Dižojas Stende

Talsu novads

Turpinoties Talsu novada pašvaldības rīkotajam konkursam «Talsu bruncī ieaustie», 29. maija rītā pašvaldības vērtēšanas komisija viesojās Stendē. Šeit tā iepazina nominācijām — «Sakoptākā privātmāja», «Rosīgākais uzņēmējs» un «Vēsturiskā ēka» — izvirzītos pretendentus.
Dārzs, ceļošana un sports
Todien pirmā pieturvieta ir Anitas un Valda Orehovu privātmāja, kurai ir vairāk nekā simts gadu sena vēsture. Kad pirms vairākiem gadiem viņi māju iegādājušies, viss šeit esošais bija jāuzlabo, jāiekārto apkārtne. Sākumā Anitas mamma šeit dzīvojusi un iekopusi dārzu. Taču pirms pāris gadiem Anita ar vīru no Rīgas pārcēlušies uz dzīvi Stendē un ar izdarīto izvēli ir apmierināti. Anita strādā Talsu Kristīgajā vidusskolā, Valdis — vairāk pa mājām.
Viņu sakoptā sēta konkursā startēja arī 2011. gadā, kad ieguva sakoptākās privātmājas godu. Par tolaik vērtēšanas komisijai rādīto un stāstīto Inta Ulmane rāda no laikraksta «Talsu Vēstis» izkopētu materiālu. Mājas saimniece atzīst: kopš tā laika daudz kas apkaimē mainījies, jo pārveidoti un papildināti gan stādījumi, gan iekārtota vieta pašu atpūtai. «Mēs esam dabas piekritēji, tāpēc šeit nav ne bruģa, ne ekskluzīva zāliena. Priecājamies, ka uzzied āboliņš, agri pavasarī — pirmās zilās puķītes un mārpuķītes. Ja būtu daudz naudas, varētu paņemt dārznieku, visu labiekārtot, bet, tā kā mēs naudu izlietojam ceļojumiem, kas ir mūsu otrs vaļasprieks, dārzu paši plānojam un veidojam — tik, cik laika mums atliek,» saka Anita.
Jautāta, kur viņa smeļas idejas augu izkārtojumam dārzā, saimniece atzīst, ka krāšņumaugus stāda pēc savām izjūtām, idejas noskatītas dārzkopju žurnālos un ceļojot. Anitai ļoti patīk hortenzijas, tāpēc iecerēts ar šiem krāšņumkrūmiem veidot apstādījumu. Kas zina, varbūt ar laiku tiks rīkota atvērtā diena, ļaujot dārzu apskatīt arī citiem interesentiem. «Ja ir nauda, nav mākslas iekārtot skaistu dārzu, jo mūsdienās ir pieejams tik daudz visa kā. Pašu rokām veidots skaistums tomēr ir sirdij tuvāks un mīļāks. Esam radoši cilvēki, un radošā procesā nevar apstāties. Visu laiku ir vēlme kaut ko papildināt,» par mīlestību pret dārzu saka saimnieki.
Lai gan mazliet nostāk no ikdienas darba pienākumiem, saimnieks joprojām turpina aktīvi sportot un sportošanā ieinteresējis arī sievu. Dārzā ierīkota vieta, kur Valdim ikdienā trenēties. Var mest šķēpu, veseri, disku, ir arī tāllēkšanas sektors. «Joprojām dauzos pa pasauli un Eiropu, piedaloties sacensībās, tāpēc ērtāk, ka viss ir uz vietas. Ziemā gan braucu trenēties uz halli Talsos,» pastāsta Valdis. Viņam piebilst Anita, sakot, ka var palielīties, jo vīrs ir otrs labākais soļotājs Eiropā 20 un 30 kilometru distancē savā vecuma grupā.
Bez tam brīvajā laikā abi arī ceļo un tāpat kā pērn, arī šogad dosies svētceļojumā. Šoreiz uz Portugāli. Tur abi mēros vairāku simtu kilometru garu ceļu. Jautāta, kā radusies vēlme doties šādos garos pārgājienos, saimniece stāsta, ka ar ģimenes draugiem nogājuši pa jūras robežu Latvijā un sapratuši, ka vēlas kaut ko vēl līdzīgu darīt. «Nebijām bijuši Spānijā un tā izvēlējāmies pagājušajā gadā tur noiet 900 kilometru garu svētceļojumu. Šogad iesim 300 kilometru garu, kas būs par godu vienam no ģimenes draugiem, kas devies Mūžībā,» saka Anita.
Nokavēt nevar ne sekundi
Rosīgākā uzņēmuma godam stendenieki izvirzījuši Raivja Grantiņa vadīto uzņēmumu «Alfa SLS», kas nodarbojas ar koncertu apskaņošanas, gaismas tehnikas un saliekamo mobilo skatuvju konstrukciju īres pakalpojumiem Latvijā. Inta Ulmane, turpinādama iepazīstināt ar izvirzītajiem nominantiem, teic, ka ir liels prieks Raivi redzēt Stendē, jo tik viegli notverams viņš ikdienā vis neesot. «Raivis vienmēr ir skrējienā: brauc, iet, nes,» uzņēmuma vadītāju raksturo Inta.
Raivis, atbildot uz jautājumu, kā viss sācies, smiedamies teic, ka trakā jaunības ideja kopš 1994. gada pārtapusi nopietnā uzņēmējdarbībā un tagad viņu zinot ne tikai Kurzemē, bet arī citviet Latvijā. Vai otrreiz ko tādu uzsāktu, skan atbilde: «Nē!», jo šajā darbā pavadītās stundas neskaita. Vienā vietā beidz, otrā skatuvei jau precīzā laikā jābūt gatavai. «Celtnieki var nokavēt termiņu par gadu, mēs nevaram nokavēt ne sekundi. Ja septiņos ir koncerts, tad skatuvei ir jābūt gatavai un koncertam ir tajā laikā arī jāsākas, lai vai kas. Ja tā strādātu arī citi, mums būtu labākā valsts pasaulē,» pārliecināts ir uzņēmējs.
