Viss notiek bez steigas

Viedokļi

«Saeimas deputātam: «Mēs nolēmām tevi aizvietot ar šo robotu.» «Ko tad viņš tādu māk darīt?» «Neko.»» Lai gan anekdotē minēts Saeimas deputāts, to varam attiecināt arī uz citu jomu pārstāvjiem. Gandrīz vai jebkurā darbavietā būs darba darītāji ar lielu atbildības izjūtu un darbaspējām, un atradīsies tādi, kuri tikai nosit laiku vai izbrauc uz citu rēķina.
Tā jau izveidojusies par tradīciju, ka lielu daļu darbalaika tautas izvirzītie varas pārstāvji pavada kašķējoties un stumjot cits citu nost no amata krēsla. Arī politiskajās aprindās nav vienotības — te pirms vēlēšanām demonstrē, ka ir lieliska komanda, kas atrisinās visas problēmas Latvijā, te drīz vien pēc tām jau nevar sadzīvot, šķiras un aiziet katrs uz savu pusi, jo nesaskan viedokļi. Saskaņas nav pat partijā «Saskaņa», no kuras izslēgti četri Rīgas domes deputāti, kas nu nobrieduši «Neatkarīgo deputātu frakcijas» izveidei.
Nav vēl Dainis Turlais paspējis iesildīt Rīgas mēra amata krēslu un tuvāk sadraudzēties ar kaķiem Kuzju un Muri, ko pirms došanās ievest kārtību Eiropā mantojumā atstājis Nils Ušakovs, kad jau domes deputāti vāc parakstus par jaunievēlētās pilsētas galvas atstādināšanu. Izskatās, ka Dainis Turlais ieies vēsturē ar īsāko Rīgas mēra valdīšanas periodu. Bet, kā trešdien televīzijas raidījumā «Preses klubs» «Kanālā 24» prognozēja kādreizējais Rīgas mēra amata kandidāts Mārtiņš Bondars, augstā amata krēslā jaunievēlētais mērs nebūšot ilgāk par mēnesi, par ko pat bija gatavs saderēt uz desmit eiro, kas viņam tobrīd esot klāt. Savukārt bukmeikeri izteikuši prognozes, ka Rīga varētu piedzīvot ārkārtas pašvaldības vēlēšanas. Bet, kamēr notiek cīņa par krēsliem, darāmo darbu saraksts turpina pieaugt.
Nacionālā apvienība ««Visu Latvijai!» — «Tēvzemei un brīvībai»/LNNK» arī nesteidzas ar kultūras ministra kandidāta izvirzīšanu Daces Melbārdes vietā, kas nu ievēlēta Eiropas Parlamentā. Tā kā Ingūna Rībena, kura no 2002. līdz 2004. gadam pildīja kultūras ministres pienākumus, nolēmusi atstāt nacionālās apvienības frakciju viedokļu nesaskaņu dēļ un nolēmusi būt neatkarīgā Saeimas deputāte, viņai laikam arī nebūs lemts ieņemt kultūras ministres krēslu atkārtoti. Starp citām aģentūras LETA informācijām parādījusies ziņa, ka ««Visu Latvijai!» — «Tēvzemei un brīvībai»/LNNK» kultūras ministra amatam varētu virzīt Rīgas domes deputātu, mūsu novadnieku Nauri Puntuli, bet, tā kā šis jautājums tiks skatīts jaunnedēļ, līdz tam operdziedātājs no komentāriem atturoties.
Bet kur gan mums jāsteidzas? Ne mums jāsteidzas ar valdības sastādīšanu pēc vēlēšanām, ne ar tiesas darbiem, kas ievelkas gadiem, ļaujot pēc iespējas ilgāk un varbūt pat uz visiem laikiem būt uz brīvām kājām valsts izlaupītājiem, korupcijas skandālos un krāpšanā lielos apmēros iesaistītajiem. Steidzami risināms nav arī jautājums par «KPV LV» Saeimas frakcijas priekšsēdētāja Ata Zakatistova izdošanu kriminālvajāšanai, par ko šodien (6. jūnijā) jālemj Saeimai. Nav jau ko steigties: ja Saeima piekrīt kriminālvajāšanas sākšanai pret kādu deputātu, viņš zaudē tiesības piedalīties Saeimas un tās komisiju, kā arī citu to institūciju sēdēs līdz kriminālvajāšanas izbeigšanai vai līdz brīdim, kad stājas spēkā notiesājošs tiesas spriedums. Šajā laikā «nabadziņš» saņem pusi sava atalgojuma. Jā, nu tā pie mums notiek: ja atklātas kādas nelikumības augstu amatpersonu vai citu ietekmīgu cilvēku darbībās, attiecīgā persona mazgā rokas nevainībā un «atpūtas» aiz restotām rūtīm vietā iesēžas vēl ērtākā amata krēslā.
Atliek tikai uzticēties vecajai labajai tautas gudrībai — «kas lēni nāk, tas labi nāk».