Ar mīlestību, sievišķo daili un vīrišķo šarmu Talsos aizvadīti pilsētas svētki

Talsu novads

Pagājušās nedēļas nogalē pašā vasaras pilnbriedā Talsu pilsēta ielas bija piepildītas smaidošiem, pozitīviem un svētkus svinošiem talseniekiem un viesiem. Ar spilgtu un mākslinieciski radošu programmu, kurā katrs varēja atrast un izbaudīt ko sev tuvu, tika svinēti «Talsu pilsētas svētki 2019».
Lai gan pirmā Talsu pilsētas svētku diena sākās ar mainīgiem laika apstākļiem, kad daudziem, iespējams šķita, ka šogad tik gaidītās svētku lustes un pasākumi ies secen, jo lietus un stiprais vējš, kas vakarā solījās aizvien pieņemties spēkā, nemaz nevēlējās pamest Talsu deviņus pakalnus, talsenieki jau kuro reizi pierādīja, ka laika apstākļi nav šķērslis, lai nesvinētu savas pilsētas īpašos un pašus gaidītākos svētkus.
Jau pēcpusdienā Talsu tautas nama Radošajā sētā, par kuras vizuālo noformējumu bagātīgi bija parūpējušās floristu plenēra «Mīlestības svētku rotā» čaklās dalībnieces, svētkus tradicionāli ieskandināja Starpkonfesionālais dievkalpojums un Pilsētas laukumā sāka darboties «Gardēžu laukums», kurā divu dienu garumā ikviens garšas lietpratējs un baudītājs varēja atrast ko gardu un interesantu tieši saviem vēderpriekiem — sākot no picām un burgeriem līdz pat austerēm, crepēm un, protams, neiztrūkstošajiem latviešu tradicionālajiem ēdieniem. Par dažādo «Gardēžu laukuma» piedāvājumu rūpējās arī izcilais pavārs Raimonds Zommers no «Ozo» restorāna.
Diemžēl dienas gaitā sekojot līdzi laika apstākļiem, organizatori pieņēma lēmumu atcelt jau par tradīciju kļuvušo Nakts pastaigu, tomēr lietavas un vēsais laiks neaizbiedēja tos svinētājus, kas apbruņojušies ar lietussargiem un lietusmētelīšiem baudīja piektdienas vakara koncertprogrammu Pilsētas laukumā ar lieliskiem mūziķiem uz skatuves. Kā saka, nav sliktu laika apstākļu, ir tikai nepiemērots apģērbs, un, ja vēl uz skatuves uzstājas tādi mākslinieki kā «Inversija» ar solistiem Iru Krauju-Dūdumu, Uģi Rozi, Viktoru Lapčenoku un pavadošo grupu Raimonda Macata vadībā, kā arī elegantais Laimis Rācenājs un retro grupa «Neaizmirstulītes», bet «saldajā ēdienā» var izbaudīt šarmantās Aijas Vītoliņas, talantīgās Amandas Maržeckas un meistarīgā Edvarda Griezes vokālus Ventspils bigbenda pavadībā, tad pat stiprākais vējš tikai tāds nieks vien ir.
Bet paši drosmīgākie sagaidīja pusnakti un jaunas dienas sākumu jautrās dejās kopā ar grupu «Radio Trio» un DJ Maiju Rozīti.
Otrajā Talsu pilsētas svētku dienā jau no agra rīta lietus mākoņi pavērās un virs pilsētas spoži jo spoži iemirdzējās saulīte, ielas piepildījās ar cilvēku pūļiem, kas devās baudīt, ko tad atnesīs šī siltā diena.