Nodrošinot visu nepieciešamo koncertiem, uzņēmējs teic, ka tāda īsta atpūtas mirkļa nav bijis. Vasara ir karstākais darba laiks, kad dažādi pasākumi notiek malu malās. Ir nedēļas nogales, kad viņa komanda vienlaikus strādā vairākās Latvijas vietās. Par uzņēmumu komisijai sniegtajos materiālos teikts, ka «Alfa SLS» nodrošina kvalitatīvu dažāda lieluma pasākumu apkalpošanu kultūras namos, sporta hallēs, āra estrādēs, kā arī veic arhitektūras apgaismošanas projektus. Kopā ar pasūtītājiem izstrādā arī pasākuma koncepciju, veido vizuālo noformējumu un veic citus darbus. Uzņēmums strādā arī Jelgavā, Ventspilī, Mārupē, Kandavā un vietu uzskaitījumu varētu turpināt. «Ja jūs redzat kaut kur uzrakstu «Alfa», zināt, ka tas ir mūsu Raivis ar komandu,» teica Inta.
Uzņēmējs piesaistījis arī Eiropas Savienības finansējumu, un Stendē uzbūvēts birojs ar noliktavu, kur stāv ne tikai viss nepieciešamais koncertu nodrošināšanai, bet arī paši gatavo vajadzīgo apgaismojumu, kastes aparatūras pārvešanai. Agrāk šī vieta nebija sakopta, bet, kopš tur sācis saimniekot Raivis, var lepoties ne tikai ar mūsdienīgu un skaistu biroja telpu un noliktavu, bet arī sakoptu apkārtni.
Jāsaredz izmantošanas iespējas
Līdz 2010. gadam Stendes dzelzceļa stacijā pieturēja pasažieru vilciens «Rīga—Ventspils». Ir pagājuši deviņi gadi, un uzņēmuma «Latvijas Dzelzceļš» apsaimniekoto ēku Stendes pilsētas pārvalde šogad izvirzījusi nominācijai «Vēsturiskā ēka». I. Ulmane teic: «Ja nebūtu stacijas un dzelzceļa, iespējams, nebūtu arī Stendes. Šī stacija ir vienīgā novadā, kas piedzīvojusi arī baiso cilvēku izvešanu 14. jūnijā un 25. martā. Priecājos, ka laba sadarbība izveidojusies ar uzņēmumu «Latvijas Dzelzceļš», kas ļauj piemiņas pasākumus, kad laikapstākļi ir slikti, novadīt stacijas telpās.»
Uzņēmuma komunikācijas un sabiedrisko attiecību direkcijas pārstāvis, industriālā mantojuma eksperts Toms Altbergs teic, ka ir pagodināts, ka uzņēmuma līdzšinējais veikums ir pozitīvi izcelts un pilsēta pieteikusi ēku konkursa nominācijai. Lai gan ikdienā ēka stacijas funkcijas vairs nepilda, uzņēmums to turpina uzturēt. «Mūsu īpašumu sastāvs ir ļoti raibs, kas veidojies gadu gadiem, gadsimtiem un ir visā Latvijā. Šo saimniecību uzturēt nav viegls uzdevums. Iespējams, Stendē esošā stacijas ēka nav ideālākā no visām ēkām, kas mūsu pārziņā ir, bet esam pielikuši tik daudz pūļu un finansējuma, cik tas mums atļauj. Stendes stacijā ikdienā strādā piecas dažādas dzelzceļa struktūras, nodrošinot darbu 15 cilvēkiem,» īsumā par pašreizējo ēku stāsta uzņēmuma pārstāvis. Jautāts, vai tuvākajos nākotnes plānos ir doma atjaunot pasažieru vilcienu satiksmi, Toms teic, ka tas neesot dienaskārtības jautājums. Šeit dzelzceļš galvenokārt būvēts kravu pārvadājumiem uz Ventspils ostu un apietas ģeogrāfiski nozīmīgas apdzīvotas vietas.
Vaicāts, vai uzņēmums redz, ka ikdienā stacija būtu pieejama cilvēkiem, piedāvājot kaut ko interesantu, T. Altbergs atbild, ka viņu darbības profils ir mazliet cits. «Parasti mēs gaidām ierosmi no pašvaldībām, ko šādās ēkās varētu darīt. Šādā tikšanās reizē ar pašvaldību arī varētu runāt, kā šādu ēku izmanto sabiedrības interesēs. Ir vairāki pozitīvi piemēri Latvijā. Nesen Gulbenē patapinājām daļu ēkas pašvaldības vajadzībām, kur ierīkota izstāde un tāda kā zinātnes centra filiāle. Cēsu stacijā ir autoosta, tirdzniecības vieta «Narvesen» un pasts, kas izveidots sadarbībā ar pašvaldību un komersantiem. Vienu citu stacijas ēku atdevām interešu izglītības vajadzībām. Komunicējot ar pašvaldību, mēģinām rast piemērotāko risinājumu. Jābūt tikai interesei,» uzskata T. Altbergs.
Sarunas noslēgumā I. Ulmane atklāj, ka Stendes pilsētas pārvaldei ir vairākas idejas saistībā ar stacijas ēku un pirmās sarunas ar tās apsaimniekotājiem jau notikušas. Piemēram, ir iecere pie stacijas ēkas novietot vagonu, kāds tika izmantots izsūtīšanas laikā.