«Ģibuļu pagasts — labākā vieta uz zemes!»

Talsu novads

21. maijā konkursa «Talsu bruncī ieaustie» komisija apmeklēja Ģibuļu un Lībagu pagastu, kur sastaptie ļaudis bija pašapzinīgi un iedvesmojoši. Sāksim ar ieskatu Ģibuļu pagastā redzētajā. «Vienmēr brīnos, kad cilvēki prot ieraudzīt, kas konkrētajā vietā var izveidoties,» neslēpa pagasta pārvaldes vadītāja Kitija Vecmane, un visās četrās pieturvietās bija sastopami cilvēki, kuriem šī spēja piemīt.
Biškopji — čakli kā bites
Vēl pirms izkāpšanas pirmajā pieturas punktā pārsteigums daudziem klātesošajiem bija pati vieta — Ģibuļu pagasta Jaunzemes, kas izrādās privātmāju piepildīts, no citu acīm veiksmīgi noslēpts ciems pašā Talsu pierobežā. Te «Medņos» komisiju sagaidīja Linda Purviņa. Viņas un vīra Jāņa darbs izvirzīts nominācijā «Čaklākais mājražotājs». Čakli viņi ir tiešām — zem nosaukuma «Medņu medus» Purviņi kā biškopji gādā par 130 bišu saimēm. Lindas vecāki ir biškopji Ventspils novadā, ģimenē biškopība allaž bijusi pašsaprotama tēma, par ko runāt kopīgajās maltītēs, un 2011. gadā pienācis brīdis, kad jaunie atsaukušies ierosinājumam pamēģināt šo nodarbi. Jāņa mantotā zeme «Medņos» kļuvusi par atspēriena vietu, kur viss tapis pašu rokām, kā Linda saka, pa naktīm un pa lietu, kad nav jādodas pie bitēm. Šobrīd diemžēl biškopībā esot zināma krīze — uz pusi samazinātas subsīdijas, kas bijis gana ievērojams atspaids, un medus tirgū manāma pārprodukcija. Ziedputekšņi gan esot ļoti pieprasīti un ceļojot uz Vāciju un Lietuvu. Protams, «Medņu medus» (starp citu, viņu etiķete izpelnījusies atzinību, kā liecina diploms pie sienas) piedāvā arī bišu maizi, vaska sveces, dažādas svecītes oriģinālos ietvaros, lūpu balzamu.
«Apbrīnojamā kārtā cilvēki, kuri dzīvo tik tuvu Talsiem, ir Ģibuļu pagasta patrioti,» par Purviņiem priecājās K. Vecmane. Linda pieļāva, ka jau pēc pāris gadiem komisija «Medņos» varēs atgriezties, vērtējot sakoptāko privātmāju. Tās plašo apkārtni jau tagad piepilda atraktīvas puķu dobes un ļoti pārdomātas būves ar neskaitāmiem dizaina elementiem. Arī bišu stropi vizuāli bagātina teritoriju. Šai vietā gribas pētīt un iemūžināt katru nieku, ieskaitot brīdinājuma zīmi par krokodiliem nelielajā dīķī, un Linda arī apliecināja gatavību «Medņos» uzņemt tūristus.
Kaimiņš kaimiņam draugs
«Ģibuļu pagasts — labākā vieta uz zemes!» koķeti norādīja K. Vecmane, kad pēc pārbūves laikā nebaudāmās Raiņa ielas aiz Talsu robežas sākās Ģibuļu pagasts ar gludu asfaltu. Šis priekšstats turpinājās, arī sastopot nominācijā «Aktīvākā organizācija» izvirzīto cilvēku pulku — kaimiņus no desmit mājām, kas atrodas Rumbu dīķa apkārtnē. «Parasti žurnālisti brauc tur, kur kaimiņi nespēj satikt, kašķējas, strīdas, liek ceļiem priekšā bomjus, visur ir privātīpašumi, kur citi nedrīkst braukt… Bet mēs esam tie unikālie kaimiņi, kas ir draudzīgi un atvērti. Šeit viss ir atvērts, ikviens var baudīt to, ko te esam izveidojuši,» uzsvēra galvenā kaimiņu vienotāja Ilze Pumpure.
Kad pagājušajā gadā notika autoceļa «Skujas—Oši» remonts, Ilzei radās ideja pie reizes Rumbu dīķī sakārtot peldvietu, kas līdz šim bija aizaugusi un nepievilcīga. Apzvanot kaimiņus, izrādījās, ka visi ideju atbalsta, vēlāk atbalstu pierādot arī praktiskā darbībā un kopīgiem spēkiem pārvēršot nolūkoto vietu līdz nepazīšanai. Piedaloties Talsu novada fonda projektu konkursā, radās iespēja par Rūķīšu pludmali nodēvēto peldvietu papildināt ar vietējā meistara darinātu pontonu laipu. Pāris mēnešus pēc peldvietas atklāšanas kaimiņi sarīkoja arī iespaidīgu ceļa «Skujas—Oši» neoficiālo atklāšanu, ar pasākuma vērienu izpelnoties pat ceļa būvētāju atzinību. Lai arī komisijai rastos priekšstats, uz ko šie kaimiņi spējīgi, viņu ciemošanās laikā tika atklāta Kaimiņu osta — neizpalika lentes griešana, karoga pacelšana un loterija, kurā tika noteikti tie izredzētie, kuri pirmie no jaunās ostas varēs laivā pārcelties uz Rumbu dīķa otru krastu, kur agrākā sūkņu stacija pārtapusi Kaimiņu būdā. Pērn pēc līdzības ar Talsos divreiz notikušo pasākumu tur norisinājās «Tusiš iekš Kaimiņ būd», bet tagad komisija šai vietā tika cienāta ar uzkodām no tuvējām mājām un aicināta fotogrāfijās izzināt kaimiņu būšanas un peldvietas attīstību. «Mēs ne tikai čakli strādājam, bet arī čakli atpūšamies, protam svinēt svētkus. Kaimiņu pulks turpina augt — katru reizi kāda māja nāk klāt. Kaimiņi prasa, vai var mums pievienoties, un mēs atļaujam,» apliecināja I. Pumpure.
