Jau astoto reizi Tiguļkalna ozolu ielokā

Kultūra

«Jau astoto gadu Tiguļkalnā tiekamies, un man tiešām ir liels prieks, ka nelielais koncerts, kas pirmo reizi notika 2012. gadā, ir izveidojies par tradīciju un mēs katru gadu jūnija pirmajā sestdienā satiekamies,» 1. jūnija vakarā astoto Ārpasaules mūzikas koncertu Tiguļkalnā atklāja tā galvenais rīkotājs komponists Raimonds Tiguls.
«Es zinu, ka ir cilvēki, kas apmeklējuši visus Tiguļkalna koncertus; zinu arī tādus, kas šogad šeit ir pirmo reizi, un domāju, ka šo tradīciju turpināšu,» solīja komponists, aicinot uz skatuvi, kā viņš pats sacīja, «trīs brīnišķīgas meitenes» — kameransambli «Art-i-Shock», kas mūzikas skaņu virteni aizsāka ar Zigmara Liepiņa opusu «Ķiršu lietus» Jāņa Ķirša aranžējumā. Turpinot pēdējo divu gadu laikā aizsākto tradīciju, uz Tiguļkalna skatuves kāpa mūziķis ar ģitāru rokās — šoreiz jaunais, talantīgais džeza ģitārists Matīss Čudars. «Par to, ko mēs šovakar dzirdēsim, man nav superdaudz sakāmā, jo pats to līdz galam nezinu. Man ir mininojausma par to, kas notiks,» savu koncertprogrammu intriģējoši pieteica Matīss, galu galā ar Raimondu Tigulu vienojoties, ka tā būs kompozīcija reālajā laikā un telpā. Ar gandarījumu klausītāji izbaudīja arī skanīgās balss īpašnieces Jolantas Strikaites-Lapiņas sniegumu, un par to, ka no Talsiem pasaulē iziet talantīgi mūziķi, jau ne pirmo reizi Tiguļkalnā apliecināja arī sitamo instrumentu virtuozs Kristers Hartmanis. Austrumniecisku noskaņu koncerta laikā radīja mūziķis no Armēnijas — pūšaminstrumentu virtuozs Levons Tevanians, kurš Tiguļkalnā viesojās jau otro reizi un lieliski nodziedāja arī Raimonda Tigula «Četrus vējus» skaidrā latviešu valodā.
«Man liekas, ka galvenais ir būt īstam, patiesam, tad mēs kā mākslinieki varēsim atrast sev vietu jebkurā valstī,» klausītājus uzrunāja saksofonists, latviešu džeza celmlauzis Deniss Paškevičs. «Man sanāk daudz uzstāties Āzijā, Skandināvijā. Kopenhāgena ik pa laikam ir manas otras mājas. Man ir ļoti liels prieks te būt, jo tas ir tik ļoti skaisti — redzēt jūs. Jūs esat tik ļoti mīļi, un es nepielienu šobrīd.

Jūs taču veltījāt savu laiku, siltumu, šobrīd veltāt savu enerģiju lai mūsos klausītos. Jūs esat īsti, paldies jums, ka esat šajā koncertā!»
«Mēs ar Raimondu Tigulu un Rīgas Doma zēnu kori veidosim tādu programmu, kas sauksies «Rīta un vakara dziesmas», un ar to apceļosim lielāko daļu Latvijas, sākot no novembra, tā ka esat mīļi gaidīti mūsu koncertos!» aicināja Rīgas Doma zēnu kora diriģents Mārtiņš Klišāns. «Ja mēs gadu mērām pēc Tiguļkalna, nevis pēc 31. decembra, tad redzam, ka gads no pagājušā kalna līdz šim kalnam bijis ārkārtīgi bagāts. Tas ir ļoti daudz devis, bet ir arī ņēmis, un es pie šīs pārdomu jaukās noskaņas nevaru neatcerēties vienu cilvēku, ko gads mums ir paņēmis, un, dziedot šo dziesmu, es noteikti padomāšu par Uģi Brikmani, bez kura noteikti nebūtu iedomājami pagājušie Dziesmu svētki. Tas Latvijai bija liels zaudējums, bet zinu, ka viņš ir kaut kur tepat un uz mums noskatās,» pirms uzstāšanās bilda diriģents.
Kā parasti šajos koncertos, neiztika arī bez pārsteigumiem. Vismaz pats Raimonds Tiguls neslēpa pārsteigumu, klausītāju rindās ieraudzījis diriģentu Māri Sirmo, kuru nekavējās aicināt pateikt dažus vārdus mikrofonā. 2012. gadā tieši Tiguļkalna koncertā bijusi tā vēsturiskā reize, kad Māris Sirmais aizgājis savu muzikālo ceļu, nododot kori «Kamēr» Jāņa Liepiņa vadībā.
«Talsi un šī vieta ir ļoti īpaša arī man personīgi, dzīve un mūzika mūs ar Raimondu saveda kopā kā ļoti labus draugus, un Talsi ir nozīmīgs posms manā dzīvē — astoņus vai deviņus gadus biju Talsu rajona koru virsvadītājs. Es ļoti mīlu šo vietu, šos cilvēkus. Es iemīlēju ne tikai Talsus, bet vispār kurzemniekus, un pēdējā laikā pats esmu kļuvis par daļēju kurzemnieku. Un šī vieta ir ne tikai ļoti īpaša manā dzīvē, jo te atvadījos no kora «Kamēr», bet tas bija arī brīnišķīgs brīdis, kad šeit tika laulāti Kitija ar Raimondu un mēs ar Noru Ikstenu viņus ievadījām. Paldies, ka tik daudzskaitlīgi esat uzticīgi Raimondam — lieliskam Latvijas un pasaules mūziķim,» koncerta klausītājiem bilda Māris Sirmais.
Savukārt klausītāji, neilgi pirms pusnakts izskanot beidzamajam Tiguļkalna koncerta akordam, mājup devās, dungojot Raimonda Tigula «Dod, Dieviņi», ko nu jau droši var saukt arī par Tiguļkalna koncerta himnu un kurā šoreiz solo izpildīja Mārtiņš Klišāns un Jolanta Strikaite-Lapiņa.