Tiņģerē gaiss virmoja svētku norisēs

Kultūra

No 2. līdz 4. augustam, papildinātas ar ieskaņas pasākumu jau 1. augustā, Īves pagastā tika svinētas Tiņģeres dienas «Pamanāmi virmo gaiss». Pagasta svētki tradicionāli ir vienlaikus māksliniecisks un sportisks, romantisks un lustīgs notikums.
«Šis ir tas laiks, kad visā novadā notiek gan pilsētu, gan pagastu svētki. Citur tos svin plašāk un ilgāk nekā Tiņģerē, un tas nemaz nav slikti. Baudām mākslu, baudām kultūru, ķeramies pie sporta!» atklājot pagasta dienas, mudināja Īves pagasta pārvaldes vadītājs Andris Grīnbergs. Viņš arī izteica nožēlu, ka svētku norisēm aizvien nav izmantojama brīvdabas estrāde, tomēr lēnām šajā virzienā tiekot iets.
Tiņģeres dienas bija par iemeslu jaunu vizuālu akcentu izveidei pils tuvumā — radošajā darbnīcā «Brīnumputnu meklējot» tapa gan pats putns, gan vairākas tā ligzdas, kas nu kā lielas un krāsainas lietus lāses šūpojas vairākos pils parka kokos. Ierasti ir tas, ka Tiņģeres dienu laikā, pie pils pieslietas, visu acu priekšā žāvējas gleznas, kas top mākslinieku plenēra laikā, ik gadu mudinot dalībniekus izvēlēt jaunus un jaunus rakursus, kā gleznaino Tiņģeres pils apkārtni iemūžināt mākslas darbos.
Tiņģernieki allaž labprāt vēro teātra izrādes, īpaši tās, kurās dalību ņem vietējie aktieri. Piektdien pils priekšā izrādi «Tobiass ir miris, lai dzīvo Tobiass!», pielāgojoties neparedzētajiem apstākļiem, izspēlēja aktieri no Valdemārpils, Īves un Rojas amatierteātra kolektīviem. Pēc tam notika Īves pagasta jaundzimušo sveikšana, cerot to ieviest par jaunu tradīciju. Kultūras pasākumu organizatore Baiba Kalna gan smējās, ka šim laikam raksturīgā apsēstība ar datu aizsardzību liek jaundzimušo sarakstu sastādīt gluži vai no informācijas, kas nodota no mutes mutē, no kaimiņa kaimiņam, bet ar to bija gana, lai ar lietišķās mākslas kolektīva «Tinga» dalībnieču darinātajām rotaļlietām varētu sveikt Paulu, Tīnu, Nadīnu, Madaru, Oliveru, divas Emīlijas, Keitiju, Kristiānu un Mariju.
Cita norise tovakar jau pietuvojās iespējai tikt sauktai par tradicionālu — otro reizi Tiņģeres dienu laikā notika Dārza svētki. Šogad ieceri pilnībā izbaudīt patraucēja vēsie laika apstākļi, kas senatnīga apģērba vietā mudināja izvēlēties siltas vējjakas un garās bikses, tomēr idejiski šāda aktivitāte ir pils tuvumam ārkārtīgi piemērota. Dārza svētkos Mīlestības saliņa kļūst par savdabīgu skatuvi, un šogad no tās ne vien runāja Aspazija tiņģernieces Ilonas Veidemanes balsī, bet skanēja arī liriska, laika pārbaudi izturējusi mūzika operdziedātāja Nika Freimaņa un koncertmeistares Daces Zaures izpildījumā. Pēc koncerta neizpalika pilij tik atbilstošā tējas dzeršana no smalkām tasītēm.
Ar piektdienas vakara rimtumu jau viss nebeidzās — sestdien sporta dienas aktivitātēs piedalījās vairāk nekā 100 cilvēku, pierādot, ka Tiņģerē sportiskais gars nesnauž. Savukārt svētdienas Modes brančs sagādāja prieku gan mazajām modes demonstrētājām, gan skatītājiem.
«Domāju, ka varam būt apmierināti. Prieks ir par radošo komandu un visiem palīgiem — tiešām ir sajūta, ka tas ir kopienas pasākums!» pirmdienas rītā vērtēja B. Kalna. Ja neskaita dažus māksliniekus, kuri plenēru Tiņģerē apmeklē ik gadu, šogad tas daudzus vienojis pirmoreiz, kas iedrošinot tradīciju turpināt.
Gandarījums esot par skaisto koncertu un radīto noskaņu. Citugad griboties atkārtot gan Dārza svētkus, gan modes skati un vienas dienas restorānu, ik reizi atrodot šīm norisēm kādu jaunu odziņu. «Vēl jāpiestrādā pie reklāmas un jāpanāk, lai cilvēki nebaidās doties uz koncertu arī tad, ja nav retro tērpa, vai ziņkāres pēc vien atnāk uz Modes branču, pat ja nezina, kas sagaidāms. Mēs te esam savi cilvēki, un viss ir domāts pašu izklaidei,» atgādināja B. Kalna.