Likumsargi, vajājot bēgli, pielieto dienesta šaujamieroci

Ziņas

10. septembrī ap 10.36 Rojas novadā, Rudē, veicot satiksmes uzraudzību ar netrafarēto policijas transportlīdzekli, Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes satiksmes uzraudzības rotas amatpersonu uzmanību piesaistīja automašīnas «Volvo» vadītāja nepārliecinošais braukšanas veids. Pārbaudot automašīnu datubāzē, konstatēts, ka tai nav veikta tehniskā apskate un nav OCTA, tādēļ pieņemts lēmums autovadītāju apturēt. Automašīnas vadītājs, nepakļaujoties policijas likumīgajām prasībām, uzsāka bēgšanu, kas pēc dienesta ieroča pielietošanas tika pārtraukta un persona — aizturēta.
Likumsargiem pamanot automašīnas «Volvo» vadītāju, tas turpināja kustību, uzbraucot uz meža ceļa. Lai apturētu transportlīdzekli, dienesta automašīnai tika ieslēgtas bākugunis un skaņas signāls, kā arī pa skaļruni vairākas reizes atkārtots aicinājums apstāties. Vadītājs uz to nereaģēja un uzsāka bēgšanu.
Ņemot vērā, ka transportlīdzekļa vadītāja braukšanas stils bija agresīvs un bīstams, tāpat vadītājs tuvojās apdzīvotai vietai un ar savu braukšanas veidu varēja radīt bīstamas situācijas, tika pieņemts lēmums pielietot dienesta šaujamieroci. Likumsargi pa skaļruni vairākas reizes brīdināja, ka tiks pielietots dienesta šaujamierocis, taču «Volvo» vadītājs turpināja bēgt. Gaisā tika raidīts brīdinājuma šāviens, tomēr bēgšana turpinājās, tāpēc tika izdarīti šāvieni pa auto riepām. «Volvo» vadītājs, nesamazinot braukšanas ātrumu, turpināja bēgt, veicot braukšanas manevrus, lai no policijas attālinātos. Kādā līkumā viņš netika galā ar transportlīdzekļa vadību un nobrauca no ceļa braucamās daļas, iebraucot elektriskā aploka žogā, to bojājot, atgriezās uz ceļa braucamās daļas un turpināja bēgšanu. Turpinot transportlīdzekļa vajāšanu un pārvietojoties pa meža ceļu, tika raidīti šāvieni tā virzienā. Kad transportlīdzeklis apstājās, tajā esošās personas tika aizturētas, uzliekot roku dzelžus. Pārliecinoties, vai kāds no abiem vīriešiem cietis, no tiem tika saņemta noraidoša atbilde. Pasažieris, kurš dzimis 1958. gadā, teica, ka viņam tomēr sāp kreisās rokas mazais pirksts, tāpēc tika pieņemts lēmums izsaukt Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbiniekus, kuri sniedza vīrietim pirmo palīdzību. Savukārt «Volvo» vadītājs, 1987. gadā dzimis vīrietis, tika nogādāts medicīnas iestādē ekspertīzes veikšanai, lai noskaidrotu, vai viņš bijis apreibinošo vielu ietekmē.
Vīrietim noformēts administratīvā pārkāpuma protokols par tāda transportlīdzekļa izmantošanu ceļu satiksmē, kam nav izdarīta tā īpašnieka civiltiesiskās atbildības obligātā apdrošināšana. Par šādu pārkāpumu uzliek naudas sodu no 85 līdz 120 eiro. Savukārt par tāda transportlīdzekļa izmantošanu ceļu satiksmē, kuram noteiktajā termiņā nav veikta valsts tehniskā apskate, uzliek naudas sodu no 55 līdz 120 eiro. Par nepakļaušanos Valsts policijas amatpersonu vairākkārtējām likumīgām prasībām apturēt transportlīdzekli uzsākta administratīvā lietvedība. Saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksu, par šādu pārkāpumu uzliek naudas sodu līdz 280 eiro vai piemēro administratīvo arestu līdz 15 diennaktīm. Valsts policijas amatpersonu lēmums pielietot dienesta šaujamieroci likumpārkāpuma novēršanai tiks izvērtēts dienesta pārbaudes ietvaros — tā ir standarta procedūra tamlīdzīgos gadījumos.

Madara Šeršņova,
Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes vecākā speciāliste sabiedrisko attiecību un sadarbības jautājumos