No 2020. gada mājokļos jābūt dūmu detektoriem

Ziņas

Nākamā gada 1. janvārī stāsies spēkā nozīmīgas ugunsdrošības noteikumu prasības — visos mājokļos (gan privātmājās, gan dzīvokļos) jābūt uzstādītiem autonomiem ugunsgrēka detektoriem, kas reaģē uz dūmiem, un privātmājās jābūt arī ugunsdzēsības aparātam.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) rīcībā esošā statistika liecina, ka lielākajā daļā gadījumu, kad ugunsgrēkos gāja bojā vai cieta cilvēki, dūmu detektori nebija uzstādīti. VUGD aicina neatlikt rūpes par savu un līdzcilvēku drošību, kā arī būt līdzatbildīgiem, jo katra paša spēkos ir gādāt par ugunsdrošību mājoklī, piemēram, uzstādot dūmu detektoru, kas ar spalgu skaņas signālu vēstīs par radušos sadūmojumu un ļaus laikus atstāt bīstamās telpas, saudzējot veselību vai pat dzīvību.
«Ārvalstu pieredze liecina, ka dūmu detektoru uzstādīšana mājokļos līdz pat 75 procentiem samazina ugunsgrēkos bojāgājušo skaitu. Viena no valstīm, kur šāda prasība ir pierādījusi savu efektivitāti un ievērojami samazinājusi bojāgājušo skaitu, ir Igaunija,» pauž VUGD prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas pārstāve Inta Palkavniece.
Dūmu detektors ir nopērkams
dažādās tirdzniecības vietās. Uz tā korpusa jābūt «CE» marķējumam un informācijai par detektora atbilstību Eiropas standartam «EN 14604». Detektora uzstādīšana ir salīdzinoši vienkārša — to piestiprina pie griestiem ar komplektā pievienotām skrūvēm vai abpusējo līmlenti.
Dzīvokļos jāuzstāda vismaz viens dūmu detektors, bet privātmājās tas jāuzstāda katrā ēkas stāvā. Detektors jāizvieto pie griestiem telpās, kurās pārsvarā guļ vai uzturas mājokļa iemītnieki. Autonomie detektori darbojas uz baterijām, tādēļ būs nepieciešams laikus nomainīt bateriju, par ko atgādinās arī pats detektors, raidot īsus skaņas signālus, kā arī ik pa laikam ar kontroles pogu pārbaudot detektora darbspēju.
Savukārt ugunsdzēsības aparāts privātmājā lieti noderēs neliela ugunsgrēka dzēšanai tā aizdegšanās sākuma stadijā. Jāatceras, ka ugunsdzēsības aparātu drīkst izmantot tikai tad, ja dzēšana nerada draudus veselībai un dzīvībai. Iegādājoties ugunsdzēsības aparātu, jāpievērš uzmanība, lai uz tā korpusa būtu iestrādāts individuālais vai partijas numurs un «CE» atbilstības marķējums. Savukārt ugunsdzēsības aparāta dzēstspējai jābūt vismaz 21A 113B.
«Prioritāri pārbaudes veiks tajos mājokļos,
par kuriem tiks saņemti iesniegumi, sūdzības vai būs notikuši ugunsgrēki. Iespēju robežās veiks arī dzīvojamā sektora apsekošanu un pārbaudīs ne tikai dūmu detektoru esamību, bet arī pārējo ugunsdrošības prasību ievērošanu mājokļos un koplietošanas telpās. Dzīvojamā sektora pārbaudes nebūs nekas jauns, tādas notiek katru gadu un turpināsies arī vēlāk,» skaidro I. Palkavniece.
«Ugunsdrošība ir ļoti būtiska sabiedrības ikdienā, jo ikvienu cilvēku var piemeklēt ugunsnelaime, kad īsā laikā tiek zaudēta ne tikai visa mājokļa iedzīve, bet nereti arī cilvēka dzīvība. Pāris desmitu eiro ieguldījums var izglābt daudzas dzīvības. Aicinu negaidīt 2020. gada sākumu, bet jau šodien parūpēties par ugunsdrošību — uzstādīt dūmu detektoru un iegādāties ugunsdzēsības aparātu savam mājoklim!» mudina VUGD priekšnieks ģenerālis Oskars Āboliņš.