Zinību diena ar radošām aktivitātēm un jaunām izstādēm

Kultūra

Sākoties jaunajam mācību gadam, 2. septembrī, Zinību dienā, Talsu novada muzejs saviem apmeklētājiem bija sarūpējis daudzas un dažādas izzinošas un krāsainas aktivitātes.
Jau ieejot Talsu novada muzeja telpās, visus apmeklētājus sagaidīja muzeja darbinieks Māris Grundmanis un aicināja nofotografēties īpaši Zinību dienai veltītā foto stūrītī, kas bija iekārtots 50. un 60. gadu stilā un par kura vizuālo noformējumu bija gādājusi māksliniece Ilze Makstniece.
Lielākie muzeja apmeklētāji varēja apskatīt divas jaunas izstādes, no kurām viena «Talsu skolām 100» stāsta par Talsu Valsts ģimnāziju un Talsu pamatskolu. Skolām, kas šogad svinīgi atzīmējušas savu apaļo simto jubileju un kurā izstādīti priekšmeti, dokumenti, fotogrāfijas un citi vēstures materiāli no muzeja krājuma. Otra — «Talsu skolu pedagogi — mākslinieki» skatītājus iepazīstina ar mūsu māksliniekiem, kas bez skaistu un paliekošu mākslas darbu radīšanas ir arī palīdzējuši attīstīt savas radošās prasmes bērniem un jauniešiem, jo strādājuši par skolotājiem Talsu skolās. Izstādē apskatāmi Jēkaba Spriņģa, Friča Makstnieka, Kārļa Šprunka, Kārļa Freimaņa un Arnolda Griķa darbi.
Bet mazākajiem muzeja komandas darbinieki bija sagatavojuši dažādas radošās darbnīcas un spēles, lai atsvaidzinātu zināšanas vai apgūtu ko jaunu.
Rakstīšanas darbnīcā, kuru vadīja Alfrēds Moseičuks, katrs varēja izmēģināt roku rakstīšanā ar tinti vai tušu, izmantojot spalvaskātu. Muzikālajā darbnīcā bija iespējams iepazīt notis, izkrāsojot «nošu rūķīti», un pat nospēlēt kādu skaistu melodiju kopā ar mūzikas pedagoģi Īru Vēberi pie muzeja lielā koncertflīģeļa, bet kopā ar Guntaru Tenni jebkurš varēja izgriezt, salocīt un salīmēt savu īpašo Talsu namiņu.
G. Tenne pastāstīja, ka ideja par šādu darbnīcu viņam radusies no atmiņām par savā bērnībā lasīto bērnu žurnālu «Zīlīte», kur esot bijuši dažādi pielikumi, no kuriem bijis iespējams izgatavot dažādus papīra ēku, mašīnu un citus modelīšus, kā arī G. Tenne atklāja, ka namiņam esot gandrīz reāls prototips — Jumeju namiņš, kas atrodas Ūdens ielas galā pie Talsu ezera promenādes.
Savas vecvārdu zināšanas bija iespējams atsvaidzināt īpašā spēlē, kuru izveidojusi Talsu novada muzeja galvenā speciāliste darbā ar sabiedrību Gita Japiņa un kuru vadīja Lidija Grīnvalde, un kurā pēc vecvārdiem, kā, piemēram, abra, bezmērs (bezbers), sirpis, piesta un citiem, jāatpazīst no vairākiem dotajiem priekšmetiem īstais, kā arī jāatbild uz jautājumu, kā un kam šis priekšmets agrāk ticis izmantots.
Bet tiem, kam patīk aktīvākas nodarbes, varēja padižoties ar savām zināšanām īpašā «Putnu tvisterī», kuru vadīja Kristiāna Skromule.
Izstādes «Talsu skolām 100» un «Talsu skolu pedagogi — mākslinieki» Talsu novada muzejā ikvienam interesentam būs aplūkojamas līdz 29. septembrim.