Iespēja saredzēt

Viedokļi

Jūnijs mūsu pusē sācies ar dažādām aktivitātēm malu malās. 1. un 2. jūnijā Lībiešu krastā notika Mājas kafejnīcu dienas, svētkus svinēja vairākos pagastos, Talsos sadziedāja un sadejoja cilvēki no malu malām. Cilvēki uz mūsu pusi brauca baudīt, skatīt, vērtēt, un ceru, ka ar labiem iespaidiem arī atgriezās mājup.
Ar lielu interesi apmeklēju Mājas kafejnīcu dienas Dundagas novadā, kur iegriezāmies pie vairākiem saimniekiem, lai uzzinātu, kā viņi gatavojušies un ko piedāvāja atbraucējiem. Secinājums radies pavisam vienkāršs — iespējams, sperti pirmie soļi labas tradīcijas iedzīvināšanai piekrastē. Kā saka organizatori un paši Mājas kafejnīcu dienu dalībnieki, ceļš nepavisam nebija viegls. Sagatavošanās vairāku mēnešu garumā, lai divās dienās saulītē celtu to, kas piekrastei svarīgs, saudzējams un nododams nākamajām paaudzēm. Prieks par cilvēku uzdrīkstēšanos vērt savas sētas durvis interesentiem, būt vienotiem, aicinot atbraucējus doties pie nākamā saimnieka. Lielā cilvēku interese dod signālu, ka ir vēlme izzināt ne tikai tālas zemes, bet arī vietējo kultūras mantojumu. Domāju gan, ka piekrastē ceptā zivs kotlete, kūpinātā vēja zivs vai vimba, pankūkas ar vietējos mežos salasīto ogu ievārījumu, sklandrauši un tā ēdienu uzskaitījumu varētu turpināt, garšo citādāk. Ēdiens, lauku miers, daba un vietējā kultūras izzināšana veidoja kopējo piekrastes piedāvājumu. Tagad to visu, iespējams, varēs redzēt un izbaudīt augustā, kad durvis apmeklētājiem mājas kafejnīcās vērs suiti. Lai izdodas arī viņiem!
Līdzīga vietējo cilvēku un apslēpto «pērļu» ieraudzīšana noteikti ir konkurss «Talsu bruncī ieaustie», ko jau vairākus gadus rīko Talsu novada pašvaldība. Lai gan dažs labs pretendents atzīst, ka, pārvaldnieka uzrunāts, spirinājies pretī, jautājot: ko rādīt un ar ko lepoties? Tomēr pēc ilgākām sarunām piekritis. Tā arī ir iespēja iepazīt, baudīt un uzzināt, cik diži, bagāti un dažādi mēs katrs Talsu bruncī esam. Braucot līdzi šajā konkursā vērtēšanai komisijai jau vairākus gadus, redzu, ka kļūstam sakoptāki, skaistāki. Prieks par ikvienu, kas atradis savu zemes stūrīti šeit — mūsu pusē, vai, arī esot tālāk prom no dzimtās vietas, sniedz savas zināšanas, lai radītu kaut ko paliekošu vietai, no kuras nācis. Mazliet darvas karoti medus mucai pielej cilvēku teiktais, ka rādīt sevi citiem ir nevis kauns un neuzdrīkstēšanās, bet uzmanību tam pievērsīs arī kontrolējošās iestādes. Ja Mājas kafejnīcu dienās skaidri bija pateikts, ka saimniekiem par kontrolējošo iestāžu pārbaudēm šajās dienās nav jāuztraucas, tad citādāks sakāmais izskanēja pagastu skatēs. Ko teikt, ko neteikt, ko rādīt, ko nerādīt… Katrs runā pēc savas pieredzes… Tomēr atgriezīšos pie jau iepriekš paustā, ka savu cilvēku veikumu saulītē celt ir vērts! Kāds uzzina ko jaunu, citam tas dod iedvesmu savas idejas īstenošanai, kāds cits varbūt atrod labu sadarbības partneri.