Atradis savu īsto vietu
Nākamais patīkamais pārsteigums komisiju gaidīja Spāres pusē, kur savu sapņu zemi atradis vācietis Volfgangs Amends. Viņš ir interjera dizaineris, kurš Latvijā dzīvo jau kopš pagājušā gadsimta 90. gadu sākuma, runā latviski, tagad ir pensijā un no Rīgas pārcēlies uz «Ropiķiem». Šo īpašumu Volfgangs noskatījis jau sen, tobrīd nemaz ne tik skaistajā mājā ieraugot kaut ko īpašu, vairākas reizes centies saimnieku pierunāt uz darījumu, līdz pienācis brīdis, kad tas izdevies.
Pirms desmit gadiem iegādātos «Ropiķus» V. Amends turpina iekārtot pēc saviem ieskatiem, bet jau procesā var novērtēt viņa gaumi un spēju izmantot lietu potenciālu. Ne jau velti šī vieta izvirzīta nominācijā «Sakoptākā privātmāja». No vecā žoga sataupītie dēlīši pārtapuši jaunā žogā, kas izceļas ar dzīvespriecīgām krāsām — te pamīšus ir dzelteni, gaiši zaļi, tumši zaļi un zili dēlīši. Mājas interjerā saimnieks centies saglabāt vecās detaļas, koka daļas tikai attīrot. Agrākā virtuve joprojām pilda savas funkcijas, izgāzta ir tikai siena, kas to savieno ar dzīvojamo istabu, šo zonu padarot tīkami plašu. Skatienu piesaista ne vien kamīns un lielais galds istabas vidū, bet arī mazās plauktu rūtiņās sadalīts skapis — agrākā mazu darba instrumentu novietne šais mājās kalpo kā izcila vieta krūzēm un dažādiem suvenīriem, savukārt skapja durvis atradušas vietu koridorā pie sienas, kur kļuvušas par oriģinālu dizaina elementu. Pirmajā stāvā atrodas arī Volfganga birojs, otrajā stāvā ir guļamistaba un pagaidām vēl neapdzīvota platība, abos stāvos ir plašas vannas istabas. Visur ir daudz grāmatu — pat vienā no vannas istabām ir grāmatu plaukts, bet saimnieks vērš uzmanību uz to, ka viens skapis dzīvojamajā istabā veltīts grāmatām latviešu valodā, tostarp Latvijas vēsturei.
Kad apskates noslēgumā stāvējām pie fotogrāfijas, kur «Ropiķi» redzami sākotnējā izskatā, šai vietā paveiktais iezīmējās sevišķi spilgti. «Šī vieta ir smuka, te viss ir harmonijā. Katru reizi gribu tikai šo vietu,» jūsmoja V. Amends. Interesanti, ka arī dzīvesbiedri — savu tautieti Gabriēli Milleri — Volfgangs saticis tieši Latvijā.
Kāpēc gan nevarētu būt pašiem?
Pēdējā pietura bija nominācijā «Gada jaunums» izvirzītā bērnu ballīšu istaba Pastendē. Arī šai vietai, protams, ir pieminēšanas vērts stāsts — kā atklāja ballīšu istabas saimniece Evija Kiršteine-Drīksne, soli pa solim virzīties uz priekšu mudinājuši bērni. Vecāki taču zina, ka bērni savās dzimšanas dienās negrib garlaikoties pie klāta galda, bet gan izskrieties un izspēlēties, un laimīgi ir tie, kuriem mājas ir gana plašas, lai tas būtu iespējams. Pārējiem noder ballīšu vieta ārpus mājām. Tagad Pastendē ir telpa, kurā (ja ir vēlme, tad pat kopā ar kādu pasaku tēlu) var ballēties bērni vecumā līdz desmit gadiem. Pēc vecākās meitas ierosinājuma blakus telpā top ballīšu telpa pusaudžiem — tur iecerēts jau šovasar sākt piedāvāt iespēju rīkot diskotēkas ar lāzergaismām. Mazāka būdama, vecākā meita, kopā ar mammu mūždien pilsētas svētkos stāvot rindā pēc cukurvates, jautājusi arī, kāpēc gan pašiem nevarētu būt cukurvates aparāts, un vecāki sprieduši, ka patiesībā jau varētu būt. Tagad Evija arī bērnu ballītēs var piedāvāt gan cukurvati, gan popkornu. Kad arī piepūšamās atrakcijas bijušas pieejamas vien retos gadījumos, meita atkal prasījusi, kāpēc gan pašiem tādas nevarētu būt, un pamazām piepildījusies arī šī viņas vēlme, paverot iespējas daudziem citiem bērniem.
Ko nu par bērniem vien — arī pieaugušajiem jau noder kāda atkāpe no ikdienas. Tā nu todien Talsu novada domes priekšsēdētājs Dainis Karols tika izvēlēts par jubilāru, bet arī pārējiem bija jāsapošas ar pieejamajiem aksesuāriem — atraktīvām brillēm un cepurītēm. Ballīti atklāja mazs salūts, spožām zvaigznītēm skaisti sagulstot uz grīdas, bet pirms cienasta baudīšanas ballītes dalībnieki izkustējās dejā kopā ar suņu meiteni Loti.