«Repair cafe» pulcē aroda meistarus un zaļā dzīvesveida piekritējus

Kultūra

Rudenīgi saulainā 7. septembra pēcpusdienā Talsu tautas nama Radošajā sētā varēja satikt dažādus meistarus un sava aroda speciālistus, jo tur norisinājās pasākums «Repair cafe» jeb Lietu atjaunošanas darbnīca.
«Repair cafe» ideja
nāk no Nīderlandes, kur 2009. gadā tika rīkota pirmā šāda veida mantu atjaunošanas darbnīca. Kopš tā laika ideja izplatījusies pa visu Eiropu un šādas mantu labotavas organizētas vairāk nekā 1500 vietās, bet Latvijā pirmo mantu labotavu organizēja biedrība «Homo Ecos» 2013. gadā Rīgā. Līdzīgas lietu atjaunošanas darbnīcas notikušas arī Ikšķilē un Liepājā, kā arī pirms pāris gadiem Talsos, brīvās mākslas telpā «Baložu pasts» Kalna ielā.
Pasākuma mērķis ir izglītot iedzīvotājus par to, ka pastāv iespēja lietas labot pašiem, tā paildzinot iekārtu vai apģērbu lietošanas ilgumu, dodot tiem otru elpu, samazinot atkritumu apjomu uz mūsu planētas un atbalstot arvien plašāk zaļo dzīvesveidu.
Dažādu mantu labošanas vai restaurēšanas process darbnīcās tika veikts kopīgiem spēkiem, meistariem konsultējot un palīdzot mantas īpašniekam, tādā veidā izglītojot īpašnieku un ļaujot viņam pašam pieredzēt labošanas praktisko daļu, lai veicinātu izpratni par to, ka dažādus sīkus remontiņus un darbiņus ir iespējams paveikt arī pašam.
Radošajā sētā bija iespējams
apmeklēt sešas dažādas darbnīcas. Apģērbu darbnīcā šūšanas meistare Ina Brūvere, kura ikdienā darbojas gan audēju kopas «Talse» sastāvā, gan radošās darbnīcas «Patrepe» kolektīvā, bija sagatavojusi prezentāciju «Šķiro, atjauno, aizvieto». Pēc prezentācijas I. Brūvere konsultēja ikvienu interesentu par apģērbu labošanu, atjaunošanu un otrreizējo pārstrādi, kuras rezultātā ikviena moderna un mūsdienīga sieviete, apgūstot pamatus šūšanā, mājas apstākļos var radīt skaistus un neatkārtojamus tērpus pati savām rokām.
Velo darbnīcā, kurā darbojās Gundars Šmithens no «Velo garāžas», bija iespēja iegūt konsultāciju par velosipēdiem, kā arī veikt divriteņu un velo piederumu labošanu. Lietotos koka sadzīves priekšmetus, piemēram, savu laiku nokalpojušus virtuves dēlīšus, koka karotes vai krēslu, atjaunot un apgleznojot pārvērst jaukos un mākslinieciskos dizaina priekšmetos koka darbnīcā piedāvāja mākslinieks Andris Vikainis.
Apgūt smalko zīda un kaprona zeķu labošanas mākslu, galdautu, segu un citu tekstilizstrādājumu atjaunošanu tekstildarbnīcā piedāvāja Tautas lietišķās mākslas studijas «Dzīpars» čaklās un zinošās meistares. Savukārt foto darbnīcā Talsu fotokluba meistarīgie un profesionālie fotogrāfi ikvienu konsultēja un ierādīja pirmos soļus senu un laika zoba bojātu fotogrāfiju atjaunošanā, bet elektronikas darbnīcā telefonu un datoru lādētājus, austiņas, radio aparātus, elektriskās tējkannas un citas elektroierīces ikvienam palīdzēja salabot meistars Andis Celmiņš.
«Pārsvarā jau visi esam pieraduši, ka, ja kaut kas saplīst, ejam uz veikalu, pērkam jaunu, bet šobrīd arvien vairāk cilvēku izvēlas meklēt iespējas, kā nevis saplīsušo vienkārši izmest, bet salabot, lai paildzinātu dažādu lietu kalpošanas ilgumu, kas ir ļoti pozitīvi,» skaidroja Talsu tautas nama amatiermākslas producente Līva Karlsone. Viņa atklāja, ka, iespējams, šādas «Repair cafe» jeb mantu labošanas darbnīcas Radošajā sētā notiks arī turpmāk, jo meistari izrāda interesi par piedalīšanos pasākumos, kā arī iedzīvotājos arvien vairāk jūtams entuziasms iemācīties ko jaunu vai atsvaidzināt zināšanas, lai vairāk pievērstos zero waste jeb bezatkritumu dzīvesveidam.