«Drošajiem pieder pasaule!»

Personības

«Lai arī neesi pārliecināts par sevi, ej, celies un dari! Ķer tauriņus vēderā un iemācies just gandarījumu!» iedrošina Nannija Pētersone. Viņa ir viena no «Junior Achievement Latvija» līderu programmas 16 jaunajiem, topošajiem līderiem. Nannija salīdzinoši nelielā laika posmā paspējusi aizsniegties līdz vairākām nozīmīgām virsotnēm. Jauniete vada pati savu deju kolektīvu, ir startējusi dažādos projektos un drīzumā cer palīdzēt bērniem ar onkoloģiskām saslimšanām.
Ar savu kvēlāko aizraušanos — dejošanu — Nannija sāka nodarboties četru gadu vecumā. Pamatus viņai apgūt palīdzēja pirmsskolas izglītības iestādes «Kamenīte» tautas deju kolektīva vadītāja Dace Treinovska. Skolas gaitas meitene uzsāka Talsu sākumskolā, kur sešus gadus aizvadīja tautas deju kolektīvā «Sprīdīši». Šo dzīves posmu viņa atceras kā strauju, aizraujošu un notikumiem bagātu — kolektīva sastāvā jauniete bija Norvēģijā, Dziesmu un deju svētkos, festivālā «Latvju bērni danci veda» un vēl daudzos citos atmiņā paliekošos pasākumos. Pēc sākumskolas beigšanas Nannija iestājās Talsu Valsts ģimnāzijā, kur no 7. līdz pat 12. klasei dejoja tautas deju kolektīvā «Delveri». Šajā laikā viņa iemīlēja deju vēl vairāk un saprata, ka nekad nevēlas to atstāt. Liela loma bija kolektīva vadītājai Litai Freimanei, kura meiteni ievadīja tālākā deju pasaulē. Drīz vien viņa apjauta, ka vēlas būt kolektīva vadītāja un horeogrāfe. Vidusskolas gados Nannija sāka apmeklēt arī Talsu tautas nama deju kolektīvu ar tādu pašu nosaukumu — «Delveri» — un pavisam drīz svinēs 15 gadus, kopš viņas dzīve griežas ap deju.
«Deja ir mans dzīvesveids,
vaļasprieks un sirdslieta. Mēģinājumos atslēdzos no ārpasaules, aizmirstu visu pārējo un nododos dejai. Nesaku, ka mēģinājumi ir viegli, tie ir gari, grūti, bet caur tiem nāk progress, prieks un jaunas aizraušanās. Šajā nodarbē pats galvenais ir apkārtējie cilvēki, deju biedri, viņu atbalsts un kritika. Ja tev blakus ir partneris, kurš ir gatavs palīdzēt, deja aizrauj vēl vairāk. Ir piedzīvoti daudzi aizraujoši, smieklīgi un spilgti notikumi, kas paliks atmiņā uz mūžu. Visu nav iespējams aptvert un ietvert vārdos. Visvairāk mani dejā valdzina stress, satraukums un taureņi, kas pirms koncerta lido vēderā. Lai visu paspētu, pirms koncerta vienmēr ir mazais skrējiens — daru visu pēdējā brīdī. Pirms uzstāšanās prasme plānot laiku pazūd, jo jau dienas sākumā tieku ierauta nebeidzamajā skrējienā,» atklāj Nannija.
Šogad jauniete sāka vadīt bērnu deju kolektīvu «Ņiprīši» — saņemot piedāvājumu, viņa tam nevilcinoties piekrita, un nu jau paskrējis gads, kopš viņa iejutusies vadītāja lomā. Šajā sezonā aizvadīti četri koncerti un drīz gaidāms piektais. Meitene atzīst, ka nekas dzīvē nenāk viegli un dzīve nav rožu lauks — vadīt aktīvu un zinātkāru bērnu deju kolektīvu nav viegli, bet pozitīvo lietu ir daudz vairāk nekā negatīvo. Citos mēģinājumos darbs rit viegli, citos grūtāk, bet galvenais ir tas, ka kolektīvam ir vienots mērķis.
«Dejotāji mani uztver nopietni — viņi ir dzirdējuši arī kādu stingrāku vārdu, jo esmu stingra un pieprasu rezultātu, bet tas viss ir nācis par labu, jo nākamajā reizē viņi ir par vienu pakāpienu augstāk. Mēs ne tikai strādājam, bet arī atpūšamies kopā, un šī gada laikā ir dzimušas jaunas tradīcijas. Es teiktu, ka esmu stingra, bet māku atpūsties un kopā ar dejotājiem izbaudīt doto laiku,» atzīst meitene. Viņa ir pārliecināta, ka jebkurš cilvēks var kļūt par dejotāju — ja vien viņā mīt vēlme un motivācija, viss pārējais nāks ar laiku.
