Emociju un sajūtu atstāti nospiedumi fantāzijās par senatni

Kultūra

Talsu kinoteātris «Auseklis» ir uzsācis savu jauno sezonu, lai arī turpmāk priecētu apmeklētājus ne tikai ar Latvijas un pasaules jaunākajām filmām, bet arī turpinātu iedzīvotājus iepazīstināt ar dažādiem jaunākajiem laikmetīgās mākslas autoriem un viņu darbiem. 9. augusta pēcpusdienā kinoteātra foajē notika tekstilmākslinieces Kristīnes Kliginas personālizstādes «Sajūtu putekļi» atklāšana, un ikvienam bija iespēja tikties ar pašu mākslinieci.
Šī ir Kristīnes Kliginas pirmā personālizstāde, kurā aplūkojami mākslinieces pēdējo trīs gadu radošās darbības laikā tapušie darbi. Arī fakts, ka izstāde «Sajūtu putekļi» aplūkojama tieši Talsos, ir ļoti īpašs, jo, kaut gan Kristīne ir siguldiete, šī personālizstāde ir mākslinieces veltījums savai pasniedzējai, tekstilmāksliniecei, Mākslas akadēmijas profesorei un mūsu novadniecei Aijai Baumanei, kura pavisam nesen devās mūžībā.
Kā atzina kinoteātra «Auseklis» vadītāja Māra Cēbere, pēc šīs izstādes iekārtošanas viņu smaids nepametis visu iepriekšējo vakaru. «Es jūtos ļoti laimīga un priecīga, ka arī šajā sezonā mēs turpināsim Talsu iedzīvotājus iepazīstināt ar laikmetīgo mākslu, kas ir tik dažāda savās formās un izpausmēs un kas brīnišķīgi redzams arī Kristīnes izstādē,» sacīja Māra un piebilda, ka Kristīne ir ļoti talantīga un centīga māksliniece, kas nebaidās būt drosmīga savās radošajās izpausmēs.
Izstādes autore pastāstīja,
ka iedvesmu un idejas saviem darbiem viņa rodot gan dabā un tās elementos, gan vēsturiskās un senatnīgās lietās. Varbūt tieši tādēļ viņas darbos dominē zemes toņi — smilšu dūmakainie, pelnu un putekļu pelēkie, klusināti melnie un brūnie. Košas krāsas tajos nav atrodamas un arī nav vajadzīgas, jo katrs darbs savu stāstu spēcīgi atklāj caur formu un tekstūru, ļaujot skatītājam nokļūt kādā senatnīgā pasaulē, kuras laika plūdums it kā uz mirkli apstājies un tā nospiedums saglabājies mākslinieces radītajos darbos. It kā no bērnības bēniņiem iznākuši rotaļu lāči un kāds mazs rotaļīgs peļu bērns, kas saldi aizsnaudies putekļainā zābakā, it kā sen izmirušas savvaļas zirgu šķirnes — tarpāna — acīs noķerti skati uz pasauli, kad tas auļo cauri dabas nepieradinātajam plašumam. Tie nav tikai mākslas darbi, bet drīzāk emociju un sajūtu atstāti nospiedumi rotaļās ar atmiņām un laika putekļiem.
Māksliniece atzina, ka ļoti bieži idejas pie viņas atnākot pēc vecu bēniņu vai laika zoba nesaudzētu ēku apskates. «Tas viss nāk jau no dziļas bērnības. Nav tā, ka tas sācies tikai tagad, man pieaugot. Tā bija jau tad, kad vēl biju maza meitenīte,» atklāja Kristīne. «Es mazliet baidos no tumšiem mežiem, vecām mājām, bet man ir ļoti spilgtas atmiņas, ka kaut kas tajā visā tomēr ir. Kaut kas spocīgs un nezināms. Tās nekad nav bijušas tādas lielās ļaunās bailes, un mani šī sajūta pievelk,» ar smaidu sacīja tekstilmāksliniece.
Šobrīd Kristīne pilnveido
savas zināšanas, studējot pēdējā kursā Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās mākslas nodaļas Tekstilmākslas apakšnozarē. Lai gan šī ir tekstilmākslinieces pirmā personālizstāde, dažādās kopizstādēs viņa piedalās jau no 2014. gada. Viens no spilgtākajiem Kristīnes radošajiem panākumiem ir dalība Francijas tekstila Starptautiskajā miniatūru triennālē 2017. gadā, kurai radīto darbu saviem fondiem iegādājies Francijas muzejs Angerā. 2018. gadā sekojusi dalība Starptautiskajā tekstila miniatūru izstādē Bratislavā, kā arī ļoti īpaša bijusi viņas dalība Ināras Liepas organizētajā Starptautiskajā profesionālās leļļu mākslas festivālā «Pasaka par pasaku», kas norisinājies 2018. gada rudenī Dzelzceļa muzejā Rīgā. Kristīne Kligina arī šobrīd aktīvi piedalās dažādās tekstila un leļļu mākslas kopizstādēs ne tikai Latvijā, bet arī Pēterburgā, Japānas pilsētās Tokijā un Osakā, kā arī Tallinā.
Izstāde «Sajūtu putekļi» tapusi ar Talsu novada pašvaldības atbalstu un to ikvienam interesentam kinoteātrī «Auseklis» iespējams aplūkot līdz 13. oktobrim.