Vistu kūts

Viedokļi

Dzīvniekiem, šajā gadījumā vistām un gaiļiem, ir sava noteikta hier­arhija, savā starpā zināms uzvedības modelis. Ir čaklas, mierīgas vistas, kuras akurāti veic savu darbiņu, dējot olas, un ir tādas, kurām mūždien kaut kas nepatīk, olu dēšanas rādītāji ir te augšā, te lejā, viņas meklē kašķi un ir par kaut ko neapmierinātas. Un tad ir gaiļi, kuri steidz ieņemt savu vietu zem saules, dižoties ar savām spalvām, pēc iespējas skaļāku rīkli ar vērienīgiem «Ki-ke-ri-gū!» un grib tikt uz iespējami augstākas laktiņas. Šiem kliedzējiem olu dēšanas funkciju, kā zināms, daba vispār nav piešķīrusi…
Redz, cilvēks jau no dzīvnieka īpaši neatšķiras, pastāv arī uzskats, ka mēs, cilvēki, esam cēlušies no pērtiķiem. Lai arī cilvēki grib un cenšas būt inteliģentāki un varenāki par dzīvniekiem, nereti tas gluži vienkārši neizdodas, jo savā uzvedībā tādi paši vien ir.
Šādas pārdomas prātā raisījās aizvadītajā nedēļā, nepilnas četras stundas pavadot Talsu novada domes sēdē, kur daži deputāti visā godībā centās izpausties (protams, tas neattiecas uz visiem deputātiem). Jā, arī cilvēkam ir sava veida «Ki-ke-ri-gū!» izpausme. Laikam jau tas dzīvajai radībai ģenētiski ieprogrammēts, ka ir taču jāizdzīvo, un izdzīvo tikai stiprākais… Bet vai skaļākais un neprātīgākais? Ne velti mēdz teikt — runā par lietu vai nerunā vispār! Domes sēdē klātesošie un tie, kas vēroja sēdi tiešraidē, varēja pārliecināties, ka diemžēl ne vienmēr tā notiek. Pārņem skumjas un dusmas vienlaicīgi, kad kāds deputāts uzdrīkstas, iedomājoties, ka nu ir visuvarens, sēžot mīkstajā krēslā, zemiski un nepatīkami apvainot pašvaldības darbiniekus. Šādas emocijas arī brīžos, kad deputāti pieņem nesaimnieciskus lēmumus, domājot vien par politisko tēlu. Arī šajā domes sēdē bija pārītis tādu. Tāpat kā vistas, kuras kašājas un kašājas sev visriņķī, bet beigās ir vien čiks — zeme izkašāta, bet jēgas nekādas. Bet cietēji pēc šādiem deputātu lēmumiem ir iedzīvotāji, uzņēmēji. Nevajag brīnīties, ka Talsu vārds mēdz plašāk izskanēt arī negatīvi — paši deputāti to veicina. Vai nevajadzētu tomēr balsot par lēmumiem loģiski, izsvērti un saimnieciski? Protams, kašāšanās, atvainojos, diskusiju laikā neizpalika bez klupšanas cits citam krāgā, nereti sākot runāt par pavisam citām lietām, novirzoties no jautājuma būtības, bet pārejot pie sev patīkamas sadaļas — plēšanās savā starpā.
Šīs domes sēdes laikā nepārtraukti radās jautājums — kāpēc gan viņi tik ārkārtīgi gari diskutē, spriež, uzdod jautājumus vai strīdas tieši DOMES, nevis komiteju sēdēs? Jo pamata darbs, izskatot, izvētot attiecīgo jautājumu, darāms komiteju sēdēs, tur arī jāveic nepieciešamie precizējumi, labojumi, ja vajadzīgs. Un pēc tam jautājums jāvirza uz domes sēdi, kur tas vai nu jāapstiprina, vai jānoraida. Bet šeit atkal prātā nāk līdzības. Proti, komiteju sēdēm atšķirībā no domes sēdēm netiek nodrošinātas tiešraides. Nu, kā ir vistām — ja viņas jūt, ka var dabūt barību, piemēram, graudiņus vai kādu gardu tārpiņu, viņas tak skries un cīnīsies, lai to dabūtu! Deputātiem sava veida «graudiņi» ir vēlētāju balsis, kas jānopelna. Tātad vajag izcelties tiešraidēs! Lai ļaudis redz, kā dažs labs ar putām uz lūpām cīnās par savu taisnību (pat ja tur līdz taisnībai kā līdz Mēnesim). Un tad nu pašvaldības darbiniekiem atliek vien nopūsties, atkal skaidrojot visu informācijas gūzmu, par ko skaidrībai vajadzēja būt jau pēc komiteju sēdēm.
Uzrunāja deputāta Edmunda Demitera sacītais: «Mēs bijām bērnišķīgi. Cirks ir šeit pat, šajā zālē, nevienam te nav jābrauc. Bērnus izklaidēt nevaram, bet sevi droši, tikko to redzējām. Šāds lēmums — tas nav nopietni. Tas, ko tikko izdarījām, ir viena no lielākajām dīvainībām, ko esam šo divu gadu laikā pastrādājuši.» Šādu viedokli viņš pauda pēc tam, kad deputāti nespēja pieņemt lēmumu par īslaicīgu zemes nomu Talsu pilsētas svētku laikā uzņēmumam, kas vēlējās nodrošināt iedzīvotājiem dažāda veida atrakcijas, karuseļus.
Droši vien pēc šī viedokļa publicēšanas atkal būs kāds neapmierināts deputāts, kurš vērsīsies pret mani, bet pirms tam vēlos atgādināt — neba es lieku domes sēdēs cienītajiem varas kalpiem uzvesties tā, kā viņi paši to dara. Būs cienīga uzvedība, būs attiecīgs viedoklis.