Tiešām vienādi?

Viedokļi

Pēdējos gados aizvien biežāk nākas dzirdēt par dzimumu stereotipiem — sabiedrība tiek aicināta pievērsties dzimumneitrālai audzināšanai, kas paredz bērnus neuzrunāt kā zēnus un meitenes, bet gan nekatras dzimtes vārdā. Dažās valstīs bērna dzimums netiek norādīts, ļaujot viņam pašam to izvēlēties. Tik tālu pasaule ir nonākusi — Latvijā ar šo problēmu vēl neesam sastapušies, bet Eiropā tā turpina iet plašumā.
Tas, kā domājam par cilvēku, nosaka mūsu attieksmi gan pret citiem, gan sevi, uzsver Austrālijas luteriskās baznīcas mācītājs un vairāku grāmatu autors — Guntars Baikovs. Dažādos laikos pasaules kultūras piemērojušas katra savus kritērijus, lai noteiktu cilvēka vērtību. Kristīgajā pasaules skatījumā vīrietis un sieviete ir vienlīdzīgi. Vienlīdz vērtīgi un cienījami, taču vienlīdzīgs cieņā nenozīmē vienāds. Vīrietis radīts pamatā uzdevumam, misijai, savukārt sieviete — attiecībām. Šīs patiesības apstiprina arī pētījumi par atšķirībām vīriešu un sieviešu smadzeņu uzbūvē un funkcionalitātē, atšķirīgajām hormonālajām sistēmām, maņām, dzīves uztveri, vēlmēm un prioritātēm. Diemžēl, vērojot sabiedrībā popularizētos uzskatus, tā vien šķiet, ka, jo vairāk zinām par vīriešu un sieviešu atšķirībām, jo mazāk tās ņemam vērā un vairāk pret tām cīnāmies. Tā vietā, lai apzinātos, novērtētu, priecātos un izkoptu vīrišķību un sievišķību, varam novērot dzimumu vienādošanu.
Vīriešu un sieviešu fundamentālās atšķirības balstās ne tikai uz ārējām dzimumam raksturīgām pazīmēm. Dzimumu īpatnības izpaužas uzvedības, reakciju, fizioloģiskā un pat neironu līmenī. Dāņu zinātnieks Berts Pakenbergs konstatējis, ka vīriešu smadzenes ir specializētas un sadalītas atsevišķos apgabalos. Savienojumu skaits starp puslodēm ir mazāks, tāpēc vīrietis var kvalitatīvi darīt tikai vienu lietu. Atšķirības vērojamas arī citās jomās — sievietes labāk atšķir augstas frekvences skaņas un balss toņa izmaiņas, bet vīrieši — virzienu, no kura nāk skaņa. Cilvēka acs tīklenē atrodas gandrīz septiņi miljoni receptoru, kas ir atbildīgi par krāsu uztveri. To darbību nosaka X hromosoma. Tā kā sievietēm ir divas X hromosomas, krāsu palete, ko viņas uztver, ir plašāka, tomēr vīrieši labāk redz naktī un precīzāk nosaka attālumu līdz objektiem. Vieni un tie paši iekšējie orgāni vīrietim un sievietei darbojas mazliet atšķirīgi, atšķirīga ir vielmaiņas intensitāte, elpošanas ritms, sirdsdarbība un pat asins sastāvs. Pastāv zināmas uztveres, loģikas, intuīcijas, temperamenta, nervu sistēmas, vērīguma, piemērošanās, savstarpējo attiecību, interešu, vērtējumu, fizisko parametru īpatnības, ar ko vīrietis būtiski atšķiras no sievietes. Sociālā pieredze var radīt zināmu iespaidu uz uzvedību, bet tā nespēj ietekmēt cilvēka fizioloģiju.
Izjaucot dabisko lietu kārtību, cilvēku eksistence ilgtermiņā un veselīgas sabiedrības pastāvēšana tiks apdraudēta. Neatbildēts paliek jautājums, kādēļ mums, 21. gadsimta sabiedrībai, tik ļoti gribas visu vienādot? Sievišķība un vīrišķība tāpat kā gadalaiki ir unikāli un padara pasauli skaistāku. Vienmēr atradīsies kāds, kurš gribēs izjaukt ierasto lietu kārtību, sludinot jaunas, universālas patiesības, bet tikai mūsu pašu spēkos ir stāvēt un pastāvēt par to, kam ticam…