Otrais aplis

Ļaujiet man runāt

Atceros to sajūtu, it kā tas būtu bijis vakar, kad pabeidzu pamatskolu, tad vidusskolu un tad — abas augstskolas. Likās, ka augstāk vairs neuzlēkt, un nemaz negribējās to darīt. Skolas gadi un studijas bija pietiekami ilgs laiks, lai beidzot varētu atpūsties no mācībām un dzīvot bez satrauktā jautājuma: kas bija jāizmācās uz rītdienu?! Gāja gadi, šīs emocijas aizmirsās, un 1. septembris vairs ne ar ko neasociējās. Varbūt vienīgi šajā datumā pārņēma laimes izjūta, jo tas nesaistījās ne ar kādiem pienākumiem.
Bet laime bija tik īsa… Kā saka, ja neesi skolas laikā pietiekami labi mācījies, tev ir otrā iespēja: sāc mācības no jauna kopā ar savu bērnu! Jā, gribas man to vai negribas, bet šā gada 2. septembrī es, Raimis, atkal atgriežos skolā. Tikai ar mazu niansi, ka viss mācību darbs ir citādāks. Tas man liks atkal no rītiem drebēt bažās, vai esmu gatavs skolai.
Pat skolas piederumu sarūpēšana vairs nav tāda kā senāk. Ieeju grāmatnīcā vai kancelejas preču veikalā, vēlos nopirkt burtnīcas, paņemu kaudzīti, dodos pie kases, bet tad atklājas, ka esmu paņēmis nepareizās. Jā, vai zinājāt — katrai klasei ir sava rūtiņu un līniju burtnīca! Es to nezināju, un mana iepirkšanās no piecām minūtēm pārvērtās pusstundā. Tagad esmu iepazinis bezgalīgi plašo rakstāmpiederumu klāstu, pie sevis milzīgu paldies pateicis ražotājiem, kas piedāvā vienu un to pašu plastilīnu dažādos iepakojumos, jo parastais iepakojums no Baltkrievijas maksā divreiz mazāk par to, uz kura virsū ir Bārbija. Kā jūs domājat, kuru no vienādajiem plastilīniem vajadzēja pirkt? Tāpat ar kladēm un flomāsteriem, penāļiem un visu citu. Pārbaudījums nerviem garantēts, tikai ar piebildi, ka skola vēl nemaz nav sākusies.
Jā, šajā rudenī man būs jāatgriežas vietā, no kuras gandrīz pirms 20 gadiem ar milzīgu prieku tiku prom. Ja jums, lasītāji, ir līdzīgas izjūtas, jo negribas skolu, bet nekur no tās neizbēgt, tad mieriniet sevi ar domu, ka tas ir tikai uz nākamajiem… 12 gadiem.
Dārgās skolotājas, ceru uz jūsu sapratni un iecietību! Bērni jau tiks ar mācībām galā. Es tik ceru, ka mēs, vecāki, arī…
Atpūtieties kārtīgi šajā nedēļā! Spēks garajam mācību procesam būs nepieciešams.

Raimis