«Negribu uzlikt nekādas robežas». Agnese Kviese saņēmusi «Balvu cilvēka izaugsmei»

Personības

19. septembrī Rīgā Latvijas Pilsoniskā alianse sadarbībā ar ASV vēstniecību Latvijā un Amerikas Tirdzniecības palātu Latvijā svinīgā ceremonijā pasniedza «Balvas cilvēka izaugsmei». Vienu no tām — balvu par izcilu ieguldījumu veselībā un labklājībā — saņēma Agnese Kviese, Talsu Ģimeņu un bērnu attīstības centra «Brīnumiņš» vadītāja.
«Balva cilvēka izaugsmei» ir 2014. gadā aizsākts balvu konkurss. Tajā godina cilvēkus, organizācijas un uzņēmējus, kuri nesavtīgi iegulda resursus sabiedrības attīstībā un cilvēka izaugsmē.
«Ļoti priecājamies, ka nu jau ne tikai Talsu un novada robežās, bet arī Latvijas robežās tiekam pamanīti un mūsu darbs tiek novērtēts. Droši vien sanāk, ka te, Kurzemes reģionā, otra centra ar tik plašu pakalpojumu klāstu nav, lai gan jūtamies maziņi un pieticīgi,» A. Kviese smejas. Pašiem tā varbūt liekas jau kopš dibināšanas brīža, bet fakti liecina par ko citu. Janvārī «Brīnumiņš» no ēkas Baznīckalnā pārcēlās uz jaunām, plašākām telpām Saules ielā, bet jau tagad nākas sākt zvanīt trauksmes zvanus, saprotot, ka atlikusi tikai viena neapdzīvota telpa, un tad atkal būs kļuvis par šauru. Ja vēl nesen Agnese priecājās par to, ka viņai beidzot ir savs kabinets, nu kļuvis skaidrs, ka nāksies to dalīt ar sociālo darbinieku. Pakalpojumu klāsts ar katru gadu paplašinās, atsaucoties bērnu un vecāku vajadzībām. Jaunā sezona sākta, piedāvājot iespēju apmeklēt audiologopēdu, kas strādā ar bērniem, kuriem ir nopietnākas valodas attīstības problēmas, un «Dabas vides estētikas radošo skoliņu», kas ir priekšvēstnesis silto smilšu terapijai, kāda «Brīnumiņā» būs pieejama nākotnē. «Visi jaunumi vienkārši paši uzrodas — man vairs nekas nav jāizdomā,» atzīst A. Kviese. Ja ir pakalpojumi, kurus īpašajiem bērniem un viņu ģimenēm jādodas saņemt uz citām pilsētām, tas ir signāls, ka jāgādā par to, lai viss būtu pieejams tepat, Talsos. «Ļoti daudz jāstrādā! Bet negribu uzlikt nekādas robežas. Ļaušu, lai Dievs visas lietas kārto, tāpat kā līdz šim,» Agnese apliecina.
Uz svinīgo ceremoniju viņa līdzi paņēma savu vidējo meitu Vendiju, kuras nākšana pasaulē pirms 16 gadiem kļuva par vienu no impulsiem, lai mamma radītu ģimeņu un bērnu attīstības centru «Brīnumiņš». Viss sākās ar bēbīšu skoliņas nodarbībām, nebūt nepretendējot uz tik augstiem mērķiem, līdz kādiem gadu gaitā nonākts. «Man šķita, ka ir pienācis laiks arī Vendijai publiski pateikt paldies par to, ka viņa pieteicās šajā pasaulē. Kopš tā laika man bijis grūti pastāvīgi atbildēt uz jautājumu, vai es to visu daru tāpēc, ka man pašai ir bērniņš ar īpašām vajadzībām…
Vai tad tiešām mēs kustamies tikai tad, ja mums pašiem sāp?! Tas nav mans gadījums. Man liekas — ja tu sajūti aicinājumu un ja tevī ir vajadzīgie resursi, tad dari! Kas var būt labāks par to, ja vari kalpot sabiedrībai un būt noderīgs tik daudziem bērniem, tik daudziem cilvēkiem, kuriem sāp un ir grūti!» A. Kviese uzskata.
Otrs nozīmīgs cilvēks «Brīnumiņa» tapšanā un augšanā bijis mācītājs Māris Ludviks kā iedvesmotājs un iedrošinātājs. Cik šī loma ir svarīga, Agnese redz arī «Brīnumiņa» ikdienā, kad kāds bērns ar mirdzošām acīm līksmo par to, ka ticis paslavēts. Ikdienā acīmredzot uzslavu pietrūkst, tā liedzot atrast gaismu, kas bērnā varētu spīdēt, iepriecinot arī citus.
To apzinoties, A. Kviese steidz uzlavēt savējos. «Es neesmu viena — man ir miljonu vērts kolektīvs, kas nostiprinās arvien vairāk. Katrs ir sava darba darītājs, «Brīnumiņa» un tā idejas patriots,» viņa ir pārliecinājusies.
Jāpiebilst, ka balvu par sociālo atbildību saņēma Līga Uzulniece, sociālā uzņēmuma «Eņģeļa pasts» izveidotāja, kuras darbības lauks aptver arī mūsu puses valsts sociālās aprūpes centrus, bet Goda rakstu par izcilu ieguldījumu Latvijas nākotnē saņēma fonds «Nāc līdzās!», kas agrākās talsenieces Sarmas Freibergas vadībā darbojas ar mērķi dot iespēju bērniem un jauniešiem ar īpašām vajadzībām izpaust sevi mākslinieciski un attīstīt talantus.