Talsos apbalvoti Latvijas čempioni MTB maratonā

Sports

Svētdien, 7. jūlijā, sporta un atpūtas bāzē «Kamparkalns» aizvadīts Latvijas Riteņbraukšanas federācijas (LRF) 1. kategorijas sacensību «Vivus.lv MTB maratons» 4. posms, kurā noskaidroti Latvijas čempioni MTB maratona disciplīnā.
«Vivus.lv MTB maratons» dalībniekiem jau 13 gadus piedāvā iespēju sacensties Latvijas un Igaunijas mežos. Šogad «Vivus.lv MTB maratonā» tiks aizvadīti septiņi posmi dažādās Latvijas un Igaunijas pilsētās. Talsos velosportisti un kalnu divriteņu sporta entuziasti sacentās «HRX» maratona, «Latvijas Valsts mežu» pusmaratona un «Baltā» pusaudžu distancē, bet jaunākie braucēji mērojās spēkiem «Cido» bērnu braucienā. Trase tika veidota tā, lai dalībniekiem, cīnoties par Latvijas čempiona titulu, latiņa būtu jāpaceļ augstāk un visu distances garumu būtu iespējams veikt vienā aplī. Talsu paugurainais reljefs ļāva izveidot 50 kilometrus garu maršrutu, kurā «HRX» maratona distances braucējiem bija jāpievar 700 metrus augsti kāpumi un kritumi. Korekcijas sacensību ritējumā stipra lietus veidā centās ieviest laikapstākļi, bet tas nebija šķērslis, lai sportisti dotos cīņā ar sevi un konkurentiem.
Maratona distancē elites velosportisti cīnījās par «HRX — Fastest Way» līdera un «CAT» aktīvākā braucēja krekliem, savukārt U—23 vecuma grupas braucēji — par «Strabag» līdera kreklu. Gan «HRX» maratona, gan «Latvijas Valsts mežu» pusmaratona dalībnieki mērojās spēkiem «O’Learys» sprinta izcīņā. Par Latvijas čempiona titulu MTB maratona disciplīnā cīnījās visi LRF licencētie sportisti un sportistes saskaņā ar MTB maratona nolikumu.
Kalna pakājē un virsotnē
pirmo «CAT» aktīvākā braucēja starpfinišu visātrāk sasniedza Dāvis Perševics («NN Sporta klubs»). Viņam uz papēžiem mina Oskars Muižnieks un Uldis Ālītis («DTG — MySport»). Pēc septiņiem kilometriem «HRX» maratona distancē par līderiem kļuva Oskars Muižnieks, Lauris Purniņš («DTG — MySport») un Jānis Ozols («ZZK»). Pa ceļam Jānim Ozolam izdevās uzrādīt ātrāko laiku «O’Learys» sprinta izaicinājumā. Slidenā trase un dubļainās nogāzes kāpumos brīžam bija iemesls, lai no velosipēda nokāptu pat elites braucēji. Uzvaru distancē izcīnīja Oskars Muižnieks, 2. vietā — Lauris Purniņš, bet 3. vietā — Uldis Ālītis («DTG — MySport»), kurš pēdējos piecos kilometros pārspēja Jāni Ozolu. Dāmu ieskaitē viss goda pjedestāls tika «Veloprofs — VW Komerctransports» komandas sportistēm — Leldei Ardavai, Lāsmai Ozolai un Beātei Kovgerei.
«Latvijas Valsts mežu» pusmaratona distancē dalībniekiem bija jāpievar 28 kilometri. Sākotnēji vadībā izvirzījās Sandijs Kļaviņš («Pulsaar»), bet drīz vien ar nelielu pārsvaru viņu pārspēja Arvo Godiņš («ZZK»). Tika aizvadītas vairākas grupu cīņas, līdz Sandijam Kļaviņam izdevās pārsteigt Arvo Godiņu un gūt uzvaru ar pāris centimetru pārsvaru. Trešais finišu sasniedza Ģirts Cirvelis («Roadex»). Dāmu ieskaitē par pārsteigumu parūpējās Madara Fūrmane («Dako Ziemeļvidzeme»), kura ne tikai uzrādīja ātrāko laiku «O’Learys» sprinta izaicinājumā, bet arī pārspēja sezonas līderi Santu Saniju Jurgenu («Dobeles dzirnavnieks/FeelFree»). Vietu uz goda pjedestāla trešā pakāpiena izcīnīja Renāte Rodionova («Carnikava»).
