Ar dejām stāstus Talsos ieauž festivāla dalībnieki

Kultūra

Piektdien, 31. maijā, Talsu pilsētu un tās deviņus pakalnus pierībināja vairāk nekā 2500 mazu pastalās ieautu kājiņu un pieskandināja čalojošas bērnu balsis. Talsos satikās mazie latviešu tautas deju dejotāji no 25 Latvijas pilsētām un novadiem, lai piedalītos festivālā «Latvju bērni danci veda».
Lai gan festivāla «Latvju bērni danci veda» diena Talsos iesākās pelēcīga un dažubrīd pat no mākoņiem uzsmidzināja lietus, dalībnieki jau no agra rīta priecēja talseniekus, pilsētas viesus un cits citu ar aizrautīgām un jestrām dejām ielu koncertos, kā arī piedalījās radošajās darbnīcās un dažādās aktivitātēs, kas dienas garumā norisinājās pie Talsu tautas nama un Radošajā sētā.
Pēcpusdienā festivāla dalībnieki un rīkotāji ar krāsainiem baloniem rokās un priecīgi gavilējot, devās kopīgā gājienā no Talsu tautas nama uz Sauleskalna estrādi, kur notika festivāla lielkoncerts «Ar sauli sirdī», kura režisors bija Jānis Mūrnieks un kam dots moto «Ieaud savu stāstu Talsos — ar sauli sirdī!».

Sauleskalna estrādē dejotājus sirsnīgi sveica Talsu novada domes priekšsēdētājs Dainis Karols, kurš atzina, ka Talsi ļoti lepojas ar ciemiņu uzņemšanu un šī jau ir trešā reize, kad festivāls «Latvju bērni danci veda» norisinās tieši Talsu novadā. «Pirmo reiz tas bija tālajā 1994. gadā, kad pirmo reizi festivāls notika ārpus Rīgas un norisinājās Sabilē, un nu jau trešo reizi tas notiek mūsu, Talsu, novadā. Mēs esam priecīgi uzņemt viesus, mēs esam priecīgi par to, ka atkal tiek pierādīts, ka dejā ir spēks,» sacīja D. Karols un piebilda, ka tieši mazie dejotāji bija tie, kas lika laika apstākļiem izmainīties un ar savu raito dejas soli aizdzina prom lietus mākoņus, lai pie Talsu debesīm silti uzspīdētu saulīte. «Liels paldies visiem, kas pielika roku, sirdi un prātu, lai Talsi šodien svinētu svētkus,» bilda D. Karols.
Festivāla dalībniekus sveica arī Valsts izglītības satura centra neformālās izglītības departamenta direktore Agra Bērziņa. «Katru gadu jūs tiekaties lielos svētkos. Tiekaties kādā no lielajiem Latvijas novadiem, lai parādītu savu dejas soli, lai parādītu to, ko esat mācību gada laikā iemācījušies,» sacīja A. Bērziņa, atklājot, ka šis gads ir īpašs, jo nākamgad notiks XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki. «Lai svētki varētu notikt, ir paveikts liels darbs. Jūs esat mācījušies dejas, skolotāji jums ir palīdzējuši, slīpējuši jūsu smaidus, pagriezienus, jūsu attieksmi citam pret citu. Vecāki ir rūpējušies, pinuši bizes, gludinājuši kreklus, saposuši jūs svētkiem, bet talsenieki ir domājuši, rūpējušies un gaidījuši jūs visus šeit, Kurzemes vienā no skaistākajām pilsētām, vienā no skaistākajiem novadiem,» A. Bērziņa sacīja.
Talsu Sauleskalna estrādi lielkoncerta laikā raibos deju rakstos piedejoja dejotāji no 83 kolektīviem, bet tā programmu vadīja aktieris Rihards Lepers, talantīgie jaunieši Mikus Krastiņš un Ketlīna Kālberga, kuriem palīdzēja Talsu novada bērnu un jauniešu centra teātra studijas «Spēle» atraktīvie mīmi ar skolotāju Antru Puriņu. Par festivāla māksliniecisko noformējumu ar baloniem, kas saules staros spīguļoja tikpat krāsaini un spilgti kā svītras Talsu bruncī, bija parūpējusies māksliniece Antra Auziņa-Bajāre.
Pēc lielkoncerta Mālpils, Ropažu un Babītes novada deju kolektīvu virsvadītāja un Mālpils novada vidusskolas deju kolektīva vadītāja Lilita Jansone pastāstīja, ka viņai jau sen bijusi izlolota vēlme būt Talsos. «Savā mūžā ļoti daudzas reizes esmu braukusi Talsiem cauri, un gan man, gan bērniem šeit ļoti patika. Jūsu pauguri un lejas, tas viss ir ļoti eksotiski un mīļi,» atzina L. Jansone. «Man šis festivāls bija īpaši atbildīgs un grūts, jo šogad esmu ar pašiem mazākajiem dejotājiem, kuriem šīs ir kā uguns kristības, lai gan, atzīšos, sākumā gāja grūti, jo nokavējām savu mēģinājuma laiku, beigās viss izdevās lieliski un bērniem ļoti patika. Talsi ir malači! Viss notika ļoti raiti un kompakti, kā arī bērniem bija milzīgs prieks par tik vienkāršu, bet orģinālu lietu kā krāsainajiem baloniem. Varu atzīties, ka šo deju festivālu esmu aizvadījusi ar vismazāko uztraukumu koncertā, jo viss bija noorganizēts lieliski,» L. Jansone smaidot atzina.
«Ir ļoti laba pēcgarša pēc pasākuma,» atzina Ligita Irbīte — Bauskas novada deju kolektīvu virsvadītāja un Bauskas bērnu un jauniešu centra deju kopas «Mēmelīte» vadītāja.
Talsu novada bērnu un jauniešu centra vadītāja Doloresa Lepere pēc festivāla teica, ka ir gandarīta. «Pasākums nav pirmais, līdz ar to iemaņas, zināšanas un saprašana, ka šāds pasākums prasa daudz enerģijas, mums jau bija. Man tiešām ir liels prieks, ka Talsos var organizēt pasākumus, jo visi mūsu institūciju vadītāji, vienalga, vai tā ir ceļu policija, SIA «Janvāri», SIA «Talsu namsaimnieks», skola, izglītības vai pilsētas pārvalde, visi ir ļoti atsaucīgi, un viss tika ļoti rūpīgi plānots un organizēts,» pauda D. Lepere.