Ieguvēji ir daudzi

Viedokļi

Mazliet tuvāk apskatot tēmu, kā lauksaimniekiem palīdz attīstīties Eiropas Savienības sniegtais atbalsts, nākas secināt, ka reti kura saimniecība mūsu novados bez šī atbalsta savu attīstību spējusi veicināt. Citi, drosmīgāki būdami, piesaistījuši lielas investīcijas uzņēmējdarbības attīstībai, citi ir piesardzīgāki, bet arī attīstās un īsteno idejas. Šajā «Talsu Vēstis» numurā varat lasīt dažādus viedokļus par Eiropas Savienības sniegto atbalstu lauku uzņēmējiem. Ir iespēja uzzināt, kādām lietām finansējums piešķirts un kā saimniecības attīstījušās, kā arī iepazīties ar divu lauku uzņēmēju viedokļiem, kas parāda saņemtā atbalsta izlietojumu.
Mani uzrunāja rojnieces Agneses teiktais, ka saimniekošanā bez modernām tehnoloģijām mūsdienās iztikt nevar. Runājot pērn ekspluatācijā nodotajā jaunajā slaucamo govju novietnē, abas sasmējāmies, ka tiešas saskares ar pienu saimniecei vairs tikpat kā nav. Pienu izslauc robots, vērtīgais šķidrums pa caurulēm aiziet uz piena dzesētāju, no kurienes to savāc jeb ielaiž mašīnā piena uzpircējs. Mūsdienu tehnoloģijas ir visapkārt, un to mērķis ir atvieglot darbu. Jā, padārgas tās ir, bet kāpēc neizmantot, ja saimnieki rūpīgi pārdomājuši, ka tās pēc pāris gadiem atmaksāsies?
Prieks bija uzklausīt arī mazā saimnieka viedokli par pieejamo atbalstu, kas piesardzīgi, bet tomēr izmantots. Sākumā saimniecību attīstījuši pašu spēkiem, bet, citu mudināti, tomēr atbalstam pieteikušies. Par piešķirtajiem 15 tūkstošiem eiro iegādātas vajadzīgās lietas, lai turpmāk strādātu vēl efektīvāk. Šis bija arī viens no populārākajiem atbalstiem, par ko sākotnēji bija ļoti liela interese, jo naudas visiem nepietika. Pēdējā pieteikšanās reizē gan vairāki pretendenti atkrita, jo iepriekš bija jābūt vismaz vienam noslēgtajam saimnieciskajam gadam. Tas liecina par ko citu — cilvēkiem ir interese piesaistīt finansējumu, kur ir atvieglotāki nosacījumi atbalsta saņemšanai. Iespējams, sākotnēji ne visi ir gatavi mesties aizdevumos, un kādam reāla nauda, par ko iegādāties lietas saimniekošanai, ir noderīga. Tas pats bija dzirdams sarunā ar Lauku atbalsta dienesta pārstāvi. Līdz ko kādā no pasākumiem atbalsta likmes ir lielākas, arī interese pieaug. Tai pat laikā jāsaprot, ka neviens naudu tāpat nedos, zināmi nosacījumi būs jāievēro.
Labums no Eiropas Savienības atbalsta ir ne tikai lauku uzņēmējiem, bet arī citiem iesaistītajiem: projektu rakstītājiem, tehnikas tirgotājiem, pakalpojumu sniedzējiem un projektu uzraugiem.
Šajā plānošanas periodā Talsu, Ventspils, Tukuma reģionā iegādāti 129 jauni traktori, 47 graudu kombaini, 95 piekabes un puspiekabes, 72 sējmašīnas, 66 miglotāji, 64 minerālmēslu vai kūtsmēslu kliedētāji, 56 arkli, 34 iekrāvēji… Šie ir tikai daži no skaitļiem, kas apliecina, kādi ieguldījumi lauku saimniecībās veikti. Tam pretī, protams, ir zināmas saistības, liela atbildība visu plānoto īstenot.
Skatoties uz lauku attīstību kopumā, aktuāla ir paaudžu nomaiņa laukos un ierobežotās iespējas jaunajiem uzsākt saimniekot. Šim jautājumam noteikti vajadzētu būt politikas lēmēju dienaskārtībā jau tagad, gatavojoties jaunajam plānošanas periodam, kas sāksies 2021. gadā. Arī no lauku uzņēmējiem ne vienā vien sanākšanas reizē izskan jautājumi par to, kas turpmāk gaidāms. To var saprast, jo vēlme saimniekot un attīstīties nav zudusi.