Konkurss «Talsu bruncī ieaustie» — iespēja sajust novada spēku cilvēkos

Talsu novads

6. septembrī Talsu tautas namā norisinājās konkursa «Talsu bruncī ieaustie» laureātu apbalvošanas ceremonija. «Negaidītas tikšanās un priekpilni pārsteigumi, atbildīgas izvēles un, galu galā, patiešām smagi lēmumi ir tas, kas raksturo šī konkursa vērtēšanas komisijas darbu,» atklājot pasākumu sprieda vakara vadītāja, televīzijas žurnāliste Kristīne Garklāva.
Konkursa norisē vērtēšanas komisijai desmit nominācijās nācās izdarīt izvēli starp 55 nominantiem — cilvēkiem, kuri nebaidās ne no darba, ne no izaicinājumiem, katrs atsevišķi un visi kopā veidojot labāku novada versiju. «Manuprāt, «Talsu bruncī ieaustie» ir tas konkurss, kurā mēs varam pateikt paldies un sajust novada spēku cilvēkos, kuri novadu rada, veido un iedzīvina. Mēs zinām mūsu novada identitātes vārdus: drosme, jēgpilnums un cilvēcība, un jebkurā no nominantiem mēs to sajutām — drosmi radīt, jēgpilnumu viņu darbā un cilvēcību, ar kādu viņi visu dara. Ar katru gadu novada vērtība pieaug, jo mums ir stipras ģimenes, spēcīgi uzņēmumi un radoši cilvēki,» sprieda Talsu novada domes priekšsēdētājs Dainis Karols, kurš bija arī vērtēšanas komisijas vadītājs.
«Gada jaunums»
Sevišķi daudz — 11 — pretendentu bija nominācijā «Gada jaunums». Nākotnes dārzs, bērnu ballīšu istaba, peldbaseins, peoniju stādījumi, vides objekts — pulkstenis, mājiņa kokā, brīvā laika pavadīšanas centrs, atpūtas vieta, iespējas jāšanas sporta un indiešu klasiskās dejas entuziastiem — tik daudzveidīgā konkurencē balvu saņēma IK «Bandenieki» Valdgales pagastā, kur Ingas un Raimonda Zviedriņu veikums ļauj uzņemt bišu spēcīgo enerģiju, guļot gultās virs mazo lidonīšu saimēm. Viņus sumināja vēdiskais astrologs Andris Kraņevskis, kurš uzsvēra, ka mums apkārt ir ne ar ko nesalīdzināma dabas farmācija, kuru vien lāgā neprotam izmantot. Medus un citu bišu produktu vērtību apzinās daudzi, bet izrādās, ka pašu bišu dūkšana spēj dziedināt emocionāli un garīgi. «Lielajā konkurencē uzvarējušas bites!» priecājās I. Zviedriņa.
«Čaklākais mājražotājs»
Izvirzoties priekšā dabas zālītēm un kūpinājumiem, bites plūca laurus arī nominācijā «Čaklākais mājražotājs», kurā balvu saņēma «Medņu medus», kas ir Lindas un Jāņa Purviņu lolojums Ģibuļu pagastā. Linda atzina, ka balva ir patīkams pārsteigums, bet jūnijā viņi paši bija pārsteigums konkursa vērtēšanas komisijai, Talsu pievārtē ļaujot ne vien iepazīt uzņēmīgus ļaudis, bet arī redzēt ar izdomu iekārtotu īpašumu, kurā noteikti būs iemesls atgriezties vēl kādu reizi.
«Radošākais novadnieks»
Desmit spilgtas personības uz skatuves pulcēja nominācija «Radošākais novadnieks», atklājot radošuma ļoti dažādās sejas. «Akmeņi ir vissenākās būtnes uz zemes. Tie no ledus laikmeta ir apmetušies Latvijas mežos, pļavās, jūras krastā, zemē. Akmeņi kopš senseniem laikiem ir veidojuši pasaules vēsturi un kultūru. (..) Viens no akmeņiem, kas mīt Abavas ielejā, ir Andris Millers. Viņš ir personība, kas veido Sabiles apkārtni, kultūru un gaisotni. Andris ir ārkārtīgi daudzpusīgs — viņš spēj pārvērsties gan vecā vecī, gan mīlošā puisī; viņš gan dresē gliemežus, gan jāj uz koka zirdziņiem,» tā balvas saņēmēju Andri Milleru raksturoja tēlnieks, Pedvāles mākslas parka saimnieks Ojārs Feldbergs.