Neskaitot dejošanu, Nannija piedalās arī projektos un ir sabiedriski aktīva — aizvadītā gada laikā viņa kopā ar draudzeni izveidoja skolēnu mācību uzņēmumu «Bellezza Bellum», iekļuva starp 20 labākajiem skolēnu mācību uzņēmumiem Latvijā un piedalījās «Start Strong 3+3» programmā, kuras rezultātā nonāca ASV. Jauniete iesaistījusies arī «Erasmus+» projektā «Don’t mind the gap», «Indiana University Leadership» un «Junior Achievement Latvija» līderu programmā. Piedaloties projektos, Nannija piedzīvojusi gan pozitīvus, gan ne tik pozitīvus brīžus, bet caur tiem viņa mācījusies izkāpt no savas komforta zonas. Katrā projektā viņai izdevies iegūt jaunas zināšanas un prasmes, piedzīvot daudz interesanta un iegūt jaunus draugus gan no Baltijas valstīm, gan Čehijas, Dānijas, Beļģijas un ASV.
«Ceļš līdz skolēnu mācību uzņēmumam
«Bellezza Bellum» bija garš, sarežģīts un aizraujošs. Vislielākais paldies jāsaka manai kolēģei, draudzenei un atbalsta plecam Paulai Kļaviņai. 2018. gada vasarā devāmies uz ASV, kur mēneša garumā piedalījāmies «Indiana University Leadership» programmā. «Bellezza Bellum» ideja — svārki, kas veidoti no vīriešu krekliem, — sacensībās ieguva 3. vietu. Kopumā brauciens uz Ameriku bija viens liels piedzīvojums, vienreizēja iespēja, ko izmantojām par visiem 100 procentiem. Braucienu pilnīgu padarīja arī mana Amerikas ģimene — ieguvu vēl vienu brāli un māsu, kā arī mammu, ar kuru vēl aizvien sazinos,» stāsta Nannija.
«Junior Achievement Latvija» līderu programmā viņa iestājās 2018. gadā. Programmā vidusskolas vecuma jaunieši gada laikā pilnveido līderības prasmes, apmeklējot meistarklases, kā arī mācoties no saviem padomdevējiem — sabiedrībā pazīstamiem vadītājiem un līderiem. Meistarklašu un atbalsta cikla laikā tiek apgūta projektu vadība, laika plānošana, sarunu māksla, uzņēmējdarbības veidošanas pamati un daudzas citas prasmes. Nannijas padomdevējs programmas ietvaros ir «Tet Rīga» maratona ilggadējais organizators Aigars Nords, bet personīgās izaugsmes trenere — SIA «Cabot Latvia» personāla vadītāja Inga Geka. Šie cilvēki jaunietei gada laikā palīdzējuši gan ar sociālo projektu «Es un Mēs», gan individuālo projektu, kura mērķis ir palīdzēt bērniem ar onkoloģiskām saslimšanām.
Projekts «Es un Mēs»
jūnija beigās tika realizēts Kuldīgā, un tā ietvaros kopā ar vēl sešiem līderu programmas jauniešiem Nannija labiekārtoja Latvijas Sarkanā Krusta sociālās aprūpes un rehabilitācijas centra «Venta» apkārtni. Projekta mērķis bija atjaunot esošos solus, iestādīt deviņus kociņus, kā arī uzstādīt dārza galdu. Mērķis tika sasniegts — par finansiālo atbalstu soliņu atjaunošanā viņa vēlas pateikties Ģirtam Rungainim, par koku stādu sagādāšanu — Robertam Strīpniekam, par galdu — AS «Sadales tīkls» un par sirsnīgo uzņemšanu — LSK «Venta».
Jauniešiem, kuri vēlas iesaistīties sabiedriski nozīmīgās aktivitātēs, bet nav pārliecināti par sevi vai savām spējām, Nannija iesaka kāpt ārā no komforta zonas un pārvarēt sevi. «Visu dzīvi nevar spēlēt droši — ķer tauriņus vēderā un iemācies just gandarījumu, jo drošajiem pieder pasaule! Lai arī neesi pārliecināts par sevi, ej, celies un dari — ja nepamēģināsi, nekad neuzzināsi! Visvairāk mani motivē apkārtējie cilvēki, draugi un viņu sasniegumi. Man vienmēr vajag vairāk — nemāku apstāties un neko nedarīt. Nospraužu mērķus un tiecos uz tiem. Par laimi, līdz šim visi mērķi ir piepildījušies,» gandarījumu pauž meitene.