Tekstila akvareļi ar stāstu par mums pašiem

Kultūra

Talsu novada muzeja Izstāžu zālē 10. septembra pēcpusdienā pulcējās tekstilmākslas cienītāji, jo tur tika atklāta Vidzemes tekstilmākslinieces Ineses Jakobi darbu personālizstāde «Logi».
Kā sacīja Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos Guna Millersone, šajā izstādē katrs cilvēks, it sevišķi sievietes, kurām rokdarbi ir sirdslieta, var ieraudzīt un saskatīt daudz ko. G. Millersone atzina, ka I. Jakobi tekstildarbus varētu dēvēt par gleznām. «Tie ir gandrīz kā akvareļi, jo arī akvareļos krāsas tiek klātas kārtu kārtām,» viņa bilda.
Lai gan pats darbu tapšanas process ir ilgs un laikietilpīgs, I. Jakobi pastāstīja, ka viņai tas liekas gaužām vienkāršs. «Man nav ģimenes, vismaz gadus divdesmit piecus man nav televizora un man nav mazdārziņa, tātad man ir ļoti daudz brīvā laika,» skaidroja māksliniece.
Izstādes pamattēma ir logi, bet ne tikai logi to parastajā izpratnē. Drīzāk tās ir robežas uz mūsu katra iekšējo pasauli. Domu, sajūtu un uztveres horizontu, caur kuru vērojam sev apkārt notiekošo, un to, kā tas atspoguļojas mūsu iekšējā pasaulē, kas noris aiz šiem logiem. «Šodien mēs lietojam tādu vārdu savienojumu kā «personīgais burbulis». Tas jau arī ļoti daudz izsaka šīs manas izvēlētās tēmas sakarā. Vai nu tu burzies apkārt, vai dzīvo savā personīgajā burbulī,» par savu darbu tēmu sacīja I. Jakobi.
Veroties mākslinieces telpiskajos darbos, to sīkajās, precīzajās un pārdomāti izstrādātajās detaļās, nāk prātā jautājumi par to, cik mēs paši atļaujamies redzēt un saskatīt ārpus saviem apziņas un zemapziņas logiem. Vai esam tos plaši atdarījuši un ļaujam pa tiem ieplūst informācijai, emocijām un ārējai pasaulei iekšā? Vai tieši otrādi — aizsedzot tos, norobežojamies no visa, kas notiek ārpus mūsu norobežotās komforta zonas, tā spītīgi turot sevi kādā vien sev izprotamā normā vai vakuumā? Ko gan patiesībā par mums atklāj mūsu logi — gan reālie, gan savā iekšējā pasaulē veidotie?
Lins, šifons, vilna, ripss, tafts, kaprons, mežģīnes, zīds, poplīns, markizets kompozīcijā ar rokas izšuvumu… Par I. Jakobi darbu materiāliem kļuvuši arī lietoti apģērbi un to firmu zīmes, kas veido un atklāj skatītājam savu stāstu gan tekstildarbu aversā, gan reversā, paspilgtinot to telpiskumu un struktūras daudzveidību.
Māksliniece Antra Auziņa-Bajāre, kas arī bija ieradusies sveikt tekstilmākslinieci, sacīja, ka, skatoties uz I. Jakobi darbiem, arī viņai pašai gribas atkal iesēsties stellēs un varbūt pat ar saviem darbiem piedalīties kādā izstādē. Tik ļoti viņu iedvesmojot izstādē aplūkojamie darbi. «Ar krāsu un materiālu var pateikt vairāk nekā ar vārdiem,» sacīja A. Auziņa-Bajāre.
Tekstildarbu izstāde «Logi» Talsu novada muzeja Izstāžu zālē būs apskatāma līdz 6. oktobrim.