Pagastu dižošanās noslēdzas Vandzenē

Talsu novads

11. jūnijā ar viesošanos Vandzenes pagastā noslēdzās Talsu novada pašvaldības rīkotā konkursa «Talsu bruncī ieaustie» izbraukuma darbs. Tagad priekšā atbildīgākais posms — izvērtēt, kurš katrā nominācijā ir vislabākais, lai tos sveiktu 6. septembrī Talsu tautas namā. Vandzenē šogad komisijai bija iespēja iepazīt radošus un darbīgus cilvēkus, kā arī vērtēt apskatīto objektu sakoptību.
Šogad konkursam vandzenieki bija izvirzījuši piecus pretendentus nominācijās: «Gada jaunums», «Sakoptākā privātmāja», «Čaklākais mājražotājs», «Radošākais novadnieks» un «Darbīgākā zemnieku saimniecība». Pagasta pārvaldniece Marika Grohjacka teica, ka šoreiz konkursā vandzenieki piedāvā stāstu par stiprām, aizrautīgām ģimenēm, kas Talsu novadā ieauž īstu un paliekošu vērtību. «Jūs redzēsiet un dzirdēsiet stāstus, cik skaisti viņi prot svinēt un dzīvot dzīvi, redzēsiet arī pēctecību,» sacīja pārvaldniece.
Miers un atpūta
Pirmais pieturas punkts todien komisijai bija Jura, Jurātes, Kates un Lotes Labarēviču ierīkotā atpūtas vieta «Graši» Uguņos. 2015. gadā Uguņciemā ģimene iegādājās zemi ar mērķi attīstīt tūrisma uzņēmējdarbību, bet, soli pa solim šo vietu attīstot, saprasts, ka pašiem un tuvākajiem cilvēkiem un draugiem šeit patīk uzturēties. Miers un klusums ir tas, kas kā magnēti šai vietai pievelkot. Juris pastāstīja, ka, iekopjot īpašumu, viņi centušies saglabāt gan lielos kokus, gan arī akmeņus, kuru šajā vietā netrūkstot. «Šī vieta ir ļoti skaista — ar savu stāstu un vēsturi, ko cenšos vēl izzināt,» viņš sacīja. Lai gan četros gados izdarīts daudz, lai aizaugusī vieta kļūtu patīkama, darāmā vēl esot.
Ineses un Spodra Bruzinsku īpašums «Saulstari» izvirzīti nominācijai «Sakoptākā privātmāja». Šeit saimnieki paši sākuši dzīvot 90. gadu sākumā. Abi pastāstīja, ka viss pašu spēkiem iekārtots. Te padomāts par visu — ir gan ogu krūmi un dārzeņi, gan arī skaitumam ierīkotas puķu dobes. Ģimene var lepoties ar trīs bērniem un četriem mazbērniem. Spodris stāstīja, ka 60. gadu beigās un 70. gadu sākumā bija populāri pārvākties uz dzīvi tuvāk centram. Agrāk viņa ģimene dzīvojusi netālu no Iģenes baznīcas. Viņš atminas, ka mājas celtniecības darbos arī viņš piedalījies. Vēlāk, kad jau pašam bijusi ģimene, turējuši arī lauksaimniecības dzīvniekus, bet, kad bērni aizgājuši savā dzīvē, to skaits samazināts, un tagad tādiem darbiem laika vairs neatliek. «Saulstaros» radīta vide, lai pašiem un bērniem prieks uzturēties un atpūsties.
