Šoreiz par hortenzijām — visilgāk ziedošajiem krūmiem

Lauksaimniecība

Iekāpjot dārza zonā un tā krāšņo bagātību teritorijā, vienmēr gribas pasmaidīt, atceroties tautā dzirdēto dzīves patiesību, ka vīrieši ziedus iedala margrietiņās, rozēs un «tajās pārējās». Īpašos gadījumos viņi ceriņus no jasmīniem spēj atšķirt tikai tad, kad pasmaržo tos un atceras: ceriņiem ir izteikti spēcīga smarža. Zinu, ka tā tas ir ne tikai vīriešiem. Pieminot hortenzijas, droši vien pieres sarauc daudz vairāk cilvēku nekā runājot par iepriekš pieminētajiem krūmiem.
Beidzamajos gados hortenzijas kļuvušas par modes lietu. Un tas ir tikai saprotami, jo tagad ir tik daudz šķirņu, kas cita par citu brīnišķīgāka, ka jāspēj tikai izvēlēties un pēc tam jābauda skaistums. Informācija par šiem krūmiem pieejama ļoti plaša un daudzpusīga — šķiet, ka tās pat varētu pielīdzināt visiecienītākajiem «Laimas» zefīriem. Tikai mazliet jāpameklē. Un patiesi — ir arī tādas hortenzijas, kas izskatās pēc pufīgiem zefīriem.
Šos krūmus ar iespaidīgajiem ziediem senāk audzēja muižu dārzos un parkos. Kā vēsta avoti, hortenzijas Eiropā atvestas no Amerikas un Āzijas. Viena no pirmajām šķirnēm, kas 1824. gadā iedēstīta Latvijā, ir ozollapu hortenzija, ko tagad galvenokārt audzē kā podu puķi, jo Latvijas ziemas šai hortenzijai ir par bargu.
Latvijā viena no populārākajām sugām
ir skarainā hortenzija, kuras krāšņā ziedu galva ir konusveida. Neierasti var šķist,  ka dažām skaraino hortenziju šķirnēm rudenī lapas mēdz iekrāsoties iesārtas. Tāpat populāra ir kokveida hortenzija — abas šīs sugas ir pietiekami ziemcietīgas. Savukārt liellapu hortenzijas ir jāsargā no sala. Tās spēj izturēt temperatūru līdz mīnus pieciem grādiem, bet,  lai pārziemotu, hortenzijas jāienes telpā, kur ir no plus trīs līdz plus pieciem grādiem. Tās labi aug gan skābās, gan sārmainās augsnēs, tikai tad vērojama ziedu krāsas maiņa, jo skāba augsne paspilgtina ziedu toni, bet kaļķaina to iekrāso rozā. Latvijā iecienīta ir arī robainā hortenzija, kuras ziedu čemuri ir plakanāki. Arī robainā hortenzija ar auksto ziemu nav īpašos draugos, turklāt sala dēļ tai bieži vien neizveidojas ziedpumpuri. Tāpēc robainajai hortenzijai uz ziemu iesaka izveidot mulčas mājiņu, apklāt to ar egļu zariem vai stādīt podā un pa ziemu ienest pagrabā. Vēl ir arī vīteņhortenzijas.
Lai redzētu hortenziju daudzveidību Talsu pusē,
devāmies pie Daces Dinsbergas uz Mundigciema «Ērgļu» mājām, kur sastapt var ne tikai hortenzijas,— privātajā dārzā, lai uz kuru pusi arī pamestu acis, visapkārt ir krāšņi apstādījumi. Dace pastāsta, ka hortenziju krāšņums priecē praktiski no jūlija vidus līdz pat salnām. Reti esot sastopams augs, kas tik ilgi zied. Viņa parāda noziedējušu krūmu sarkanīgi bordīgā krāsā, kas nepavisam neizskatās slikti, — tonis vēl mainīšoties un būs citādāks. «Hortenzijas ir tas augs, kas noteikti jāredz. Vēl jo vairāk tad, ja ir mazs privāts dārziņš un cilvēks sūdzas, ka gribas to un gribas šo, jo hortenzijas ilgstoši zied. Ar augiem jau tā ir — tie visi zied sezonāli. Tādēļ pie mums hortenzijas ir tik populāras, jo tās zied visu vasaru. Hortenziju mūža ilgums ir atkarīgs no kopšanas. Ar 15 — 20 gadiem var rēķināties droši. Tas ir pietiekami, lai krūms paspētu apnikt un varētu izvēlēties ko jaunu. Jāzina tas, ka hortenzijas ir izvēlīgas un tām patīk laba augsne. Cimperlīgas gan tās nav. Ja hortenzijas iestāda labā dārza augsnē, kas ir uzlabota ar kompostu un skābu kūdru, tas ir brīnišķīgi. Tas ir līdzīgi kā ar rozēm. Tām arī patīk, ja ir satrūdējuši kūtsmēsli un kārtīgi sagatavota vieta,» pastāsta zinošā dārza saimniece. Dace skaidro, ka pavasarī vajadzētu mēslot augsni, lai hortenzijas skaisti uzziedētu. Lai varētu skaisti ziedēt, tām jādabū vajadzīgie mikroelementi. Tāpat Dace pastāsta, ka skarainajām hortenzijām krāsu toņi ir no balta, zaļgana, laima zaļa, rozā līdz purpura un bordo toņiem. Var teikt, ka no bāli zaļas līdz sarkanai krāsai.
Liellapu hortenzijas atpazīstam
pēc lielajām ziedu bumbām. Sugas — liellapu, skarainās, kokveida un vīteņhortenzijas — dalās vēl daudzās dažādās šķirnēs. Pašreiz viņas dārzā no skarainajām hortenzijām kolekcijā ir aptuveni 30. Dace parāda mini hortenzijas un saka, ka šī šķirne esot tieši laikā, ja ir mazs dārzs un neko lielāku nevar atļauties. Līdz 60 centimetriem tā izaugot. No maziem līdz pat milzīgiem trīs, četrus metrus augstiem hortenziju krūmiem — ir liela iespēja izvēlēties. Dace zina stāstīt, ka arī lielās hortenzijas var izaudzēt mazākas, ja tās regulāri atsēdina. Hortenzijām vislabākā esot pusēna. Saulē tās ziedēs bagātīgāk, bet tad nedrīkst pietrūkt mitruma.
Jautāta par hortenziju ienākšanas laiku viņas piemājas dārza karalistē, Dace saka, ka skarainās hortenzijas nemaz tik sen viņai neesot. Tas varējis būt pirms desmit gadiem. Katrs, kurš tirgo šo krāšņos krūmu stādus, pastāstīs par attiecīgo sugu un šķirni tā, ka viss būs saprotams un skaidrs. Arī pie Daces ikvienam interesentam ir tāda iespēja.