«Ja cilvēki apvienojas, paveikt var daudz ko»

Personības

Pēc 15 aizvadītiem gadiem Lielbritānijā, Londonā, uz dzīvi Latvijā atgriezusies Inga Sokolova. Ar pilnām krūtīm entuziasma un apņēmības uzsākt kustību, lai veicinātu remigrācijas procesu. 9. septembrī plānots pirmais pasākums šīs ieceres uzsākšanā.
Inga uz sarunu «Talsu Vēstu» redakcijā ierodas no Stendes ar velosipēdu. Lai arī piedāvāju aizbraukt pie viņas, Inga atsakās, jo pēc operācijas, kas veikta kājai, esot nepieciešams braukt ar riteni. Problēmas ar kāju un Anglijā aizvien sliktāka veselības aprūpe arī ir viens no iemesliem, kāpēc Inga pavasarī atgriezās Latvijā, lai arī par to domājusi jau ilgāku laiku. I. Sokolova pašlaik dzīvo Stendē, lai arī dzimtā puse ir Ventspils. Viņai esot bijis vienalga, kurā pilsētā Latvijā uzsākt savu remigrācijas pieredzi, un sakritības dēļ, jo sludinājumu portālā pamanīts dzīvesvietas piedāvājums Stendē, viņa nu kļuvusi par Talsu novada iedzīvotāju. «Skats pa dzīvokļa logu, kurā paveras mežs, ir fantastisks. Londonā par ko tādu varēju tikai sapņot!» teic Inga.
Lai veicinātu remigrāciju
Pašlaik I. Sokolova paralēli darba meklējumiem un savas biznesa idejas realizēšanai uzsākusi brīvprātīgā darbu nodibinājumā «Talsu novada fonds». Caur to viņa vēlas aktualizēt remigrācijas tēmu, lai šo procesu veicinātu. «Lai uzsāktu kustību, bet tā nebūtu ne valsts, ne pašvaldības, bet gan sabiedrības iniciēta, sapratu, ka vispirms cilvēkiem vajag apsēsties kopā un uztaisīt «ideju vētru». Uz pirmo tikšanos ir aicināts ikviens, bet jāņem vērā, ka cilvēkam ir jābūt savam viedoklim par attiecīgo tēmu, jo sākotnēji mums ir nepieciešams nodefinēt galvenās problēmas. Tās var būt jebkādas nestandarta idejas. Diskusijā mums nav par kaut ko jāvienojas, mums ir jāiegūst pēc iespējas plašāks viedokļu loks, lai ar to pēc tam varētu strādāt,» skaidro I. Sokolova. Uz diskusiju «Atgriešanās modeļi. Pieredze, problēmas un risinājumi» aicināts jebkurš sabiedrības pārstāvis. Tā notiks 9. septembrī 17.30, Talsu novada fonda telpās (ēkā, kur atrodas kinoteātris «Auseklis»). Pasākumam jāpiesakās līdz 30. augustam, rakstot I. Sokolovai pa e-pastu uz adresi inga.sokolova@gmail.com vai tnf@tnf.lv vai zvanot pa tālruni 22311507.
Latvieši kā bites, kas pametuši savu stropu
«Kad pirmajā tikšanās reizē būsim izvirzījuši problēmas un izveidojuši darba grupu, vajadzēs meklēt risinājumus. Latvieši ir visātrāk izmirstošā nācija pasaulē, tas šobrīd ir kā melns suns. Mums ir jākustas ļoti, ļoti ātri, lai tas suns mūs neapēd. Tas nozīmē, ka vajag dabūt atpakaļ cilvēkus. Tātad šeit nepieciešams paveikt konkrētas lietas, lai tas notiktu. Viena no problēmām, ar kurām saskāros pati, ir dzīvesvieta. Talsos nav, kur dzīvot. Ir jāsāk būvēt jaunas mājas! Kā to panākt? Ir jāmaina viss iespējamais, sākot ar likumdošanu. Jāsāk cīnīties, jo bez tā nekas nenotiks. Sāksim tricināt gaisu, rakstīt vēstules, tikties ar deputātiem, runāt ar medijiem, nevalstiskajām organizācijām, ar visu, ko vien var, kamēr panāksim savu! Citu iespēju vienkārši nav. Ja cilvēki apvienojas, viss ir iespējams. Attaisnojums, ka tas ir dārgi, neiztur kritiku. Var izdarīt, ja grib, vienkārši paveikt to lētāk. Un šeit liela daļa atbildības jāuzņemas būvniekiem, kuri sevi lobē, ignorējot sabiedrības vajadzības. Viņi grib pamatīgi nopelnīt, bet šādā situācijā nevar būt runa par alkatību! Ne velti uz šo tikšanos aicinām un vēlētos redzēt arī uzņēmējus. Turklāt remigrācijas problēmas ir jāpaceļ tādā līmenī, lai mūs sadzird arī ārvalstīs,» pauž Inga.
Vaicāta, kur viņa rod enerģiju, iedvesmu šai idejai, pārliecībai, ka to var paveikt, stendeniece atbild, ka tas ir pavisam dabiski, jo nav jau citu variantu. «Ja mēs paskatāmies, kāda Latvijā ir demogrāfija, tad ir jāsaprot — ja neko nedarīsim, mums būs ļoti lielas nepatikšanas, un vecumdienās mums būs ārkārtīgi grūti. Kurš mums nopelnīs pensiju? Iebraucēji? Tāpēc jācenšas šos jautājumus sākumā iekustināt Talsu novadā, un pēc tam veidosies ūdenī iemesta akmens efekts. Domāju, ka tas izvērtīsies visā Latvijā. Ir jādomā ekonomiski. To var salīdzināt ar bitēm — ja bites aizlido prom un neatgriežas, medus stropā paliek aizvien mazāk. Tad jautājums ir — kā šīs bites dabūt atpakaļ? Turklāt jāņem vērā, ka viņu ir ļoti daudz! Tiklīdz Latvijā atgriezīsies cilvēki, ekonomika un visu dzīve uzlabosies,» ir pārliecināta I. Sokolova.