«Sakoptākā privātmāja»
Uz sakoptākās privātmājas godu šajā reizē pretendēja ļaudis un viņu nami Valdgales, Strazdes, Ģibuļu, Lubes, Ķūļciema, Vandzenes un Abavas pagastā, kā arī Stendē un Talsos. Uzvarētāju godā šoreiz tika Anitas un Valda Orehovu oāze Stendē, Renču ielā 8. Šī īpašuma saimniekus suminot, SIA «Janvāri» vadītāja Ieva Bērziņa atgādināja, ka latviešiem izsenis bijis svarīgi sakopt savu sētu, un vēlēja, lai visiem būtu tādi zaļie pirkstiņi un zelta rokas kā šīs nominācijas uzvarētājiem. Viņi paši atklāja, ka privātmājas apkārtnes attīstīšana un uzturēšana ir liels darbs, bet reizē — arī gandarījums un mierinājums.
«Sakoptākā vēsturiskā ēka»
Pils, baznīca un dzelzceļa stacija — no šādas trijotnes vērtēšanas komisijai bija jāizvēlas viena, kam šajā reizē dot godu nominācijā «Sakoptākā vēsturiskā ēka». Balvu saņēma Bruņinieku pils Lībagu pagastā un tās saimniece Aida Skalberga. Video sveicienā viņa atzina, ka Talsu novads (un īpaši Dižstende, kur atrodas Bruņinieku pils) iedvesmojis lasīt vēstures grāmatas, gleznot un rakstīt pasakas. A. Skalberga apliecināja, ka lepojas būt par dzīparu Talsu bruncī. Savukārt Lībagu pagasta pārvaldes vadītāja Lauma Jaunpujēna izteica lepnumu par to, ka A. Skalberga izvēlējusies savu pamatīgo darbu ieguldīt tieši īpašumā Lībagu pagastā.
«Ģimenēm un bērniem draudzīgākais pagalms»
Konkurences nebija tikai nominācijā «Ģimenēm un bērniem draudzīgākais pagalms», kurā laurus plūca vienīgais pretendents — daudzdzīvokļu nams Talsos, 1905. gada ielā 1, kur izveidots bruģēts automašīnu stāvlaukums, slēgts atkritumu urnu laukums un arī pilsētā pirmais bērnu laukums ar mīksto segumu. Balvas pasniegšana bija uzticēta ģimeņu un bērnu attīstības centra «Brīnumiņš» vadītājai Agnesei Kviesei, kura atklāja, ka pirms pasākuma veikusi priekšdarbus, painteresējoties, ko par šīm pārmaiņām saka paši mājas iedzīvotāji. Ne viens vien atzinis — iepriekš nav nojautis, ka šajā daudzdzīvokļu namā mīt tik daudz bērnu, bet, redz, ja sētā ir labs bērnu laukums, tad bērnus ir iespējams ieinteresēt uz laika pavadīšanu svaigā gaisā. Neviens pārstāvis gan nebija ieradies saņemt balvu.
«Rosīgākais uzņēmums»
Sešu uzņēmumu konkurencē rosīgākā uzņēmuma godā tika SIA «Krauzers» Laidzes pagastā. Balvu pasniedza Saeimas deputāte Dana Reizniece-Ozola un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras direktors Andris Ozols. D. Reizniece-Ozola norādīja, ka biznesa vidē esot tā: nevis lielie uzvar mazos, bet ātrie — lēnos. Patiesi labs uzņēmējs nedomājot tikai par šodienas peļņu, bet arī par to, kas būs rīt. Savukārt A. Ozols izteica prieku par to, ka pašvaldība godina savus varoņus, tostarp arī uzņēmējus. Andis Araks, viens no SIA «Krauzers» īpašniekiem, saņemot apbalvojumu, sacīja, ka par pagodinājumu un atzinību ikdienā uzskatot no darbinieku puses izteiktu pozitīvu vērtējumu un klientu apliecinājumu, ka sadarbība turpināsies.
