Iedzīvotāju protests Dundagā sasniedz kulmināciju

Dundagas novads

22. augustā Dundagā notika demonstrācija, kurā piedalījās ap 300 kolcenieku un dundadznieku, lai paustu savu attieksmi par domes darbu un 9. augustā pieņemto lēmumu no amata atstādināt Kolkas pagasta pārvaldes vadītāju Aldi Pinkenu.
Arī šajā sanākšanas reizē Kolkas pagasta pārvaldnieku bija ieradušies atbalstīt dažāda vecuma un profesiju ļaudis. Kopā sanākšanas reizē iedzīvotāji prasīja ne tikai pārskatīt jautājumu par pārvaldnieka atcelšanu no amata, bet arī priekšsēdētājam un izpilddirektorei atkāpties no amata. Iedzīvotāji vēlas, lai domes darbā tiktu ievēroti demokrātiski principi, kas atrunāti Satversmē un likumos, strādāšanu vietējo iedzīvotāju, nevis šauras grupas interesēs. Cilvēki vēlas, lai Dundagas novada domes vadītājs Aldis Felts izrāda cieņu pret valsts augstāko amatpersonu — Valsts prezidentu (šogad notiekošajos Lībiešu svētkos Mazirbē ieradās Valsts prezidents Egils Levits, bet domes priekšsēdētājs tobrīd atradās mednieku festivālā «Minhauzens» kā galvenais tiesnesis). «Mēs pieprasām darbu sabiedrības, nevis šauru, savu interešu labā, cieņpilnu attieksmi pret pašvaldības darbiniekiem, patiesas un argumentētas informācijas izplatīšanu bez maldiem un viltus,» izskanēja Dāvja Stalta teiktajā. Tāpat vairāk nekā divu stundu laikā, kad notika domes sēde, cilvēki uzklausīja arī citu sabiedrībā zināmu iedzīvotāju viedokļus. Zemnieks Aigars Zadiņš pauda, ka šeit notiekošais rāda, ka cilvēkiem daudz rūpīgāk vajadzētu izsvērt, par ko atdot balsi vēlēšanās.
«Talsu Vēstis» uzrunāja vairākus protestētājus, un visi kā viens teica, ka notiekošais domē viņus neapmierina. Piemēram, kolcenieces Ruta Rezonga un Ilze Krūmiņa teica, ka Kolkā ir daudzus gadus un līdz šim ar pārvaldnieka darbību bijušas apmierinātas. Viņas turot plakātu «Vakar darbā meklēju taisnību, šodien meklēju darbu!» parādīja skaidru nostāju, kā vērtē procesu, kas saistīts ar Kolkas pagasta pārvaldnieka atstādināšanu. Kāds cits jauns vīrietis piebalsoja, ka šāda akcija ir laba, bet diezin vai šie deputāti iedzīvotāju interesēs ieklausīsies! «Dome nevis palīdz, bet darbojas pret cilvēkiem!» viņš uzskata.
«Talsu Vēstis» piedalījās arī Dundagas novada domes sēdē,
kuras sākumā izpilddirektore Janita Vanda Valtere un domes priekšsēdētājs A. Felts ziņoja par pieņemto lēmumu izpildi un aktualitātēm šomēnes. Izpilddirektore stāstīja par aktuālajām vakancēm pašvaldībā, kur cita starpā zināms, ka pašvaldība palikusi bez vienīgā jurista, izklāstīja izglītības iestāžu gatavību jaunajam mācību gadam. Savukārt domes vadītājs A. Felts ziņoja, ka šajā mēnesī pašvaldību pārstāvējis zirgu sacensībās «Pāces kauss» un Sklandraušu festivālā Dundagā. Lai gan visi domes deputāti šīs nedēļas sākumā bija aicināti uz iedzīvotāju sapulci Kolkā, domes sēdes sākumā ne vārds par to neizskanēja, parādot, ka tik liela iedzīvotāju pulcēšanās Kolkā nav pieminēšanas vērta.
Domes sēdes laikā pēc pāris jautājumu izskatīšanas, viens no iedzīvotājiem ienāca domes sēdes zālē un aicināja deputātus iznākt pie tautas. Arī deputāti Tamāra Kaudze, Vilnis Skuja un Andra Grīvāne rosināja pārējos deputātus iziet pie iedzīvotājiem, jo, dzirdot viņu saucienus, ir grūti koncentrēties darbam. Uz to domes vadītājs A. Felts pauda, ka ar protesta organizatoriem norunāts, ka to darīs pēc domes sēdes. T. Kaudze, V. Skuja un A. Grīvāne tomēr piecēlās un no domes sēžu zāles izgāja. A. Felts izsludināja sēdes pārtraukumu, un pēc tās atsākšanās zālē kādu brīdi bija arī pašvaldības policijas pārstāvis.
