcijas un sadzīves apstākļus. Arī draugi Telavi bija noorganizējuši mums ekskursiju. Apmeklējām Telavi vēstures muzeju, kur bērni varēja uzzināt, ka Telavi vēsturiski ir Kahetijas reģiona centrālā pilsēta, kas lepojas ar satriecošām kalnu ainavām, skaistu arhitektūru, seniem klosteriem un gleznainām ielejām. Viss reģions ir atzīts par Gruzijas vīna darīšanas centru. Izbaudīt skaistus dabas skatus varējām Nadikvari atpūtas parkā, kur audzēkņiem vislielākā sajūsma bija par atrakciju parku. Apmeklējām arī Shuamta klosteri, kas atrodas septiņu kilometru attālumā no Telavi un ir viena no vecākajām pareizticīgo baznīcām Gruzijā. «Shuamta» nozīmē «starp kalniem», kas norāda uz izolēto un gleznaino atrašanās vietu Gombori lapu koku mežu vidū. Ar Gruzijas Kultūras un pieminekļu aizsardzības ministrijas atbalstu tiek atjaunoti šie vēsturiskās kultūras objekti. Pēc klostera apmeklējuma sekoja uzkodas kalnu mežā. Apmeklējām arī Tsinandali kompleksu, kas piederēja gruzīnu dzejniekam un sabiedriskajam darbiniekam Aleksandram Čavčavadzem. Kompleksu veido skaists dārzs ar vairāk nekā 1000 koku un augu šķirnēm no visas pasaules. Telpās ir vīna pagrabi ar unikālām vīnu kolekcijām.
Turnīra spēles notika pēcpusdienā,
bet brīvais laiks no rīta tika izmantots pilsētas apskatei un tirgus apmeklējumam. Ja esam uzzinājuši, ka Telavi ir akvaparks, kā gan to var neapmeklēt! Ceļš uz akvaparku bija garš un ne visai daudzsološs, bet, sasniedzot mērķi, prieks bija neaprakstāms. Ar sadzīves apstākļiem bijām ļoti apmierināti, jutāmies kā mājās. Brokastis, pusdienas un vakariņas pie klātiem galdiem turpat viesu nama «Sanapiro» pagalma nojumē. Turpat arī lielais televizora ekrāns, kur varējām sekot līdzi pasaules kausa basketbolā spēlēm. Mājas pagrabstāvā atradās gruzīnu maizes «Puri» ceptuve. Maize tiek cepta māla krāsnī, to pielipinot pie krāsns sienām. Izbaudījām arī citus tradicionālos gruzīnu ēdienus — hinkaļus, hačapuri pīrāgu, šašliku un citus. Pa kalnaino pilsētu pārvietojāmies kājām, bet vajadzības gadījumā izmantojām vienīgo sabiedrisko transportu — taksometru.
Talsu novada sporta skolas basketbolisti turnīrā Telavi piedalījās ar 2007. gadā un 2001./2002. gadā dzimušo zēnu komandām. Sacentāmies pret Gruzijas komandām no Telavi, Kutaisi un Tbilisi. Abas Talsu komandas turnīrā zaudēja pa vienai spēlei, taču pēdējās spēlēs pret Telavi komandu gan «Talsi 2007», gan «Talsi 2001/2002» izcīnīja grūtas uzvaras un turnīrā ieguva 1. vietu. Par turnīra vērtīgākajiem spēlētājiem no Talsu komandas tika atzīts Edijs Jansons un Tailers Tīģers.
Viss braucienā redzētais un izbaudītas nav aprakstāms. Mums izdevās to piedzīvot, pateicoties audzēkņu neatlaidīgajam darbam treniņos ikdienā un mīlestībai pret savu izvēlēto sporta veidu. Kā teica mūsu draugi Gruzijā: «Visus mūs vieno tikai viens — oranžā bumba.» Par iespēju izbaudīt braucienu sakām paldies pašvaldībai, vecākiem, kā arī bērniem par izturību!

Mārtiņš Ziediņš, Anda Bajāre un Arkādijs Bajārs
Talsu novada sporta skola