«Darbīgākā zemnieku saimniecība»
Triju zemnieku saimniecību konkurencē par darbīgāko tika atzīta zemnieku saimniecība «Jaunstrauti» Balgales pagastā, cildinot Litas un Agra Jēču veikumu. Lauku atbalsta dienesta Ziemeļkurzemes reģionālās lauksaimniecības pārvaldes vadītāja Juzefa Kļava, viņus sveicot, klātesošajiem atgādināja, ka runa ir par smagu darbu, kas prasa lielu mīlestību, un izteica cerību, ka citugad konkursā piedalīsies lielāks skaits zemnieku saimniecību. «Droši vien arī pārējie bija pelnījuši balvu, bet tas, ka tā tika mums, ir ļoti forši,» smējās Agris Jēcis.
«Draudzīgākā tirgotava vai kafejnīca»
Uz balvu nominācijā «Draudzīgākā tirgotava vai kafejnīca» pretendēja ziedu veikals Sabilē un kafejnīca «Ie-pauzē» Talsos. Rīgas kafijas namiņa «Kurts coffee» saimniece Ketija Karlsone pasniedza balvu kafejnīcas «Ie-pauzē» radītājai Kristīnei Kromanei, sirsnīgi atgādinot: «Cilvēki pie tevis iet, jo viņi tevi mīl!» Tā taču esot — cilvēki bieži dodas pirkt ziedus vai kafiju uz konkrētu vietu tikai tāpēc, ka patīk cilvēks, kurš viņus tur sagaidīs. Pati Kristīne nenoliedza, ka viņas kafijas namiņā cilvēki ierodas ne vien baudīt aromātisku dzērienu, bet arī parunāties par visu, kas uz sirds.
«Aktīvākā organizācija»
Uz aktīvākās organizācijas godu pretendēja divas draudzes, divi sporta klubi, deju kolektīvs, laivu bāze un uzņēmīgs kaimiņu pulks, bet balvu saņēma Talsu pakalnu sporta klubs. D. Karols, sveicot kluba pārstāvjus Gintu Lūsi, Kārli Vanagu un Juri Damškalnu, sacīja, ka novads vienmēr ir lepojies ar aktīvo sabiedrības daļu, jo katra organizācija sniedz ievērojamu devumu. G. Lūsis pauda, ka lielāko gandarījumu sniedzot tas, ka kluba sarūpētie trenažieri ir pastāvīgi noslogoti, un tas motivējot lūkoties jaunu projektu īstenošanas virzienā.
Simpātiju balvas
Kā ik gadu, tika pasniegtas arī simpātiju balvas, un to dēļ dažiem nominantiem ceļš līdz skatuvei pa zaļo paklāju bija jāmēro pat vairākas reizes. «Talsu Vēstis» apbalvoja Pastendes draudzīgos desmit māju kaimiņus, kuri, sevi dēvējot par «Kaimiņu būšanu», kopā labiekārto vidi un rīko neikdienišķus pasākumus. A/s «Latvijas Valsts meži» pasniedza balvu Virbu pagasta Nākotnes dārza veidotājai Solvitai Grišānei. Talsu komersantu klubs sumināja viesu namu «Rezidence «Kurzeme»» un tā vadītāju Aivu Hofmani, kā arī zemnieku saimniecību «Jaunstrauti». Valsts attīstības finanšu institūcija «Altum» sveica ļaudis no zemnieku saimniecībām «Mazčāpuļi» un «Jaunstrauti», kempinga «Ezermala» un kafejnīcas «Ie-pauzē». Talsu biznesa inkubatora simpātiju balva nonāca pie kempinga «Ezermala» saimnieces Terēzes Riekstiņas. Viņa arī deva padomu, kas nākotnē var noderēt ikvienam klātesošajam, tostarp pārvaldniekiem, kuri tovakar dāvanā saņēma savu pagastu un pilsētu karogus, — savā virzībā uz priekšu nedrīkstot ieslēgt «tālās gaismas», citādi skatienam atklāsies pārāk daudz biedējoša, liekot zaudēt drosmi. Tā vietā jādodas tālāk, iztiekot ar «tuvajām gaismām».