Sākumā pašiem, vēlāk arī citiem
Vandzenes pagasta «Rūpniekos» saimnieko Dainis Kronentāls, kurš šogad izvirzīts «Čaklākā mājražotāja» godam. Viņa kūpinājumus novadā zina daudzi, un Dainis teica, ka ar to arī pietiekot. Tādas reizes, kad kaut kas no plašā produkcijas klāsta paliktu pāri, neesot. Viss sācies pirms deviņiem gadiem. Toreiz šķitis, ka lielveikalos nopērkamā gaļas produkcija — desa, žāvēta gaļa — nav viņu garšas kārpiņām atbilstoša. Sākuši kūpinājumus gatavot paši, vēlāk tos par labu esam novērtējuši arī radi un draugi. Tā radusies doma produkciju piedāvāt plašākam cilvēku lokam. Viņa kūpinājumi un cita no gaļas gatavotā produkcija zināma kā «Vandzenes gaļa» un Talsos to var iegādāties veikalā «RIKA». Lai gan produkcijas klāsts ir plašs, cilvēki ik pa laikam interesējoties, vai piedāvājumā ir kāds jaunums. «Sortimentu pamainām, jo skatāmies, kas cilvēkiem vislabāk garšo,» sacīja saimnieks.
Pienākums zināšanas nodot tālāk
Kopš 2018. gada Vandzenes pagastu par savu mājvietu izvēlējies pedagogs Pēteris Skorohodovs. Lai gan aktīvākie darba gadi, kas pavadīti dažādās izglītības iestādēs, strādājot par skolotāju un pasniedzot krievu valodu, ģeogrāfiju, militāro mācību un sporta stundas Rūjienas un Valmieras pusē, aiz muguras, darbs ar skolēniem joprojām ir sirdij tuvs un mīļš. Vandzenes pamatskolas, Talsu 2. vidusskolas un pirmsskolas izglītības iestādē «Sprīdītis» bērniem viņš māca dambretes spēli. Tā nemaz neesot tik vienkārša, kā sākumā šķiet, saka Skorohodova kungs. Dambretē jādomā vairāki gājieni uz priekšu. Jautāts, kas dod iedvesmu jauniešiem mācīt dambreti, kungs atbild, ka vēlas savas zināšanas nodot jaunajai paaudzei. Viņam ir liels prieks, ka, neskatoties uz īso laiku, kopš darbojas Vandzenē un Talsos, tik daudz jauniešu šai spēlei ir pievērsušies. «Uzskatu, ka vērtības un zināšanas, ko skolotāji man devuši, palīdzot garīgi augt, man pienākums tagad ir nodot tālāk,» sacīja P. Skorohodovs.
Iespēja pašiem salasīt ogas
«Darbīgākās zemnieku saimniecības» godam šogad Vandzenes pagasts izvirzījis Lauras Lormanes saimniecību «Mazkuģnieki 2». Saimniecība dibināta 2002. gadā, un to izveidoja Rita un Imants Braueri. No 2016. gada tās īpašniece ir meita Laura Lormane. Saimniecībā apsaimnieko 15,74 hektārus aramzemes, kur tiek audzētas zemenes, cidonijas, bet lielāko daļu aizņem rudens un vasaras avenes. Liela uzmanība pēdējos gados ir pievērsta stādījumu atjaunošanai un šķirņu nomaiņai, lai piedāvājumā būtu labas un skaistas ogas, saka saimniece.
2017. gadā ir reģistrēta mājražošana, kurā ogas pārtop gardos sīrupos, ievārījumos, sulās, bet Lauras meita Elīna gatavo zefīrus, kas zināmi ar nosaukumu «Ogas Kārums». Populāras kļuvušas Elīnas vadītās zefīru meistarklases, kas kopā pulcējot daudz interesentu. Tās notikušas ne tikai mūsu novados, bet arī citviet Latvijā.
Ņemot vērā cilvēku interesi, jūlijā, kad būs gatavas avenes, ikviens tās varēs atkal braukt un lasīt. Kā saka saimnieki: būs atjaunots aveņu pašlasīšanas dārzs. «Ogu audzēšana bija agronoma Imanta Brauera ideja un sapnis, tagad to mēģināsim atjaunot, uzlabot un iesākto turpināt,» teica Laura.
To, ka Vandzenes pagasts var lepoties ne tikai ar šiem nominantiem, bet arī ar citiem čakliem cilvēkiem, ikvienam bija iespēja pārliecināties, todien nogaršojot arī citu pagastā esošo ražotāju produkciju — sieru, maizi, saldos ēdienus, zemenes, želejkonfektes un citus labumus.