Inkubatorā rodas aizvien jauni uzņēmumi

Uzņēmējdarbība

Talsu biznesa inkubators jau kopš 2016. gada beigām uzņem dalībniekus. Šo gadu laikā paveikts daudz. Inkubatora vadītāja Dagmāra Dreiškena mūsu puses novadu ļaudis raksturo kā ļoti aktīvus un darboties gribošus. Sarunas laikā secinām — inkubators un tā sniegtās iespējas ir kā jauno uzņēmēju morālais un materiālais atbalsts, stiprinātājs. Nereti, pateicoties inkubatora darbiniecēm, kāds cilvēks saņem drosmi uzsākt savu biznesu.
Kopš Talsu biznesa inkubators strādā, tajā saņemti 119 pieteikumi, no tiem ar 104 ir noslēgti līgumi. Proti, 75 dalībnieki pirmsinkubācijā (tajā var iestāties un sešus mēnešus bez maksas apmeklēt dažādas apmācības, seminārus, saņemt konsultācijas utt.) un 29 — inkubācijā (pie­ejams komersantiem uz laiku ne ilgāk par četriem gadiem un var pretendēt uz finansējumu dažādiem mērķiem, piemēram, iekārtu iegādei, mārketinga pakalpojumiem utt.).
— Pavisam nesen, aprīlī, inkubācijā uzņēmāt jaunus dalībniekus. Kā veicās ar viņu atlasi un kādas idejas guvušas atbalstu?
— Šajā uzņemšanas kārtā saņēmām 12 pieteikumus, no kuriem inkubatora kapacitātes dēļ varējām apstiprināt septiņus. Jā, liela konkurence. Katru pieteikumu vispirms izvērtējām mēs, inkubators, bet pēc tam gala lēmums, katru pretendentu izvērtējot pēc konkrētiem kritērijiem, piešķirot punktus, tika pieņemts konsultatīvajā komisijā (tajā ir Talsu novada pašvaldības, uzņēmumu un augstskolu pārstāvji).
Atbalstu guva IT uzņēmums SIA «Macovel», kas izstrādā platformu visiem ar nomu saistītiem interesentiem — gan iznomātājiem, gan tiem, kas kādu no šiem pakalpojumiem meklē. SIA «Selekcionārs» plāno ražot craft alu jeb aromātisku, bagātīgu meistaralu. SIA «Telitex» — interneta platforma legally.lv, kurā organizācijām piedāvā saņemt juridiskos pakalpojumus attālināti. SIA «Terapeite» — plānots atvērt fizioterapijas praksi un ar laiku piedāvāt arī reitterapiju, kas Ziemeļkurzemē pašlaik nav pieejama. SIA «Waterward» organizēs dažādas grūtības makšķerēšanas tūres pārsvarā tūristiem no ārvalstīm. IK «VE Autoserviss» nodrošinās autoservisa pakalpojumus Rojā, bet SIA «Nr. 33 Nams» izveidos nomas apartamentus Talsu vecpilsētā.
Mūsu mērķis un uzdevums ir, lai reģionos rodas jauni, dzīvotspējīgi uzņēmumi, kas nodarbina sevi un citus cilvēkus. Pērn, piemēram, mūsu inkubatora dalībnieki radīja nepilnas septiņas jaunas pilnas slodzes darba vietas.
— Kā tu vērtē mūsu puses iedzīvotāju interesi par Talsu biznesa inkubatora sniegtajām iespējām?
— Salīdzinot ar sākuma posmu, interese ir pieaugusi. Un šāda situācija, ka inkubatori uzņēmuši apgriezienus, ir visā Latvijā. Ja skatāmies proporcionāli uz mūsu reģiona lielumu, tad varam teikt, ka mums ir ļoti daudz pieteikumu. Mazajos novados ļoti cenšamies, lai par mums dzird un uzzina, katram, kurš nāk pieteikties un interesēties, palīdzam, izrunājamies un atbalstām. 80% pieteikumu ir no Talsu novada, pārējie 20% — no Rojas, Dundagas un Mērsraga novada. Visaktīvāk — no Rojas novada.
— Kā sokas tiem uzņēmumiem, kuri pie jums ir inkubācijā jau kādu laiku?
— Viens uzņēmums ir pārtraucis darbību, bet pārējie strādā. Lielākajai daļai iet lēnāk, nekā viņi sākumā optimistiski bija plānojuši, jo procesa gaitā rodas dažādi šķēršļi, kavēkļi.
Nākamā uzņemšana inkubācijā sāksies septembrī, oktobrī veiksim izvērtēšanu.
— Kā tu raksturotu biznesa idejas, kas ir mūsu puses uzņēmumiem, cilvēkiem?
— Kopumā idejas ir samērā tradicionālas. Mums reģionā pietrūkst vēriena. Tas gan ir pašsaprotami, ņemot vērā cilvēku iespējas, pieejamos resursus. Tas ir drosmīgs lēmums — uzsākt savu biznesu. Ceru, ka, strādājot ar inkubatora dalībniekiem, mainām viņu domāšanu, kā kļūt atšķirīgiem, drosmīgiem, kā domāt plašākā mērogā.

