Valgalciemā saskata nākotni video veidošanā

Uzņēmējdarbība

Rojas novada Valgalciemā dzīvo jauna ģimene — Ieva Sarmiņa ar vīru Reini un dēliņu Ralfu. Sarmiņu ģimene ir pierādījums tam, ka dzīve, darbs un attīstība iespējama, arī dzīvojot laukos. Jau vairākus mēnešus Ieva kopā ar kolēģi ir iestājusies Talsu biznesa inkubatorā, attīstot uzņēmumu dažādu video veidošanā.
Iebraucot Valgalciemā, mūs sagaida saule, kas aizvadīto dienu nebeidzamajā lietū ir patīkamas pārmaiņas. Izbraucam caur nelielu meža joslu, lai apciemotu Sarmiņu ģimeni, kura dzīvo tik tuvu jūrai, ka, sēžot uz saulainās terases meža un bagātīga dārza ielokā, varam dzirdēt tās šņākoņu. Dzīvot tik idilliskā vietā jaunajai ģimenei iespējams, jo šīs ir Reiņa dzimtas mājas — Ralfiņš ir jau sestais dzimtas pārstāvis. Dēliņš arī bija viens no iemesliem, kāpēc ģimene pārvācās uz šejieni. Tagad, aizbraucot uz Rīgu darba vai citos jautājumos, galvaspilsēta šķiet jo īpaši skaļa, ar nebeidzamiem sastrēgumiem. Lauki un daba pieradina, izlutina ar savu mieru, tīrību un dabiskumu, kas jo īpaši būtiski, audzinot ģimenes atvasīti, kurai pašlaik gadiņš un trīs mēneši. Intervijas laikā mazais piecēlās no diendusas, devās sētā un mielojās ar turpat augošajām jāņogām.
No Parīzes uz Valgalciemu
29 gadus vecā Ieva bērnību aizvadīja Bauskā un Rīgā un studiju laikā devās uz Franciju. Tur, Francijas Kino konservatorijā, viņa ieguva profesionālo bakalaura grādu video montāžā. Sirds nosliecās par labu video montāžai, jo Ievai vienmēr bijusi interese par teātri. Lieti noderēja pirms tam iegūtās valodas zināšanas Latvijas Universitātē franču, spāņu filoloģijā. Savukārt pēc studijām Francijā viņa iestājās maģistros kultūras menedžmenta programmā Latvijas Kultūras akadēmijā, tur gan nepieciešams vēl izstrādāt gala darbu.
Kad Ievai un Reinim pieteicās mazais, abi nolēma pārvākties uz Valgalciemu. Viņi šeit dzīvo kopš aizvadītā gada maija.
Ieva kopā ar kolēģi Aigu Baikovu nolēma iestāties Talsu biznesa inkubatorā. Sākotnēji pirmsinkubācijā, tagad — inkubācijā. Viņas izveidojušas uzņēmumu SIA «Ai Production», kas piedāvā filmēšanu, audio, video montāžu, reklāmu, filmu un instruktāžu video izveidi. Viņu mājaslapā www.aiproduction.eu iespējams iepazīties plašāk ar to, ko viņas dara, un apskatīt vairākus jau gatavus produktus. Piemēram, radītas reklāmas tādiem zīmoliem kā «Denim Dream», «KidzOne», «Next», kafejnīcai «Kuršu krogs» vai filma «Tu neesi viens» par tik nopietnu tēmu kā onkoloģija u. c.
«Biznesa inkubators ir lieliska opcija, kā visu sākt no nulles savā uzņēmumā — pareizi un pamatīgi. Kad pērn septembrī mūs ar Aigu uzņēma inkubācijā, tas bija kā sava veida grūdiens atstāt iepriekšējos darbus, lai maksimāli pievērstos tikai mūsu uzņēmumam. Kad bija jāizstrādā biznesa pieteikums, tas lika skrupulozi iziet visam cauri, padomāt vairāk par lietām, par ko ikdienas steigā neaizdomātos, lai gan uzņēmumam tas ir vitāli svarīgi,» sapratusi I. Sarmiņa. Viņa uzteic Talsu biznesa inkubatora atsaucīgās, pretimnākošās un vienmēr par visiem rūpi turošās darbinieces Dagmāru Dreiškenu un Evu Kupeli.