Maratona organizators Jānis Baltaisbrencis
atzīst, ka sacensības bija daudzveidīgas un interesantas. Brīdī, kad uz starta līnijas stājās maratonisti un pusaudži, sāka spēcīgi līt un trase kļuva slidena, bet drīz vien debesis noskaidrojās. «Pasākums bija grandiozs — tā kā tika aizvadīts Latvijas čempionāts, uz sacensībām bija ieradušies visi Latvijas spēcīgākie braucēji. No vienas puses, lietus mazliet patraucēja, bet, no otras puses, tas radīja zināmu šarmu. Braucēji jau bija noilgojušies pēc dubļu gonkas un dubļainākiem mačiem. Mūs kā organizatorus priecē tas, ka nebija lielu traumu un cilvēkiem patika jaunā trase. Garajā jeb «HRX» maratona distancē startā bija divreiz jābrauc Kamparkalnā. Trasīte bija diezgan grūta — atbilstoša Latvijas čempionātam. Gatavoties sacensībām sākām jau iepriekšējā gadā, bet tiešos pienākumus veicām mēnesi, pusotru iepriekš, sākot ar trases gatavošanu un beidzot ar saskaņošanu. Trases veidošana aizņem vismaz mēnesi, sacensību centra iekārtošana — 24 stundas. Lai būtu vizuāli skaisti un droši, visu sestdienu pavadījām sacensību centrā. Lai šo pasākumu noorganizētu, ir ieguldīts liels darbs. Trasi iekārtoja Almants Kalniņš, kuram ir liela pieredze, līdz ar to viss aizritēja gludi,» uzsver J. Baltaisbrencis.
«HRX» maratona distancē startēja vairāk nekā 200, «Latvijas Valsts mežu» pusmaratona distancē — aptuveni 500, «Baltā» pusaudžu distancē — aptuveni 100, bet «Cido» bērnu braucienā — vairāk nekā 100 dalībnieku. Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, skaits ir nedaudz pieaudzis, bet pamatā tas ir nemainīgs. Lai nenodarītu pāri dabai un riteņbraucēju nebūtu par daudz, vienā trasē netiek laisti vairāk par 500 dalībnieku.
«Kamparkalna» īpašnieks un trases veidotājs
Almants Kalniņš sacensības vērtē atzinīgi. «Laikapstākļi bija tādi, kādi bija, bet lielas likstas mūs nepiemeklēja. Vienai daļai cilvēku nepatīk slapjums, bet otra daļa uzskata, ka ir vajadzīgas sacensības arī pa lietainākiem laikapstākļiem. Dalībnieku vērtējums lielākoties bija pozitīvs. Daudzus priecēja tas, ka trase bija citādāka nekā iepriekšējos gados. Cilvēkiem gribas redzēt un piedzīvot kaut ko jaunu — cenšamies to piedāvāt. Maratona distanci vienmēr ir veidojuši divi apļi, bet, tā kā šoreiz tika aizvadīts Latvijas čempionāts, nācās izveidot vienu apli. Bērni sacentās Kamparkalnā, jaunieši veica maratona distances beigu posmu, savukārt pusmaratonisti — pirmos maratona distances 28 kilometrus. Ar grūtībām nesastapāmies — paldies īpašniekiem, kuri atļāva pārbraukt pāri saviem īpašumiem. Trases tiek savlaicīgi apskatītas, provizoriski iezīmētas un sūtītas saskaņošanai. Pēc tam nopļaujam, nogrābjam zāli un novācam kritušos kokus. Vienmēr var gadīties neparedzēti apstākļi, bet šoreiz viss izdevās,» atklāj A. Kalniņš.