«Riteņbraukšana ir man asinīs!»

Sports

No 1. līdz 31. jūlijam portālā «tvnet» iespējams atdot balsi par vienu no sešiem «Hattrick» sociālās spēles dalībniekiem, kuri cīnās par 2000 eiro lielu stipendiju. Stipendiju cer saņemt arī Kristers Ansons — Latvijas izlases riteņbraucējs, kurš par savu dzimto vietu sauc Talsus.
Tā kā jaunieša tētis un brālis savulaik profesionāli nodarbojās ar riteņbraukšanu, arī Kristers nolēma izmēģināt veiksmi šajā sporta veidā. 12 gadu vecumā viņš sāka trenēties pie Gunāra Ķierpes un par spīti sākotnējai nepatikai drīz vien guva labus rezultātus. 8. klasē viņš uzsāka mācības Murjāņu sporta ģimnāzijā un nu mācās par treneri Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā. «Sākumā man īpaši nepatika riteņbraukšana — biju nesportisks un nevarēju nobraukt pat piecus kilometrus, bet, laikam ejot, atradu treniņu biedrus, guvu augstus rezultātus Latvijas līmenī, un tagad bez šī sporta veida nevaru iedomāties savu ikdienu,» atklāj daudzkārtējais Latvijas čempions.
Lai noturētos esošajā līmenī, viņš trenējas vidēji četras stundas dienā. Gada aukstajā periodā jaunietis slēpo, slido, skrien un trenējas ārpus Latvijas. Liela nozīme profesionālajā sportā ir arī uzturam — tam jābūt sabalansētam un kvalitatīvam. Īpaši liela uzmanība tam jāpievērš pirms sacensībām. «Ar gadiem stress ir pazudis — sacensībām parasti sāku gatavoties pirms nedēļas. Atbilstoši trenējos, veselīgi ēdu un koncentrējos uz to, kā uzvarēt un palīdzēt komandas līderiem. Piedaloties sacensībās, esmu bijis gandrīz visās Eiropas valstīs, vēl neesmu bijis Amerikā, Austrālijā un Āfrikā. Riteņbraucējiem sanāk ceļot gribot negribot. Īpaši spilgti atceros Latvijas čempionātu, kas 2017. gadā notika Talsos, un Eiropas čempionātu, kur izcīnīju 14. vietu. Varēju pacīnīties par augstākām vietām, bet toreiz man trūka pieredzes. Šajā sezonā devos trasē kopā ar profesionāļiem — vēl nekad nebiju startējis kopā ar pasaules līmeņa sportistiem. Trase bija salīdzinoši grūta, bet man izdevās finišēt. Diemžēl saslimu ar angīnu, un tas nedaudz patraucēja, bet cīnījos līdz galam. Šī iemesla dēļ nācās izlaist Latvijas čempionātu, bet tagad jāgatavojas Eiropas čempionātam, kas norisināsies augustā,» stāsta Kristers.
Latvijā visaugstāko līmeni iespējams sasniegt, trenējoties Rīgā, Dobelē vai Kuldīgā. Arī Talsu novadā līmenis ir labs — laikā, kad Kristers trenējās Talsos, viņa līdzgaitnieki regulāri iekļuva Latvijas čempionāta desmit labāko braucēju sarakstā. Viņš atzīst, ka Latvijā konkurence ir maza, bet spēcīga — elites grupā ir aptuveni 15 Eiropas un pasaules līmeņa braucēju.
Sasniegt mērķus jaunajam censonim palīdz spītīgums un neatlaidība. Lai gūtu rezultātus, jāizkāpj no savas komforta zonas, jābūt nedaudz pedantiskam un jāmācās lietas neuztver personīgi. Ja sacensībās kaut kas neizdodas vai pretinieks izrādās stiprāks, nevajag atmest visam ar roku, jo katram ir savas labās un sliktās dienas. Nākotnē Kristers vēlas kļūt par profesionāli un piedalīties augstas kategorijas sacensībās, bet šobrīd — pabeigt Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmiju. «Ja vienu dienu izlaižu treniņus, motivācija atgriežas. Riteņbraukšana ir man asinīs!» atzīst Kristers. «Liels paldies jāsaka vecākiem, kuri mani motivēja, Talsu novada sporta skolai un tagadējam trenerim Tomam Flaksim, kurš trenē gandrīz visus Latvijas stiprākos braucējus, — gudrs cilvēks, no kura mācīties. Paldies arī komandai, kas sedz finansiālos izdevumus!»
Visi, kuri vēlas palīdzēt Kristeram iegūt «Hattrick» sociālās spēles stipendiju, aicināti balsot par jaunieti portālā «tvnet» (ierakstot meklētājā atslēgas vārdus — «Hattrick Ansons»). Kopumā tiek izspēlētas trīs stipendijas, par kurām cīnās kamaniņu braucējs Kristers Aparjods, basketboliste Kate Krēsliņa, riteņbraucējs Kristers Ansons, šķēpmetējs Patriks Gailums, hokejists Nauris Mažis un pludmales volejbolists Mihails Samoilovs. Spēles galvenais mērķis ir atbalstīt jaunos sportistus, kuriem ir vēlme studēt.