No zibens spēriena aizdegas pirts

Ziņas

Ceturtdien, 13. jūnija pēcpusdienā, Talsu novada Laidzes pagasta «Imantās» vētras laikā zibens iespēra īpašumā esošajā divstāvu pirtī un tā aizdegās. Rezultātā sadedzis jumts, izdedzis otrais stāvs, nedaudz skarts arī pirmais stāvs.
Ierodamies «Imantās», kur mūs sagaida saimniece Ingrīda Kalniņa, kura tajā brīdī telefoniski kārto procesu ar apdrošinātājiem. Paldies Dievam, īpašums, kuru vien pirms dažiem gadiem oficiāli pabeidza būvēt, bija apdrošināts.
Strauji aizdegās
Kad Talsiem tuvojās negaiss, Ingrīda atradās mājās, dārzā. Sācis pūst pamatīgs vējš, koki vien locījušies. Saprotot, ka tuvojas negaiss, viņa iegāja mājās. «Nolēmu paskatīties internetā ziņas, kas notiek, vai ir kāda informācija par laikapstākļiem, un brīdī, kad izlasīju, ka Kurzemei tuvojas negaiss un cilvēki aicināti atslēgt elektroierīces no strāvas, sekoja zibens spēriens. Laikam jau sava veida ironija. Izgāju ārā paskatīties, kas notiek, un pamanīju, ka pirtiņas skurstenis izskatās aizdomīgi. Uzkāpu ēkai no sāna augšā pa kāpnēm, un redzēju, ka skurstenim gar malu kūp nelieli dūmiņi. Sapratu, ka ātri vajag ūdeni, kāpu lejā, bet tad jau parādījās liesma un sākās degšana. Steidzu pārdzīt automašīnas, kas stāvēja blakus pirtij, un zvanīju, lai izsauktu ugunsdzēsējus, bet izrādās — kāds jau bija piezvanījis un viņi jau bija ceļā. Atbrauca ļoti ātri, un puiši strādāja godam, paldies viņiem! Ar ūdeni nebija problēmu, jo blakus pirtiņai ir dīķis,» stāsta I. Kalniņa.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) izsaukumu saņēma 15.11. Ierodoties notikuma vietā, ugunsdzēsēji glābēji konstatēja, ka ar atklātu liesmu deg pirts ēka 70 m2 platībā. 17.22 ugunsgrēku likvidēja. Ugunsgrēka dzēšanas darbus veica deviņi ugunsdzēsēji glābēji no Talsu daļas un Rojas posteņa ar trim ugunsdzēsības autocisternām. Apgrūtinājumu uz vietas dzēšanas laikā nebija.
Galvenais, ka paši sveiki un veseli
Saimnieks Gaidis Kalniņš ir pozitīvi noskaņots, sak’, jādomā uz priekšu. «Kas bijis, tas bijis! Vienkārši jāsaprot un jāsamierinās, ka pret dabas spēkiem mēs, cilvēki, esam maziņi un sīciņi. Mēs Latvijā jau tā dzīvojam Dieva zemē, ne mums zemestrīču, ne plūdu, nekā. Pasaulē notiek vēl briesmīgākas lietas,» spriež G. Kalniņš.

Idejas un plāni jau esot, kur celt jauno pirti, jo esošo viņi nevēlas atjaunot. Pieteikušies arī talcinieki, kuri palīdzēs tikt galā ar pusnodegušo pirti.
Otrajā stāvā bijis Ulmaņlaika ozolkoka skapis un bufete, kas degšanai bijuši ļoti pateicīgi. Arī ģimenē sen austi linu palagi un citas vērtīgas lietas. «Kas ir galvenais — neviens nav cietis. Izņemot vienu ugunsdzēsēju, kuram manīju, ka tika satraumēta roka. Turklāt tas viss notika pa dienu, un es biju mājās. Ja nebūtu, arī automašīnas noteikti būtu sabojātas. Uz to visu raugos ar domu, ka tās ir tikai mantas. Ir lietas, kas ir daudz vērtīgākas…» liek aizdomāties saimniece.
VUGD prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas priekšnieces pienākumu izpildītāja Inta Palkavniece atgādina, ka aizsardzība no zibens ir nepieciešama katrai ēkai, jo praktiski ikvienā dzīvojamā, sabiedriskā vai ražošanas ēkā ir elektrotehnikas ierīces, kas palielina ēkas magnētisko lauku un pievelk zibeni. Sevi un savu īpašumu var pasargāt no zibens ar zibensnovedēju. «Svarīgi atcerēties, ka zibensnovedējs neatvairīs zibeni, bet gan novadīs tā lādiņu zemē, līdz ar to pasargās ēkas no iespējamās ugunsnelaimes,» skaidro I. Palkavniece.