Svētki, tradīcijas un ticējumi

Ļaujiet man runāt

Pēcsvētku pirmajās dienās liekas, ka laiks un pasaule kustas nedaudz citādāk. Kādiem mutē parādījies tuksnesis, un magnētiskais lauks ir tāds, ka visas navigācijas sistēmas īsti nestrādā. Citi ir kā indiāņu cilts piederīgie, jo saulē tā pārcepušies, ka viņu sarkanās sejas var ieraudzīt pat nakts tumsā. Vēl citi ir manāmā miega badā, jo vairākas naktis nav gulētas, un tad nākas atskārst, ka vairs jau nav 18 gadu, kad varēja tādu režīmu izturēt. Jācer, ka darba devēji būs daudzmaz iejūtīgi pret šiem palēninātajiem darbiniekiem savos uzņēmumos.
2019. gada Līgo un Jāņi ir aizvadīti. Vai bija tā vērts?! Tie no jums, kas piekopāt tautas paražas un tradīcijas un sekojāt ticējumiem, vai ir cerība, ka tie piepildīsies? Jāsaka, Līgo nakti nomodā neizturēju, aizgāju gulēt diezgan laicīgi. Miegs nāca, un ķermenis atgādināja, ka neesmu vairs šādām izdarībām īstajā vecumā. Lai arī ticējums saka: noguļot to nakti, odi ēdīs pastiprinātā režīmā, neko nevarēju padarīt. Riskēju. Arī pāri ugunskuram nelēcu, bet nez, vai odi būs veduši savu uzskaiti, lai saprastu, kurš ir ēdams un kurš nav? Arī kails pa rasu nevārtījos un uz avotu rīta agrumā mazgāties negāju, lai skaistums turētos. Mani, zināt, tas tāpat neglābtu. Nebija arī kūts, kurā varētu zirgu valodā klausīties. Pusnaktī nebradājos pa upi (nebija upes tuvumā!), un arī pastalu nebija, kur to naudu pēc tam varētu atrast. Un bija vēl vesela virkne tautas ticējumu, kurus neievēroju. Ja godīgi jāsaka, tad nevienu no ticējumiem necentos pildīt. Ne man linu lauki, ne liela zemnieku saimniecība, kurā dažādi darbi būs darāmi. Arī savu izredzēto izmisīgi nemeklēju, lai iespringtu par šo ticējumu patiesumu.
Bet es centos pildīt citus ticējumus, tādus kā — nebrauc dzērumā, jo tad var bez autovadītāja apliecības palikt un debesīs ātrāk tikt! Nemeklē papardes ziedu kur pagadās, citādi nākamajā dienā var ar zilu aci staigāt! Nelien pārāk tuvu ugunskuram, jo tā var bez uzacīm un cita ķermeņa apmatojuma palikt! Izvēlies prātīgi savu mēru, jo, ja paņemsi lielāku, tad nākamais rīts būs sabojāts! Kas Jāņos svin prātīgi, tas nākamajā dienā uz darbu laikus spēj aiziet. Un pats galvenais jaunais ticējums, kuru gribu attiecināt ne tikai uz Līgo, bet pilnīgi visiem svētkiem, ir tāds: atrodi labus draugus, un tad arī svētki būs izdevušies.
Man izdevās! Ceru, ka jums katram arī ir savas svētku tradīcijas un ticējumi, kas padara svētkus īpašākus un izdevušos. Starp citu, labā kompānijā
pat ikdiena var būt kā
svētki.

 

Raimis