«Nekas nav viegli, par visu ir jācīnās»

Uzņēmējdarbība

Dundagas novada Puiškalnciemā jaunas uzņēmējdarbības iespējas atradis 35 gadus vecais Jānis Kārkliņš, nodibinot savu firmu SIA «JJ koks». Tuvojoties Līgo svētkiem, kā reiz, iederas stāsts par uzņēmīgu Jāni, kurš nebaidās riskēt, lai dzīvē sasniegtu jaunas virsotnes.
Jāņa dzimtā puse ir Tukums, bet apmēram pirms 19 gadiem viņš atnāca dzīvot uz Dundagas novadu mīlestības, nu jau esošās sievas dēļ. Sākotnēji viņš strādājis zivju cehā, gaterī, bet visilgāk, aptuveni 12 gadu, — mežizstrādē. Kādudien vietējā novada pašvaldības izdevumā «Dundadznieks» Jānis pamanīja informāciju, ka var iestāties Talsu biznesa inkubatorā. «Mani uzrunāja tieši viens teikums, ka ar zināšanām iespējams kaut ko radīt, vajag tikai gribēt. Tajā brīdī man galvā bija ideja par koka paletēm. Ar šo ideju iestājos Talsu biznesa inkubatorā, un te nu esmu,» stāsta J. Kārkliņš. Viņš cer ar biznesa inkubatora sniegto grantu iespējām iegādāties inovatīvākas ražošanas iekārtas.
Tas, ka Jānim nav bail mesties avantūrās, ir skaidrs. Papildu tam, ka iestājies Talsu biznesa inkubatorā, viņš arī startēja «Leader» projektā, kur ieguva līdzfinansējumu 70% apmērā jaunam horizontālajam lentzāģim, ar kuru darbs rit uz priekšu trīs reizes ātrāk nekā ar veco. «Vienkārši nolēmu izmēģināt. Spriedu, ja būs, tad būs, ja ne, tad ne. Nekas slikts jau nevar notikt.»
Pašlaik SIA «JJ koks» ir divi lieli klienti —
SIA «Brabantia» un SIA «Dundagas meži». «Mana prioritāte ir kvalitāte, nevis kvantitāte. Ja būs kvalitāte, būs arī klienti,» sapratis jaunais uzņēmējs. Viņš pagaidām ar visiem darbiem tiek galā pats. Paralēli palešu un kamīnmalkas kastu gatavošanai pats arī meklē jaunus klientus. «Interese ir, ar vairākiem uzņēmumiem esam sarunu procesā,» bilst dundadznieks. Dienā Jānis var izgatavot līdz pat simts paletēm. Kamīnmalkas kastes — 30 dienā. Katrs klients var pasūtīt sev vēlamo izmēru un koka kvalitāti. Tāpat no cilvēku puses radusies intereses par palešu iegādi, ko izmantot privātām vajadzībām kā mēbeles. Proti, paletes sakrauj, lai izveidotu galdus un krēslus, pa virsu uzliekot kādu dekoratīvo spilvenu vai segu, un dārza mēbele ir gatava. Jānis piedāvā arī palešu piegādi, ja tas nepieciešams.
Telpas Jānis iznomā Puiškalnciemā, bet pats ar sievu un diviem bērniem dzīvo dažus kilometrus attālajos Kaļķos. «Man patīk laukos. Te ir miers un klusums,» teic J. Kārkliņš. Patiesi, lielā ēka atrodas blakus mežam, visapkārt čivina putni, turpat plešas bagātīgas pļavas, koku galotnēs šalc vējš, un spoži spīd saulīte. Kāpēc gan rauties uz pieblīvētu, skaļu pilsētu, ja iespējams ikdienas maizi nopelnīt šādā vietā? Turklāt mazai apdzīvotai vietai šādas aktivitātes uzreiz iedveš jaunu elpu, jo ir kustība, darbība, kas aizdzen prom grūtsirdību.
Vaicāts, vai nav grūti būt par darba devēju sev pašam,
viņš mierīgi atbild, ka cenšas pārlieku neuztraukties un dara visu lēni, ar apdomu, bez stresa. Protams, tas nenozīmē, ka mazinās darba apjoms, jo ar visu jātiek galā vienam pašam. Vislielākās problēmas ikdienas darbā sagādājot birokrātija un tas, ka, meklējot jaunus klientus, ne visi ir gatavi maksāt par preci summu, kas tiek prasīta. «Nekas nav viegli, par visu ir jācīnās. Nepārtraukti jādomā un jāmeklē jauni risinājumi.» Lai arī Jānis nav studējis uzņēmējdarbību, viņš ir apguvis galdniecību, savukārt uzņēmējam nepieciešamās prasmes acīmredzot raksturā jau ir kopš laika gala. Viņam patīk jauni izaicinājumi, iespēja augt un plašais jautājumu loks, kur nepieciešams orientēties.
Runājot par nākotnes plāniem, J. Kārkliņš atklāj, ka vēlas rakstīt vēl vienu «Leader» projektu, lai gūtu atbalstu iekrāvēja iegādei. Tā kā ēka, kur notiek ražošana, ir plaša, iespējams, ar laiku būs iespēja izgatavot un piedāvāt arī cita veida produktus.
Kad ar fotogrāfu bijām atceļā uz Talsiem, saņēmu zvanu no Jāņa. Viņš pozitīvi satrauktā balsī vēlējās dalīties ar jaunumiem. Proti, pēc mūsu aizbraukšanas dundadznieks saņēmis telefona zvanu par iespējamu diezgan liela jauna klienta sadarbību ar viņu, kas viņam nozīmētu būtisku nākamo atspērienu. Skaidrs ir viens — jo vairāk šādu uzņēmīgu cilvēku būs Latvijā, jo mazāk ģimeņu pametīs valsti, lai meklētu Laimes lāci citviet. Viņš atrodams arī šeit, ja vien ir vēlme strādāt un kaut ko sasniegt.