Kamēr Ezera ielas amatnieku, mājražotāju un citu tirgotāju teltīs katrs varēja atrast gan ko noderīgu ikdienai, gan parūpēties par skaistiem un interesantiem suvenīriem arī kādam īpašākam mirklim, tikmēr bērni un jaunieši varēja izbaudīt atpūtu pļaviņā pie Ezera ielas, kas šogad bija pārvērtusies par «Piedzīvojumu pļavu». Tajā lieliem un maziem prieku sagādāja dažādas atrakcijas un karuseļi. Ikviens varēja izmēģināt roku loka šaušanā un doties zirgu izjādē. Par jautru atmosfēru rūpējās pasaku tēli no radošās aģentūras «Pasaku nams», mūsdienu deju studijas «Elfas» dejotāji, Talsu novada bērnu un jauniešu centra jaunieši un Talsu bērnu un jauniešu vokālās studijas «Tonis» dziedātāji, kā arī iluzionists Robijs Trankalis.
Arī Pilsētas laukumā visas dienas garumā kopā ar atraktīvo Gintu Grāveli ikviens talsenieks un pilsētas viesis varēja baudīt bagātīgu skatuves programmu, kurā uzstājās Talsu tautas nama pūtēju orķestris «Talsi», interešu izglītības iestādes «Dziesmu skola» jaunie muzikālie talanti, smieklus raisošais improvizācijas teātris «Spiediens», enerģijas pilnā šova komanda «Street Warriors» un reperis Ansis kopā ar mūziķi Kristīni Pāži.
Par to, lai nevienam no svētku apmeklētājiem neaptrūktos iedvesmas un radošuma, daloties savos iedvesmas stāstos atraktīvā Oskara Lepera vadībā, gādāja talantīgākie, radošākie, sportiskākie, muzikālākie un Talsu pilsētas un novada vārdu pasaulē vairākkārt nesušie talsenieki — Annija Krūmiņa, Lauris Busulis, Ina Strazdiņa, Mārtiņš Labāns, Raimonds Strokšs, Jānis Strēlnieks, Līga Zemture, Terēze Kalmane, Raimonds Tiguls un māsas no konditorejas «Māsas».
Bet tie svētku apmeklētāji, kam sirdī vairāk tuva māksla, otas un krāsu gammas, varēja doties īpašā radošā pastaigā pa Talsu vecpilsētu, kam bija dots nosaukums «Sentalsiem piestāv māksla». Un kā gan ne, jo vecpilsētas burvība tik šarmanti sasaucās gan ar Talsu Krūmu mākslas grupas mākslinieku darbu izstādi «Tikai glezniecība», kas rotāja garo sētu pie a/s «Talsu piensaimnieks», gan plenēra «Pakalnu palete» 20 dalībnieku darbiem, kas radušies, iedvesmojoties no mūsu pilsētas gleznainajām un ainaviskajām vietām.
Kā interesanta «odziņa», visā šajā mākslas bagātībā bija ekspresīvās mākslinieces Agneses Melbārdes un visiem zināmā talsenieka, izcilā komponista Riharda Zaļupes kopīgi veidotais stāsts mākslas un mūzikas ekspozīcijā «Therapy», kur skatītāji, uzliekot austiņas, varēja baudīt katram mākslas darbam īpaši radītu skaņas celiņu, tā izbaudot A. Melbārdes darbus audiovizuālā plaknē.
Mākslas pastaigas laikā darbojās arī antīko lietu un krāmu tirdziņš, un dažādas ar mākslu saistītas radošās darbnīcas, bet to visu muzikāli papildināja dažādi ielu mūziķi ar instrumentu spēli.
Pievakarē ikviens bija gaidīts ikgadējā Talsu pilsētas svētku gājienā, kas sākās pie Talsu sporta nama. «Mūza un daile» — tāds bija gājiena moto, kurā šogad nepārprotami triumfēja sievišķība un skaistums, jo tajā pirmo reizi devās tikai daiļā dzimuma pārstāves, dižojoties ar brīnišķām galvas rotām un izceļot savu maigo grāciju un sievišķo spēku.
Gājiena dalībnieces ar dziesmām un dejām devās cauri Talsiem uz Pilsētas laukumu, kur tās sirsnīgi sagaidīja stiprā dzimuma pārstāvji, lai sveiktu šajā skaistajā svētku dienā. «Bez jums, daiļavām, nu nekur un nekā,» ar smaidu sacīja G. Grāvelis un aicināja uz skatuves Talsu novada domes priekšsēdētāju Daini Karolu sveikt daiļās gājiena dalībnieces un visus klātesošos.
