Saglabāt un ļaut baudīt pils šarmu un īpašo gaisotni

Dundagas novads
Šī gada martā ar būvuzņēmēju a/s «R. A. J.» parakstīts līgums, un Dundagas pilī uzsākušies vērienīgi rekonstrukcijas darbi. Pēc to pabeigšanas plānots piedāvāt jaunus pakalpojumus, cerot arī uz tūristu lielāku interesi.
Dundagas Kultūras pilī jau kādu laiku notiek rekonstrukcijas darbi. Līdz šim tie vairāk saistīti ar demontāžu, lai pēc tam būvnieki ķertos klāt pašam galvenajam — telpu atjaunošanai. Darbiem jābūt pabeigtiem līdz nākamā gada 22. janvārim, saka Dundagas Kultūras pils vadītāja Baiba Dūda. Lai gan darbi uz priekšu rit raiti, rekonstruējot vēsturiskas ēkas, var atklāties arī līdz šim nezināmi fakti, kas prasa papildu darbu un risinājumus. Tie saistīti gan ar pašu ēku, jo, piemēram, padomju gados daudzi pārbūves darbi tika darīti bez projekta. Pat ja ir veikta izpēte, atsedzot virsmas, atklājas lietas, par kurām līdz šim nav zināts. Tas saistīts ar inženierkomunikācijas tīkliem un citām lietām. Atklājumi ir arī tagad. Kolonnu zālē uz sienām redzami 1900. gadā veidoti krāsojumi, pils pirmajā stāvā — atrakta viena no pils pagraba velves daļām, par kuru tagad jādomā, kā to atstāt apskatei arī citiem.
«Pašlaik darbi pilī notiek 480 kvadrātmetru lielā platībā, pirmajā un otrajā stāvā ar mērķi piemērot Dundagas pils telpas amatniecības un mājražotāju produkcijas popularizēšanai, latviskajai dzīvesziņai. Pēc rekonstrukcijas pilī būs jauni pakalpojumi tūristiem un pils apmeklētājiem. Būs aušanas studija, kur divas telpas būs aprīkotas ar stellēm, un ekspozīcijas zāle, un tajās darbosies vietējās audējas. Zināms, ka pils ir iecienīta laulību ceremoniju vieta. Nelielām laulībām būs jauna ceremoniju zāle ar skatu platformu pils verandā, kur paveras brīnišķīgs skats uz pils apkārtni. Tā kā šī ēka izsenis ir bijusi muižas dzīves atspoguļotāja, esam domājuši izveidot arī vilnas darbnīcu, zinot, ka Dundagā veiksmīgi darbojas Pāces vilnas fabrika, ar ko ļoti lepojamies,» īsumā par ieguvumiem pēc projekta īstenošanas pastāsta pils direktore.
Pēc darbu pabeigšanas pils būs pieejama arī cilvēkiem ar kustību traucējumiem, jo plānots ierīkot pacēlāju, kas nodrošinās piekļuvi līdz otrajam stāvam, kur notiek dažādi kultūras pasākumi. Līdz šim šādas iespējas nebija, un katrs gadījums tika risināts individuāli. Tāpat būs sakārtota ugunsdrošība. «Pašlaik mums pils pirmajā stāvā nav automātiskās ugunsdzēsības izziņošanas sistēmas, pilī nav bijusi vieta, no kuras paņemt ūdeni iekštelpās ugunsgrēka gadījumā. Būs ugunsdroši logi un durvis,» skaidro B. Dūda.
Šo rekonstrukcijas darbu galvenais uzdevums ir saglabāt un ļaut baudīt pils šarmu un īpašo gaisotni. «Pirmajā stāvā, ko mēs saucam par pagrabstāvu, ir autentiska vide. Speciālisti ir saskatījuši 13 dažāda veida ķieģeļus, kas saglabājušies pat no 13. gadsimta jeb pils celšanas pirmsākumiem. Ir atbrīvots gaitenis, kas, dažādos laika posmos ierīkojot telpas, bija aizmūrēts, tā kropļojot pils arhitektonisko formu. Kāda burvība atklājas, kad tagad tas ir redzams pilnībā! Tā laika celtnieki, arhitekti to visu ir redzējuši un veidojuši tā, lai cilvēka acīm tas būtu tīkams. To arī pēc šī projekta īstenošanas cilvēki varēs redzēt pie mums,» pastāsta B. Dūda. Viņasprāt, pašvaldībai ir svarīgi radīt infrastruktūru un to piedāvāt vietējiem uzņēmējiem sevis popularizēšanā. «Pils ir kungu māja, kas izsenis bijusi muižas dzīves atspoguļotāja. Tā tas ir arī balstīts Dundagas pils attīstības stratēģijā, kas paredzēta līdz 2025. gadam. Mēs lepojamies ar mūsu amatnieku, tekstilmākslinieku prasmēm, kāpēc to neparādīt arī citiem!» viņa uzskata.
Šis ir Eiropas Savienības atbalstīts projekts, ko Dundagas novada pašvaldība īsteno sadarbībā ar Ventspils novada pašvaldību. Pils pārbūve, ieskaitot Eiropas Savienības finansējumu, izmaksā 777 649,53 eiro, no tiem Dundagas novada pašvaldības līdzfinansējums ir ap 330 tūkstošiem eiro. Pils direktore min, ka, neskaitot jumta nomaiņu, tik apjomīgus rekonstrukcijas darbus pils līdz šim nav piedzīvojusi.