Top virtuāls Latvijas nomas katalogs

Uzņēmējdarbība

SIA «Macovel» ir jauns uzņēmums, kas ar savu biznesa ideju — platformas izveidi nomāt un iznomāt gribētājiem — iekļuvis arī Talsu biznesa inkubatora inkubācijas programmā. Uzņēmuma dibinātāji Kristaps Kalniņš un Matīss Kovaļenko ir pārliecināti par savas biznesa idejas ilgtspēju un tās plašajām iespējām.
Tā kā uzņēmuma ofiss bāzējas Rīgā, uz sarunu ar K. Kalniņu «tiekamies» virtuālajā vidē ar sociālās vietnes «Facebook» videozvana palīdzību.
Kristaps stāsta, ka pirmsākums idejai par nomu meklējams jau aptuveni pirms sešiem gadiem, un tā radusies kādā naktī, nevarot aizmigt. Viņš par to izstāstīja draugam Matīsam, kuru ideja ļoti uzrunāja. Pirmos soļus viņi spēra pirms četriem gadiem, bet laika, ko tam veltīt, bija ļoti maz, jo abi strādāja savos ikdienas darbos. Otrs «grūdiens» virzībai notika pērn decembrī, kad abi saprata — vai nu tam ir jāpievēršas nopietni, vai jāmet miers. Viņi izvēlējās pirmo variantu, un drīz vien arī startēja Talsu biznesa inkubatora izsludinātajā konkursā, lai iekļūtu inkubācijas programmā. «Tas, ka izturējām konkursu un iekļuvām inkubācijā, ir labs stimuls, saprotot, ka mūsu idejai notic vēl kāds,» spriež K. Kalniņš.
Atvieglot citiem dzīvi
Par vienotas platformas izveidi, kur būtu iespējams uzzināt dažnedažādu preču un pakalpojumu nomas piedāvājumus, Kristaps nonāca savas līdzšinējās darba pieredzes dēļ. Proti, viņš ir strādājis nomas uzņēmumā un pasākumu aģentūrā, kas ļāva redzēt un saprast, kas «lācītim ir vēderā». Kā konkrētu piemēru viņš min gadījumu, kad kādam Ziemassvētku pasākumam bija nepieciešams atrast īpašu krēslu, kurā sēdēt Ziemassvētku vecītim. Atrodot kāroto un sarēķinot, cik šī krēsla noma izmaksā uz vairākām dienām, nācies aizdomāties, ka nomas pakalpojumi ir labs veids, kā nopelnīt. «Šāds Latvijas nomas katalogs daudziem atvieglotu ikdienas dzīvi un atrisinātu dažādas problēmas,» ir pārliecināts K. Kalniņš. Mājaslapā www.nomat.lv jau iespējams iepazīties ar to, kā tas viss izskatīsies, tomēr jāuzsver, ka pagaidām pakalpojumi vēl nav izmantojami. Tur varēs nomāt daudz ko, sākot no transportlīdzekļiem, dažādu tehniku, mūzikas aprīkojumu, instrumentiem, beidzot ar dekorācijām, atpūtas inventāru, medicīnas palīgierīcēm un citām lietām.
Ikdienā paralēli darbam sava biznesa uzsākšanā 29 gadus vecais Kristaps un 28 gadus vecais Matīss strādā citos projektos, lai sevi uzturētu, tomēr dara tā, lai lielāko daļu laika varētu veltīt savam sapnim. «Esam izlēmuši riskēt un doties nezināmajā, jo esam pārliecināti par savu ideju. Uzmundrina «mazie solīši», notikumi, piemēram, iekļūšana inkubatorā, pozitīvas atsauksmes no draugiem un paziņām. Sava veida «mazā degviela», kas dod pārliecību, ka mums viss izdosies,» atklāti dalās Kristaps.
Puiši uzskata, ka biznesa inkubators ir lieliska palīdzība jaunajiem uzņēmējiem. Pašlaik Kristaps un Matīss izmanto iespēju apmeklēt inkubatora rīkotās nodarbības, seminārus, kur var uzzināt daudz jauna. Turpmāk viņi plāno izmantot arī finansējuma atbalsta iespējas, ko viņiem vajadzētu mārketinga nolūkiem. «Inkubators ir lieliska vieta ne tikai nodarbību dēļ, bet arī to cilvēku dēļ, kuri tur pulcējas, jo viņi ir aktīvi, uz savas uzņēmējdarbības attīstību vērsti. Tas ir ļoti iedvesmojoši. Var iepazīties ar cilvēkiem, iegūt kontaktus, dzirdēt jaunas idejas un viedokļus,» vērtē K. Kalniņš.
Pārliecināti par savu ideju
Vaicāts par grūtāko, uzsākot savu biznesu, K. Kalniņš teic, ka brīžiem tas mēdz būt motivācijas zudums, jo ir ļoti daudz laikietilpīga darba, piemēram, ar programmu «Excel», programmēšanu. «Lielajā darba apjomā ir būtiski raudzīties uz galamērķi, kas jāsasniedz, un neaizmirst par to. Ar birokrātijas šķēršļiem vēl neesam saskārušies, tas viss vēl ir tikai priekšā,» teic jaunietis. Tā kā abi saprot, ka aizvien vairāk vajadzīgas palīdzīgas rokas, tiek domāts un veiktas iestrādnes, lai jaunajam uzņēmumam piesaistītu investorus. «Tas noteikti būs vajadzīgs, jo saprotam, ka ar pašu iniciatīvu un iespējām nevarēsim visu «pavilkt». Vismaz ne tādā līmenī, kā to gribam. Latvijas tirgus apguve mums būs kā tests, jo vēlamies nākotnē to nodibināt arī Lietuvā un Igaunijā vai pat vēl tālāk,» atklāj K. Kalniņš. Puiši esot arī papētījuši nomas piedāvājumu iespējas arī citās valstīs, tai skaitā otrpus okeānam, bet daudz kas no tā, kas ir redzēts, ļāvis saprast, ka viņi to var un grib izdarīt labāk. Viņiem ir pārliecība, ka tas izdosies.
«Vienmēr esmu vēlējies savu biznesu, jo, kaut kur strādājot, varu nodrošināt tikai sevi, bet, ja man ir savs uzņēmums, tad varu palīdzēt arī citiem. Tagad ir paveikts daudz, lai līdz tam nonāktu, tāpēc noteikti neesmu gatavs to atstāt. Es cīnos par savu laiku un gribu, lai tas nav ierobežots, strādājot kādam citam no 9.00 līdz 17.00. Gribu palīdzēt gan sev, gan citiem, piemēram, finansiāli atbalstot nometnes, ko palīdzu organizēt jau vairākus gadus. Man šķiet, ja ir lielāks mērķis par naudas peļņu, tad var sasniegt lielas lietas, jo nauda jau ir tikai resurss, mainīgs lielums. Būtiskākais ir, ko tu ar to izdari,» domā K. Kalniņš.