Talsu pediatrijas doktorātam — jau apaļi desmit gadi

Veselība

24. augusta, sestdienas, rīts lutināja ne tikai ar siltiem saules stariem un brīnišķīgu laiku, bet arī ar dzīvīgām čalām Talsu doktorāta pagalmā. Tur ar saksofona skaņām, gardām uzkodām un saules krāsas kokteiļiem priecīgās sarunās ar pateicības un sveicienu vārdiem, ziediem, kā arī draudzīgos apskāvienos satikās gan doktorāta strādājošais personāls, gan daļiņa no tiem, kas savu uzticību parādījuši kā pacienti jau no pašiem doktorāta darbības iesākuma laikiem vai pievienojušies vēlāk. Desmit gadu laikā kopā ir bijuši 1300 pacientu.
«Doktorātam ir desmit gadu. Domāju, ka tas ir maz, bet mēs to gribējām nosvinēt, jo vēlējāmies pateikt paldies saviem mīļajiem cilvēkiem. Pagājušajā gadā mūs abas ar dakteri Čuderi mūsu pacienti ievēlēja par «Gada bērnu ārstu 2018». Tas mums abām bija tāds gods! Lasījām visus labos vārdus, kas bija par mums teikti, un sapratām, ka mums ir jāsaka arī kaut kas pretī,» smaidot stāsta pediatre Ieva Ozola. Tad esot radusies doma saaicināt savus pacientus.
Doktorāts darbinieku kolektīvam ir daļiņa no sirds. Ieva Ozola pateicību izsaka kolēģei Annai Čuderei, ar kuru kopā viņa strādā jau no 1987. gada. Viņa piebilst, ka Anna ir tā, uz kuru var paļauties ikvienā situācijā, bet savukārt medicīnas māsa Kristīne ir doktorāta seja. Ja nav Kristīnes, tad neesot nekā. Kristīne visu zinot un darot. Ja viņa ir atvaļinājumā, doktorātā sākoties sajukums. Viņa zina visiem 1300 bērniem dzimšanas gadus. Bet medicīnas māsiņa Iveta, kas pievienojusies vēlāk, ir labi iejutusies kolektīvā, un savus darbus, īpaši ķirurģiskās manipulācijas un profilaktiskās apskates, veic perfekti. Savukārt Ingrīda ir doktorāta mākslinieciskā puse. Bez viņas nebūtu ne skaisto dekorējumu svētkos, ne dārzi, ne arī ziedi. I. Ozola smaidot teic, ka kolēģe Baiba esot turboģenerators, jo viņa strādā veikli, un visas receptes tiek uzrakstītas vēja ātrumā, bet pašas meitas Ilzes palīdzīgā roku finanšu plānošanā esot neatsverama, un tieši viņa bijusi tā, kas ierosinājusi braukt uz kongresiem, un nu jau ir sanācis pabūt gan Šrilankā, gan Taizemē un ir apbraukta visa Eiropa. Bet meita Aija pusotru gadu ir doktorāta kolektīvā, un visi viņu ir ļoti iemīlējuši. Ieva Ozola tāpat izsaka pateicību kolektīva ģimenēm, draudzenēm un visiem, kas pediatrijas doktorātu veidoja — izveidoja interjeru, zīmēja, uzticēja telpas, tāpat arī kolēģēm — dakterēm, kā arī «Brīnumiņam» par to, ka tas ir un palīdz īpašajiem bērniņiem — eņģelīšiem. Lielu pateicību I. Ozola saka ģimenēm, kas iedrošināja veidot pediatrijas doktorātu un arī pirmās uzticēja savus bērnus.
Jau pēdējās divas nedēļas uz doktorātu nākuši dažādi apsveikumi, un no mazas meitenītes Madaras atnācis zīmējums, kurā ir redzami arī interesanti četri simboliņi, kas domāti doktorātam — pirmais esot laba veselība, otrais — mīlestība, trešais — prieks, bet ceturtais apzīmē foršos Ziemassvētkus doktorātā, bet četras sirsniņas zīmējumā apzīmē mammu, tēti, pašu Madariņu un brālīti.
Daktere Anna Čudere savukārt dalās tajā, kas tad desmit gadus vecam bērnam būtu nepieciešams, minēdama, ka bērnam tajā vecumā vajag dot prieku piedalīties ģimenes saietos, komandas sportā, nepieciešams veicināt bērnu intereses, mudināt uz patstāvību, noteikt tiem ierobežojumus un apzināties sekas, kā arī nepieciešams izrādīt bērniem mīlestību. Un tas viss doktorātam desmit gadu vecumā esot.
Medicīnas māsiņas Kristīnes meita Nadīna pēc Ievas Ozolas un Annas Čuderes pateicības uzrunas vārdiem iepriecināja ar flautas spēli, kam sekoja kūka un atrakcijas uz ielas visas dienas garumā. Ar koncertu tika sveikti doktorāta mazākie pacienti līdz divu gadu vecumam. Pēc svētku koncerta mazie rotaļājās ar klauniem un klausījās brīnišķīgas melodijas, un tad durvis vēra «Mazo draugu slimnīca», kur aicināti ierasties bija pacienti ar savām rotaļlietām, kas bija saslimušas. Lāči un lelles tika svērti un mērīti, un saņēma potes. Tika ārstēts gan klepus, gan lauztās kājas, kas tika fiksētas un saitētas, kā arī tika liktas sistēmas. Bērni ļoti aktīvi iesaistījās visās nodarbēs. Viņi saņēma arī recepti un varēja doties uz speciāli izveidotu aptieku un saņemt zāles — konfektes, lai palīdzētu gan paši sev, gan savām rotaļlietām atveseļoties. Visas dienas garumā notika arī aktivitātes uz ielas. Klauni mācīja, kā pareizi mazgāt rokas, kā tīrīt zobus, tika pat veidotas zobu plombas. Bija iespēja uzzīmēt arī apsveikumu doktorātam, kā arī darbojās seju apgleznošanas studija. Savukārt pusaudži tika aicināti apmeklēt pirmās palīdzības skolu, kur Rīgas Stradiņu universitātes studenti mācīja apgūt pirmās palīdzības iemaņas. Diena bija viscaur saulaina gan laukā, gan atnācēju sirdīs, un tik daudz smaidu un prieka bērnu acīs nebija redzēts jau sen.