Kā solījuši, pēc vairāk nekā divu stundu garās domes sēdes pie vēlētājiem domes vadītājs ar pārējiem deputātiem iznāca.
Tuvojoties iedzīvotājiem, tie deputātus gan kaunināja, gan izsvilpa. Uzrunājot cilvēkus, domes priekšsēdētājs gari nerunāja. «Esmu lepns, ka jūs esat gatavi paust savu viedokli! Paldies par to!» teica A. Felts. Tāpat tie deputāti, kuri balsoja par Kolkas pagasta pārvaldnieka atstādināšanu (Māris Napskis, Regīna Rūmniece, Gunārs Kristiņš, Jānis Mauriņš un domes priekšsēdētājs A. Felts), paziņoja, ka lēmumu nemainīs, jo pašvaldībā darbinieks nevar nepildīt darba līgumā noteiktās prasības. Savukārt izpilddirektore Janita Vanda Valtere pauda, ka ar pārvaldnieku ir grūti sastrādāties. Pretējs viedoklis izskanēja no deputātes Andras Grīvānes, kura ir pārliecināta, ka, pārvaldniekam vēršoties tiesā, tā noteikti lems, ka viņš ir atjaunojams amatā.
Atgriezies domes ēkā,
A. Felts atbildēja uz žurnālistu jautājumiem. Jautāts, kā vērtē iedzīvotāju pausto vēlmi viņam atkāpties no amata un vai to darīs, A. Felts teica, ka to negrasās darīt. «Ārā ir vairāk nekā 300 iedzīvotāju, kas ir cienījams un respektējams skaits. Bet ir cilvēki, kas šobrīd strādā, un es kalpoju arī tiem. Ja saprastu, kas šie 300 cilvēki ir, vai tie ir tikai A. Pinkena karsti atbalstītāji vai tādi, kuriem patīk piedalīties šādos pasākumos, interesenti. Bija cilvēki, kas pasīvi vēroja notiekošo, bet pēc tam nāca man klāt un izteica atbalstu. Tāpēc runa par atkāpšanos šobrīd netiek izskatīta. A. Pinkena gadījumā lēmums ir pieņemts, un šobrīd ir spēkā. Iespējams, viņš pats nāks ar kaut kādu priekšlikumu, sniegs prasību tiesā, tā ir viņa izvēle. Bija piedāvājums arī no Neptūna runāt par viņa atjaunošanu darbā. Protams, tad man ir jārunā ar pārējiem deputātiem, jo tas nav mans vienpersonisks lēmums.»
Jautāts vēlreiz nosaukt iemeslus, kāpēc pārvaldnieks ir atcelts no amata, A. Felts minēja lēmumprojektu, kur bija norādīti darba līguma nepildīšanas gadījumi: dokumentu vadības sistēmas nesakārtošana un dokumentu neievadīšana dokumentu vadības sistēmā, izpilddirektores uzdevumu nepildīšana, neatbildēšana uz domes priekšsēdētāja vēstuli. «Tur bija uzskaitītas padsmit epizodes,» sacīja A. Felts, piebilstot, ka būtiskākais, kāpēc viņš balsojis par pārvaldnieka atstādināšanu, lasāms pašvaldības mājaslapā www.dundaga.lv. «Uz pašvaldības darbiniekiem un amatpersonām, tāpat kā uz pārējiem pašvaldības darbiniekiem, attiecas Darba likums un likumdošana. Mēs, pašvaldība, darbā nepieņemam sabiedrībā populāras personas, bet darbiniekus,» sacīja A. Felts. Jautāts, kā komentētu iedzīvotāju pausto, ka viņa darba stils ir diktatorisks, skanēja atbildēja, ka viņš nav diktators, jo ir domes priekšsēdētājs un strādā kopā ar domes deputātiem. «Tā ir kaut kāda iedzīvotāju daļa, kuriem tā šķiet vai ir iestāstīts,» medijiem sacīja A. Felts.
Jautāts, kā vērtē savāktos 716 parakstus par A. Pinkena atjaunošanu amatā, A. Felts teica, ka parakstus nav redzējis. «Pieļauju, ka tur ir (parakstījušies — A. N.) bērni, garāmgājēji, tūristi un tā tālāk… Ja cilvēki mērķtiecīgi vāc parakstus, izdarīt var visu ko.»