Jaunieši Dundagā nopietni nododas vasaras darbam

Dundagas novads

Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) jau tradicionāli rīkotais nodarbinātības pasākums vasaras brīvlaikā pilnā sparā norit arī Dundagas novadā. Uz to var pretendēt jaunieši, kuri iegūst izglītību vispārējās, speciālās vai profesionālās izglītības iestādēs.
Programma Dundagā darbojas
jau vairākus gadus, un šogad Dundagas pašvaldība pretendē uz desmit jauniešu vietām katru vasaras mēnesi — jūniju, jūliju un augustu. «Tās desmit vietas sadalās septiņās Dundagas pašvaldībā un trīs Kolkas. Jaunieši piesakās un nāk strādāt. Jūnijā strādā tie, kam nav izlaiduma, tāpēc visi desmit jaunieši šomēnes strādā tieši Dundagas pagastā, bet citos mēnešos vairāk būs Kolkā. Jaunieši dara visdažādākos darbus — krauj malku, stāda puķes, ravē, slauka. Viņi saņem minimālo darba samaksu 430 eiro, no kuriem tiek atvilkti nodokļi. Pusi sedz NVA, bet otru pusi — pašvaldība. Jaunieši ir vecumā no 15 līdz 20 gadiem,» stāsta Dundagas novada saimnieciskā dienesta vadītājs Andris Kojro un piebilst, ka, viņaprāt, tā ir ļoti laba programma, kurā jauniešiem ir iespējams pastrādāt un nopelnīt savu naudu. «Šajā gadā labi ir tas, ka pieteikušies arī uzņēmēji, konkrēti Dundagas novadā viens, un bērni var izvēlēties — strādāt pašvaldībā vai pie uzņēmēja. Bērni atraduši darbu arī citur bez nodarbinātības programmas palīdzības,» par jauniešu nodarbinātību Dundagā zina sacīt saimnieciskā dienesta vadītājs.
«Atlase notiek elektroniski NVA mājaslapā, kas sākas vienā noteiktā laikā, — tas parasti rada rindu, un nav nekāda cita atlases kritērija kā tikai rindas kārtība. Kā jaunieši ir piereģistrējušies, tā arī rindas kārtībā tiek pie darba. NVA izdod rīkojumu, un jaunieši nāk uz pašvaldību un strādā. Parasti pieteicas līdz 60 gribētāju, taču vietas ir 30. Bet jaunieši, kas grib strādāt, atrod vietu arī citur. Strādājot tiem rodas apjausma, ko nozīmē minimālā darba samaksa un kā ir, ja esi visu mēnesi strādājis un nesanāk tas jaunais, ilgi kārotais telefons. Rodas doma, ka nepieciešams mācīties un vajag kaut ko vairāk par minimālo algu.

Protams, ir labi, ka lietderīgi tiek aizpildīts vasaras laiks un paveikts labs darbs. Jauniešiem mēs uzticam arī kaut ko nopietnāku un atbildīgāku, piemēram, izveidot puķu dobi, ko visi varēs novērtēt,» turpina A. Kojro.
19 gadus vecais Nils Upners,
kuru satiekam pie Dundagas pils, pļaujot zāli, un kurš šogad strādā jau otro gadu, stāsta, ka darbu sācis jau astoņos un jāstrādā esot līdz pieciem. Darbs veicoties labi, tikai esot ļoti karsti. Pļaujot zāli, sanākot daudz laika padomāt par dzīvi, un jaunietis esot sapratis realitāti, ka pieaugušam jāstrādā būs visu dzīvi.
Abas Kristīnes, kuras mūsu tikšanās brīdī skolā kārto grāmatu plauktus, stāsta, ka mēneša laikā bijis jākrauj malka, jāmazgā soli un jāravē. Visvieglāk esot strādāt iekštelpās. «Pēc tam, kad darba mēnesis beigsies, mēs atpūtīsimies un ravēsim savās mājās,» smejot saka meitenes, kas arī programmā strādā jau otro vasaru.
Šķūnī, kur varēja satikt lielāku meiteņu pulciņu, viņas atzīst, ka strādāt ir samērā viegli. Kristai Ludevikai esot sanācis strādāt Pāces dīķa tīrīšanas darbos. «Ar grābekļiem vilkām ārā dūņas, bet pēc tam ar ecēšām, kas bija piesietas pie striķa, vīrietis iegāja dīķī un mēs palīdzējām vilkt dūņas ārā,» stāsta Krista. Šķūnī, kur meitenes strādā sarunas brīdī, viņas ir pirmo dienu, bet pirms tam būts cita šķūnīša malkas kraušanas darbos centrā pie kultūras nama.
Atbildot uz jautājumu, vai pa dienu sanāk izdarīt visu, kas no rīta ieplānots, meitenes sirsnīgi smejas: «Tad, ja paliek kauns par padarīto, vajag saņemties. Ik pa laikam piebrauc priekšnieks un pārbauda.» Arī meitenes strādā ne pirmo gadu — kāda trešo, bet kāda otro. Un visas esot apmierinātas. Centrā tika piestādīta arī lielā dobe, kas nu esot meiteņu vizītkarte. Jaunietes stāsta, ka iedots plāns un esot paticis radīšanas brīdis, kad iepazītas arī puķes.
Andris Kojro piemetina, ka jauniešu liela vēlme esot aizbraukt uz Kolku. Tā esot tradīcija. Iepriekšējā gadā Kolkā esot bijuši ogu lasīšanas un jūras atkritumu vākšanas darbi, kā arī tika sagatavoti pārtikas krājumi bērnudārzam.