«Mēs esam kopā brīnišķīgā brīdī, kad varam izbaudīt daili, pār kuru stāv mīlestība,» ar smaidu sacīja D. Karols. «Mīlestība pret darbu, ko darām ikdienā. Mīlestība pret mūsu tuvākajiem. Mīlestība citam pret citu un tiem, kuru varbūt nav mums līdzās. Šodien Talsi svin. Talsi turpina svinēt un vēl svinēs, un šī ir tā enerģija, kuru mēs varam iegūt, tikai esot šeit,» D. Karols atzina. «Novēlu izbaudīt šos lieliskos mīlestības svētkus pret savu pilsētu, savu novadu, pret savu valsti un citam pret citu,» sanākušajiem vēlēja D. Karols, aicinot visus uzlādēties ar pozitīvo enerģiju un nodot to tālāk arī citiem.
Uz skatuves sveikt visus tika aicinātas arī Talsu tautas nama četras ķēniņmeitas — Dace Obodovska, Gundega Lūse, Līva Maķe un Līva Karlsone.
«Man gribas atzīt, ka svētki ir izdevušies. Tie ir izdevušies, pateicoties jūsu atsaucībai, talsenieku spēkam un izturībai,» D. Obodovska pauda un aicināja turpināt baudīt svētku vakara koncertu.Tajā muzikālus sveicienus pilsētai un ikvienam klātesošajam izdziedāja Atis Ieviņš, Normunds Pauniņš, Rihards Lepers, Nauris Brikmanis un grupa «Dziļi violets», kā arī pats koncerta vadītājs G. Grāvelis.
Pēc koncerta sekoja svētku kulminācija, kad uz skatuves ar šovprogrammu «Mīlestības pinekļos» kāpa deju grupas «BUA» un «Camelot Crew» dejotāji, bet par pārsteidzošu uguns šovu bija parūpējušies «Studio Fotia» bezbailīgie un ugunīgie puiši, un ikviens varēja izbaudīt pasakaini skaisto «Inga Ezergale design» kāzu kleitu parādi, kas uz mirkli lika elpai aizrauties.
Pēc kāzu kleitu parādes I. Ezergale atzina, ka piekrist šādai drosmīgai avantūrai bijis viegli. «Dace mani uzrunāja un piedāvāja šo iespēju. Man jau nebija variantu, bija jāpiekrīt, jo Talsi tomēr ir Talsi. Tā kā ieguvām arī finansējumu un atbalstu no Talsu novada pašvaldības biznesa ideju konkursā «Dari Talsu novadam», vēlējāmies parādīt talseniekiem un visiem pārējiem, ko tad esam izveidojuši,» skaidroja Inga. Viņa arī atzina, ka laikam lielākais satraukums viņai bijis, kāpjot uz skatuves pēc modes skates. «Ja Dace mani nebūtu uzvedusi uz skatuves, nemaz nebūtu uz tās kāpusi, jo jāatzīst, ka man ļoti nepatīk atrasties prožektoru gaismās un uzmanības centrā,» pauda Inga un piebilda, ka dienu pirms skates viņa pavada gandrīz nesarunājoties ne ar vienu, jo, lai gan viss ir izdarīts, kaut kur iekšā tomēr esot stress par to, kā viss būs. «Tagad sajūtas ir foršas! Cilvēki nāk klāt, teic, ka viss ļoti paticis. Tas ir milzīgs un pozitīvs stimuls, lai iedvesmotos nākamajiem darbiem un plāniem,» priecīgi stāstīja Inga un atklāja, ka nākamais lielais plāns ir izveidot «Inga Ezergale designe» mājaslapu, kur ikviens varētu aplūkot viņas darinātās kāzu kleitas.
Pēc vakara šovprogrammas svētki Talsu Pilsētas laukumā neaprima, jo svinētāji turpināja baudīt pozitīvas emocijas deju ritmos kopā ar grupu «Dziļi Violets» un DJ Stocka līdz agram rītam.