— Kādi ir lielākie izaicinājumi, grūtības jaunajiem uzņēmējiem?
— Talsos liela problēma ir telpas. Daudzi mums sūdzējušies, ka tās ir neadekvāti dārgas, nomas cenas kā Rīgā! Grūti reizēm atrast darbiniekus. Liela problēma daļai jauno uzņēmēju ir angļu valodas zināšanas. Ja cilvēks grib pārdot, eksportēt uz ārzemēm un viņš nezina angļu valodu, to paveikt ir diezgan sarežģīti. Daudziem «pieklibo» arī finanšu plūsmas plānošanas prasmes. Šis arī viens no iemesliem, kāpēc rudenī uzsāksim regulāras finanšu pratības apmācības, kur varēs piedalīties ikviens interesents, ne tikai inkubatora dalībnieki. Kas nav mazsvarīgi — tās būs pieejamas bez maksas.
— Kā tu raksturotu dalībniekus pirmsinkubācijas posmā? Vai saskati starp viņiem arī potenciālos inkubācijas dalībniekus?
— Jā, noteikti saskatu. Mūsu esošie inkubācijas dalībnieki ir tam pierādījums, jo procentuāli ļoti daudz mūsu līdzšinējo pirmsinkubācijas dalībnieku nu ir inkubācijā. Salīdzinot ar pārējiem 14 Latvijas inkubatoriem, esam vieni no līderiem šajā ziņā. Daudzos inkubatoros Latvijā ir tā saucamie «enkuru» klienti, kas ir jau atspērušies uzņēmumi ar ievērojamu izaugsmi. Mums šādu «enkuru» klientu nav, lielākā daļa ir mazi, jaundibināti uzņēmumi.
Dažas no biznesa idejām pirmsinkubācijas dalībniekiem: bērnu rotaļu un pieskatīšanas istaba; digitālās apmācības aromterapijā; filca rotaļlietas un košumdrāniņas; lāzera griešana no koka; LED paneļu sistēma fotogrāfiem; aplikācija sirdsmieram, ko izmanto kā sava veida dienasgrāmatu sava emocionālā stāvokļa kontrolēšanai, regulēšanai u. c.
Vairāki inkubatora dalībnieki sacījuši, cik svarīgi, ka viņiem kāds notic. Sniedzam morālu atbalstu, palīdzīgu plecu, kas ir ļoti būtiski
— Kā tu raksturotu sevi, biznesa inkubatoru?
— Mēs esam ļoti draudzīgi, kā sava veida ģimene. Dalībnieki ir optimistiski, ar vēlmi dalīties, aktīvi darboties un iesaistīties. Šeit nav čīkstētāju, bet gan sabiedriski aktīvi cilvēki, kuri ļoti bieži redzami startējam arī citos projektu konkursos. Šie cilvēki ir nenovērtējams mūsu novadu resurss, un ir bēdīgi, ja nākas dzirdēt, ka viņus kāds sagrauj, neatbalstot un atsakot viņu iniciatīvām.
— Biznesa inkubatori Latvijā darbosies līdz 2023. gadam. Kāpēc tu ieteiktu cilvēkiem, kuri vēl šaubās, izmantot iespēju?
— Jāņem vērā, ka pēc 2023. gada biznesa inkubatora Talsos tādā formā kā šobrīd vairs nebūs. Ir jāizmanto iespēja, kamēr vēl var! Pie mums notiek ļoti augstas kvalitātes semināri, meistarklases par aktuālām uzņēmējdarbības tēmām. Šajā ziņā domāju, ka esam pacēluši latiņu dažāda veida pasākumiem un semināriem Talsos. Inkubators ir lieliska iespēja ne tikai pretendēt uz grantiem, bet arī iegūt ļoti plašas zināšanas, dažāda veida informāciju ar interesantiem, zinošiem un iedvesmojošiem lektoriem, kas citkārt individuāli maksātu ļoti dārgi.