Pateicoties inkubatoram, jaunais uzņēmums guvis atbalstu mārketingam, mājaslapas uzturēšanai un grāmatvedības pakalpojumiem. Aiga vairāk nodarbojas ar producēšanu, Ieva — video montāžu. Savukārt video operatorus un audio studiju iegūst kā ārpakalpojumu. Izveidojies diezgan stabils aktieru klāsts audioierakstu veikšanai. Nākotnē jaunās uzņēmējas gribētu izveidot savu studiju, iegādāties tehniku.
Likt aizdomāties ar video palīdzību
Radīt kvalitatīvu saturu ar pievienoto vērtību, kas liek sabiedrībai aizdomāties par aktuālām tēmām — tas uzņēmumā ir būtiski. Tāda ir viņu veidotā 26 minūtes garā filma «Tu neesi viens — onkoloģija», kur iekļauti onkoloģijas pacientu stāsti, prevencijas, jaunākās diagnostikas un ārstēšanas iespējas, kā arī pacientu un tuvinieku atbalsta organizāciju pieredze. Pašlaik top vēl viena īsfilma «Tu neesi viens — LGBT», kas būs aptuveni 30 minūšu gara, tās tēma — homoseksualitāte. Filma veidota kā sociāls projekts, kur sabiedrībā atpazīstami cilvēki kopā ar nozares speciālistiem vērš sabiedrības uzmanību uz mobingu, tā ietekmi un iespēju to mazināt. Ideju autores šīm filmām ir pati Ieva un Aiga, un projektu ietvaros tiek meklēti sadarbības partneri, kas ir atvērti runāt un atbalstīt sociāli nozīmīgas tēmas.
Ieva ir pārliecināta, ka viņu uzņēmumam šajā jomā Latvijā ir daudz iespēju augt un attīstīties, turklāt nodrošināt sev iztiku. «Video ir formāts, kas, manuprāt, nākotnē būs vēl pieprasītāks. Jau tagad lielākā daļa interneta satura ir videomateriāli, cilvēki tos skatās, un noteikti to darīs arī nākotnē,» ir pārliecināta I. Sarmiņa.
Turklāt darbs šādā sfērā sniedz savus plusus. Runājot tieši par video montāžu, Ieva stāsta, ka tā viņai ir lieliska iespēja — būt mājās ar mazuli, dzīvot laukos un apvienot to ar darbu. Galvenais ir dators, un tad video montāžu var veikt gan saulainā terasē, gan jūras malā sēžot, kā Ieva to mēdz darīt. Pēdējā laikā viņa sākusi pievienoties arī aktivitātēm filmēšanas procesā. «Būtiski ir nodalīt darba un mājas, ģimenes jautājumus, jo, tiklīdz runa ir par savu uzņēmumu, darbu, kas man patiešām patīk, tas nav viegli. Jo nereti ieeju azartā, sēžot pie datora vairākas stundas no vietas pat neizkustoties! Tas arī ir lielākais izaicinājums — sabalansēt visu,» secinājusi Ieva.
Runājot par nākotni, viņa teic, ka saredz sevi dzīvojam reģionā arī turpmāk, kā galveno plusu minot priekšrocības, ko tas sniedz bērnu audzināšanā. Bet vai tas tā notiks, ir atkarīgs no tā, kā turpmāk ievirzīsies jauno vecāku darba procesi. «Katrā ziņā šeit dzīvot ir daudz foršāk nekā Rīgā. Mums te ciemā dzīvo arī vīra radi, tā ka nekad nav garlaicīgi. Protams, ir aspekti, kā pietrūkst, piemēram, pārtikas izvēle, kultūras pasākumi, bet te ir citas priekšrocības. Nepiekrītu tiem, kuri apgalvo, ka laukos nav dzīves. Arī esot Rīgā, ja neko nedarīsi, nekā nebūs. Ja pats iesi, darīsi un meklēsi, tad viss būs,» domā I. Sarmiņa.